Petmall: За домашния любимец с любов
В средата на ноември дните вече са къси, а утрините доста студени. Бързайки за среща, минавам покрай един от градските паркове в София, където хората разхождат домашните си любимци. Мисълта ми неволно ме насочва към тях, защото предстои да разговарям с Никола Нинов, съосновател и изпълнителен директор на компанията, притежаваща онлайн магазин и верига физически магазини за стоки за домашни любимци Petmall.
Срещам се с млад и усмихнат мъж, излъчването на когото показва, че харесва това, с което се занимава. „Имам куче и покрай него преди няколко години разбрах, че пазарът на стоките за домашни любимци все още не е толкова развит в България“, казва Никола Нинов. По това време, през 2015 г., в страната няма един силен играч, няма развити вериги, онлайн продажбите са много слаби. Той решава да опита, прави бизнес план, намира съдружници, стартира онлайн магазин през 2016 г. и няколко години след това успехът е впечатляващ.
Според данни от Търговския регистър „Пет мол“ ООД (дружеството, собственик на онлайн магазина и веригата физически магазини Petmall) има приходи от продажби в размер на 2.85 млн. лв. за 2020 г., като те се повишават от 1.62 млн. лв. за предходната година. Кризата от началото на миналата година не им се отразява негативно, дори засилва растежа им. Когато всичко е затворено, онлайн поръчките растат и екипът едва смогва с изпълнение на поръчките. „Пазарът продължава да се развива, нашата компания също, а очакванията ни са през тази година приходите да нараснат с около 70%“, уточнява Нинов с уговорката, че точните резултати ще са ясни след края на годината и обикновено силните последни месеци.
Растежът е сериозен, като до края на 2020 г. компанията се е справяла със собствени средства. В последните три години обаче освен в онлайн продажбите Petmall се насочва и към сегмента на физическите магазини, а за да продължи да расте с добри темпове, е нужно и външно финансиране. Така през юни тази година като съдружник в компанията влиза „Витоша венчър партнърс – фонд I“, като инвестира 800 хил. евро. „Това бе първото ни външно финансиране, дотогава се справяхме сами. Но когато си насочен към голям растеж и искаш да ускориш процеса, ти трябва и по-голямо финансиране“, казва Нинов. Той споделя, че влизането на фонда не е било лесен процес, преговорите са били дълги, почти година, но накрая резултатът е бил удовлетворяващ и за двете страни. Финансирането ще помогне на компанията да имплементира нови бизнес модели, да разшири пазара си и да разрасне онлайн продажбите си.
От „Витоша венчър партнърс – фонд I“ пък аргументират избора си с факта, че „Пет мол“ е една от най-бързо развиващите се фирми в сектора на търговия с храни и аксесоари за домашни любимци. Веригата от специализирани зоомагазини с профил висок клас храни и аксесоари се развива успешно, а компанията управлява и най-големия в България онлайн зоомагазин, в който клиентите имат възможност да избират между над 10 хил. артикула.
Това не е първият бизнес опит на 33-годишния Никола Нинов. Той влиза в света на предприемачите през 2006 г., когато е на 18 години, и заедно със свой приятел решават, че ще внасят АТВ машини. В тези години малките високопроходими превозни средства не са толкова познати в страната ни, а Нинов и неговият приятел намират фабрика в Китай, от която могат да ги внасят тук. Съставят план на начинанието си, убеждават родителите си да ги финансират и започват дейността си.
ЛЕТЯХМЕ ДО КИТАЙ ДА ВИДИМ АТВ-ТАТА, ОДОБРИХМЕ ГИ, ДОКАРАХМЕ ЕДИН КОНТЕЙНЕР И ТОГАВА РЕАЛНО СЕ СБЛЪСКАХМЕ С ДЕЙСТВИТЕЛНОСТТА
Съдружниците се срещат с бюрокрацията още на митницата, където трябва да освободят стоката, която е с доста висока цена и буди съмнения у чиновниците. Въпреки трудностите се справят и успяват да реализират добро количество машини на висока цена. Предимството на предприемачите е, че са сред първите в България, които продават такива машини. Надценките са големи, не липсват купувачи, а конкуренция няма. Идилията обаче не продължава дълго, защото в един момент пратките започват да се забавят, появяват се и други продавачи на АТВ. Тогава Никола заминава да учи във Великобритания, приятелят му се връща в Италия (където е учил) и предприятието се разпада. Съдружниците не губят пари, но според Никола са научили ценни уроци, които на него лично му помагат много в бъдещите му начинания.
След четири години в Лондон, където учи бизнес администрация, той решава да продължи с обучението си в САЩ. Там прави магистратура в Hult International Business School, където е в група от 80 души от 40 държави. Освен знанията, които придобива, за него като предприемач едно от най-ценните неща е срещата с толкова много хора с различна култура и международен опит. Различните модули в програмата се правят в различни градове и страни. Покрай обучението си Никола Нинов посещава Шанхай, Бостън и Сан Франциско и черпи опит от преподаватели, които са реални предприемачи, инвеститори и ментори.
Разказва, че още от малък автомобилният сектор му е много интересен. Докато учи, по време на един от модулите в Китай се запознава с 35-годишен българин, който работи за компанията Schaeffler и отговаря за бизнеса ѝ в Азия. Компанията произвежда компоненти за автомобили и снабдява почти всички автомобилни производители по света. Нинов получава предложение да започне работа там, след като завърши обучението си, но не го осъществява, защото е решил да се завърне в България. Той е от семейство на предприемачи, обича сам да планира времето и дейността си и не може да си представи, че ще бъде вързан за корпоративна структура.
След завръщането си работи известно време като бизнес консултант в одиторска компания. След това се включва активно в управлението на семейния бизнес. Семейството му има среден по големина хотел с минерален басейн, който според него се е нуждаел от някои промени, за да се развива по-добре. Той изгражда дигиталния маркетинг, подобрява връзките с компаниите за резервации и обновява сайта на хотела. Благодарение на това продажбите на този семеен бизнес се засилват. Бизнесът им е добър, посетителите са предимно от България и не зависят от международните пазари. Този вид дейност обаче има капацитет, който трудно може да бъде надхвърлен, освен ако не се правят огромни инвестиции в материална база.
Така се заражда желанието му да има бизнес, който да расте. Разглежда различни възможности, има много идеи, а покрай грижата за домашния любимец проучва и пазара за стоки за домашни любимци. Така разбира, че този сектор не е достатъчно развит в страната ни и има огромен потенциал за развитие и за нови играчи. Вижда голяма възможност в това да се създаде онлайн магазин за храна за домашни любимци. Започва да търси подходящи партньори и успява да убеди в ценността на идеята си свой приятел, който е зает в бизнес, свързан с производство на съставки за храни за домашни любимци. След това се запознава с продуцента Магърдич Халваджиян, на когото идеята също му допада и става партньор.
През 2016 г. Никола Нинов, който е управляващ партньор, успява да стартира онлайн магазина. „Един ден преди сватбата ми активирахме сайта и получихме първата поръчка, след това заминах на меден месец и постоянно бях с телефон в ръка“, спомня си той. От 2016 до 2018 г. компанията осъществява само онлайн продажби за разлика от конкуренти, които първо отварят физически магазини. Още в самото начало мениджмънтът поръчва на Nielsen проучване за онлайн пазара на стоки за домашни любимци в България. Petmall надхвърля прогнозите още в първата година благодарение на качеството на предлаганата услуга и бързите доставки.
През 2018 г. компанията влиза и в сегмента с физически магазини, като за една година отворените обекти са два. След това скоростта се засилва и магазините вече са 10 с тенденция да се увеличават. Според Никола Нинов навлизането в сегмента на физически обекти е в стратегията за развитие на компанията като естествен път на развитие. Това са два отделни пазара, които се допълват взаимно.
„Petmall развива Omni-channel, който е моделът на бъдещето“, уточнява той. При този модел всички канали за маркетинг и продажба се интегрират в една мрежа с възможност за достъп от всяко място. Много от клиентите на компанията не обичат да чакат стока и отиват да купуват в магазините. Други поръчват през онлайн магазина и взимат стоката от магазина, а трети пък искат да поговорят с консултант, преди да изберат стока, и затова също посещават физическите обекти. Предвижда се все повече да се предлагат и специални видеосерии с консултации за домашни любимци и най-подходящите продукти за всеки вид. Нинов е на мнение, че компаниите, които имат само физически обекти, ще изостанат в развитието си заради новите поколения, които са все повече дигитализирани.
Един от важните уроци, които той е научил в досегашното развитие на компанията, е никога да не подценява софтуера. В началото компанията внедрява складов софтуер за продажби на едро, който обаче не е подходящ за онлайн магазини и това създава много трудности. На екипа му трябва известно време да осъзнае, че няма как да растат, ако не сменят програмното осигуряване. Смяната с новата ERP система обаче се случва две седмици преди кампания „Черен петък“ и смяна на склад. Първият им склад е на ниво -1, а асансьорът постоянно се разваля, затова се налага да бъде нает нов склад. „Всички тези съвпадения се случиха малко преди предвидена тв кампания, но всички заедно в компанията успяхме да се справим с предизвикателствата“, споделя Нинов. По това време научава и друг важен урок – как да делегира отговорността в екипа.
Според него една от рецептите за успех на компанията е поддържането на портфолио от стоки, които ги няма при други продавачи. Друго предимство е постоянното обучение на работещите в компанията, които трябва да бъдат повече консултанти, отколкото продавачи. „Бизнесът, свързан с домашните любимци, е като бизнеса със стоки за бебета и малки деца“, разяснява Нинов. И допълва, че
ТРЕНДЪТ Е ЗА ВСЕ ПО-ГОЛЯМА „ХЮМАНИЗАЦИЯ“ НА ЛЮБИМЦИТЕ, КОИТО СОБСТВЕНИЦИТЕ ИМ СМЯТАТ ЗА ЧЛЕН НА СЕМЕЙСТВОТО.
А това изисква и сериозно отношение от страна на търговците. Българите повишават културата си към домашните любимци, грижат се много за здравето и храненето им и искат добра и професионална услуга. Това дава възможност за развитие на бизнеса със специализирани продукти за домашни любимци. Големите вериги за потребителски стоки не допускат много от специализираните продукти от този сектор и дават шанс на компании като Petmall.
Нинов определя себе си като предприемач от новия тип за България. Това са хората, които създават екосистемата на стартъпите в последните години, не се страхуват от грешките си и споделят всичко с другите, за да си помагат взаимно. Той дава за пример за противоположност предприемачите от първата вълна след 1989 г., които са се учили от принципа „проба – грешка“, не са споделяли нищо, а загубите и успехите са били много лични. Голяма част от новите предприемачи са учили в бизнес училища в Европа или САЩ. Те не се страхуват от рисковия капитал и споделянето на собствеността, както и от това да фалираш и да започнеш отново.