Изкуството да пишеш
Калина Панайотова превръща страстта си към писане в успешен бизнес, обучавайки мениджърите на най-големите ИТ компании в България
Представете си учудването по лицето на Калина Панайотова, когато един ден тя отваря Linkedin профила си и вижда съобщение от главния изпълнителен директор на Rakuten Viber. С няколко приветливи думи Джамел Агауа я информира, че иска да се възползва от нейните услуги като обучител в сферата на бизнес комуникацията, а защо не и творческото писане.
Не всеки ден човекът, от когото зависи онлайн комуникацията на над 1 млрд. души по света, те търси за помощ. Калина е до такава степен изненадана, че първата ѝ реакция е да провери дали не става дума за някакъв тип измама. Но съобщението и авторът му са автентични.
Следват серия от онлайн срещи, след които Панайотова започва да работи с Агауа. Резултатът от съвместната им работа, която продължава вече над година, е, че главният изпълнителен директор на Viber подобрява изказа си, което се отразява на комуникацията му с бизнес партньори и служители. Умението му да пише статии във фирмения блог също се подобрява значително. „Бизнес презентациите му станаха по-креативни, защото започна да ползва творческите похвати. Когато целият свят те гледа, първоначално е трудно да се отвориш към нестандартното.“
ВСИЧКИ ХАРЕСВАМЕ ДОБРЕ РАЗКАЗАНИТЕ ИСТОРИИ, НО МАЛКО ХОРА СИ ДАВАТ СМЕТКА КОЛКО ВАЖНО Е УМЕНИЕТО ДА ПИШЕШ
Думите са лопата, с която могат да се изкопаят най-безценните кристали. „Ние общуваме предимно чрез писане. Пишем мейли и изпращаме съобщения в Slack. Изнасяме презентации. Документираме проекти в Notion. Изпращаме покани за срещи с писмено описание на целта. Всеки мейл и всяко съобщение могат да бъдат средство за подобряване – казва Калина Панайотова, чиято компания wordborn провежда обучения за креативно писане и ефективна бизнес комуникация. – Освен че писането принуждава хората да мислят ясно, писането също принуждава екипите да мислят ясно. Според моя опит наличието на ясно написана комуникация улеснява хората да си сътрудничат.“
Калина Панайотова е човекът, при когото отиват изпълнителните директори на технологични компании, които искат да подобрят комуникационните си умения. Оказва се, че именно мениджърите на ИТ компании са най-склонни да експериментират с бизнес комуникация чрез творческо писане. Сред клиентите на wordborn са големи технологични компании като Booking.com, Scalefocus, SMS bump, Nitropack, Fadata, и т. н. „Като стартирах, мислех, че моята услуга е за хора, които вече имат някакъв афинитет и познания за писането: журналисти или копирайтъри – казва Калина Панайотова. – Съвсем не.“
Калина винаги е проявявала интерес към писането, но професионално в тази посока я тласка един от преподавателите ѝ в Американския университет в България. Оттам тя осъзнава важността на преподавателската професия и как един добър учител, без да иска, може да създаде целия блупринт на професионалния ти живот.
Калина прекарва девет години в корпоративния свят, преди да си даде сметка, че е време да работи за себе си. „Вече бях започнала да преподавам в университета – отделно от работата – и ми правеха много силно впечатление слабостите в изказа на колегите, забелязвах недостатъците в мейлите им, по време на срещи – спомня си Панайотова. – Започнах да забелязвам как презентациите им са лишени от креативност, а бизнес комуникацията им е неубедителна. После започнах да го забелязвам в чуждестранните ни партньори и осъзнах каква нужда има бизнесът от познания в тази област. Преподавателят в мен искаше да им даде обратна връзка, да помогне да подобрят уменията си.“
Тогава Панайотова си дава сметка, че в идеята за обучения по ефективна комуникация има бизнес потенциал. Първите си клиенти намира в предприемаческата общност Power of BG. По време на една от техните срещи Панайотова се оказва в компанията на предприемачи като Васил Терзиев (съосновател на Telerik), Христо Христов (създател на HR Capital), Петър Митев (съосновател на Chaos). Получава възможност да представи бизнеса си пред предприемачите в рамките на десет минути. „Вътрешно умирах от вълнение. Помня как държах един лист и го скрих зад мен, защото се мяткаше като риба на сухо в треперещата ми ръка – спомня си Панайотова. – Но аз знам, че в тези моменти се справям добре. Успявам да се мобилизирам и вълнението ми не е от типа, който те сграбчва и си гълташ езика, а, напротив, показва, че ме е грижа. Това е и един от основните уроци в публичното говерене.“
Бизнесът потръгва, а списъкът с клиенти расте. Панайотова работи индивидуално с мениджъри на компании, но също така започва да организира работилници за фирмите, както и работилници по творческо писане.
ЕДИН ОТ НАЙ-ИНТЕРЕСНИТЕ ПРОЕКТИ, ПО КОИТО РАБОТИ, Е НОВ МЕТОД ЗА ПРАВЕНЕ НА БИЗНЕС ЧРЕЗ МЕХАНИЗМИТЕ НА НАУЧНАТА ФАНТАСТИКА
Организиран под формата на уъркшоп Better business through Sci-fi, проектът се оформя като идея в главата на Панайотова от много години, преди да излезе наяве. Силата на уъркшопа е в това да събере на едно място основатели, които искат да развиват бизнеса си с визия за бъдещето и които са фенове на жанра. Целия проект разработват двамата със Спас Керимов, съосновател на българския стартъп Printivo, който се занимава с принтиране на човешки тъкани (да, прочетохте го правилно). „Той беше науката, а аз фантастиката – казва Панайотова. – В първата част на работилницата вдигнахме въображението високо в космоса и участниците създаваха фантастика, а втората част – лимитирахме това въображение в научно обосновано предсказване на бъдещето за компанията в следващите 20–30 години чрез хроника и карта на този бъдещ свят. След това съпоставихме тази прогноза с 10-те най-чести грешки, които хората допускат при такъв тип проекция на бъдещето и така получаваш много чиста визия за бизнеса си.“
Уъркшопът се приема много положително от предприемачите. Това мотивира Калина Панайотова да мащабира идеите си в нови бизнес проекти. Освен че предстои подобрена версия Better business through Sci-fi 2.0, тя основава и waveborn.digital – агенция за копирайтъри. Агенцията създава в партньорство с Никола Танев, който пък е собственик на дигитална агенция.
Един от опорните стълбове зад waveborn digital е идеята, че добрите копирайтъри скоро ще са търсени от фирмите колкото добрите програмисти. Калина е сигурна. А ако една компания има нужда от силен текст за сайт, описание на 1000 продукта или пък текстове за реклама, тя няма нужда да издирва копирайтъри под дърво и камък, а може да се свърже с waveborn и получава желаното съдържание.
Проектът за копирайтърска агенция е сравнително млад, но е стъпка в посока към постигането на успех. За Калина това не означава колко печелиш или броя хора във фирмата. „Сърцето на успеха за мен винаги са били отговорите на въпросите: променяш ли нещо; в какъв мащаб и за по-добро ли го променяш – казва тя. – Когато мога да отговоря с „да“, най-вече на последния въпрос – аз съм спокойна. Целта ми е да изменя бизнес комуникацията в цялата екосистема към по-креативна. Защото словото е невидима сила с много видимо проявление.“