Предприемачи още от 10-и клас
Платформа за създаване на учебно съдържание от ученици за ученици и бизнес за сладолед с протеин на прах и без захар. Това са само две от над 120 ученически стартъпа, които са започнали от програмата „Тийноватор“. Тя развива предприемаческия дух у българските ученици в 10. и 11. клас. През есента на 2022 г. „Тийноватор“ се готви за пета поредна година да свърже амбициозните млади хора с експерти от бизнеса. За четири години програмата е достигнала до над 1000 ученици и 100 ментори.
„През идващата учебна година ще сформираме екипи в 30 града, като в тях ще се включат 500 ученици и 70 ментори. Не целим бърз растеж на програмата в пъти поне тази година, защото все още не сме автоматизирали процесите. Искаме да имаме поглед над всичко, което се случва в клубовете, за да сме заети с всеки случай на човешко ниво и да сме ефективни“, казва Зорница Миткова, управляващ директор на „Тийноватор“.
За да изгради необходимите условия за всеки екип, организацията създава стартъп клубове в градовете, от които има желание. Във всеки клуб има по двама опитни предприемачи. Те помагат на около 10 млади таланти да намерят страстта си и да я превърнат в бизнес проект. Методиката на обучение е разработена на базата на успешни практики от Станфордския университет. Тя залага на учене през практика и реални примери от бизнеса.
МИТКОВА ОБЯСНЯВА, ЧЕ РОЛЯТА НА МЕНТОРА Е ДА СФОРМИРА ЕКИП, ВСЕ ЕДНО ПРАВИ СВОЯ КОМПАНИЯ.
Така предприемачите връщат стойност към обществото и предават опита си на следващото поколение. Сред менторите са познати лица на Forbes като Николай Мартинов, партньор в „Импетус Капитал“, Искрен Митев, съосновател на Escreo, Сергей Петров, съосновател на Pollenity, и Живко Джамяров, съосновател на Ancestral Superfoods. „Тийноватор“ приема кандидатури за нови ментори до 30 септември 2022 г.
Предприемачите, които вече са участвали, признават, че програмата за тях е била не по-малко полезно, отколкото за младежите. „За мен е много ценно, че мога да работя с ученици.
СКОРО ТЕ ЩЕ СА ГРЪБНАКЪТ НА НАШЕТО ОБЩЕСТВО И МЕ УСПОКОЯВА, ЧЕ ПОЗНАВАМ ТЯХНОТО МИСЛЕНЕ. НАПРИМЕР, ТЕ СА КРИТИЧНИ КЪМ ВСЯКО НЕЩО, КОЕТО ИМ СЕ КАЖЕ.
Това прави работата на ментора по-трудна. Обаче ако той не може да защити една концепция, то не трябва ли и самият той да започне да се съмнява в нея?“, казва Кристиян Лозанов, основател и оперативен директор в REINNO и ментор за трета година в „Тийноватор“.
Като част от програмата менторите даряват времето си доброволно и така тя остава безплатна за учениците. Финансирането за организационната дейност идва основно от Българския център по предприемачество и на Фондация „Америка за България“. „Ние даваме равен достъп до предприемачеството на всички младежи в тази възраст. С това допринасяме за повече подготвени отрано кадри и инвестираме в бъдещето на тези талантливи хора“, казва Миткова.
„Тийноватор“ стартира през учебната 2018-2019 г., когато в програмата участват четири столични училища. За 2019-2020 г. Тийноватор обхвана 17 училища в три града – София, Варна и Враца, а през третата учебна – 150 ученици от седем града. В четвъртата – 420 ученици и 60 ментори от 30 града в България.
След предстоящата 2022-2023 г. на програмата ѝ предстои външно оценяване. Чрез него екипът ще валидира дали усилията му са си стрували на национално ниво. Прогнозите са обещаващи, защото обратна връзка досега в обещаваща. Всяка година участниците попълват анкети и от тях се вижда, че 90% от тях дават „добра“ и „много добра“ оценка на програмата, а 87% поставят такива оценки на менторите и свършената от тях работа.
„Вече знаем какво е въздействието ни върху участниците и, че променяме животите им.
СЕГА ИСКАМЕ ДА ИЗМЕРИМ КАК ВЛИЯЕМ ВЪРХУ СРЕДАТА.
Например, колко съученици на нашите млади предприемачи са се поинтересували какво е стартъп“, казва Зорница Миткова.
Този показател е важен не само на „Тийноватор“, но и на бизнеса. Целта на неправителствената организация е чрез по-прецизно проучване за ефекта да започне да си партнира с повече български компании. И заедно с тях да учат децата, че в грешките няма нищо лошо. Дори колкото по-рано започнеш на правиш неуспешни опити, толкова по-скоро ще откриеш с какво наистина искаш да се занимаваш, когато пораснеш. А ако това е стартъп, то вече имаш контактите на друг успял предприемач – твоят ментор в „Тийноватор“.