Успехът идва, когато основателят и инвеститорът гледат в една посока
Този материал е част от поредица авторски текстове на Eleven Ventures. Чрез тях фондът за рисково финансиране споделя с читателите на Forbes България добри практики от сферите на предприемачеството и инвестициите в стартъп екосистемата.
Много основатели на стартъпи признават, че отношенията им с инвеститорите често са трудни, сложни, в някои ситуации дори враждебни. Инвеститорите и предприемачите не са и не трябва да гледат един на друг като на врагове. Има начин взаимоотношенията им да са градивни и да водят стартъпа към успех. Пример за подкрепящо сътрудничество между основател и инвеститор виждаме при Васил Терзиев, управляващ партньор в Eleven Ventures, и основателя на Payhawk Христо Борисов.
Терзиев е водещият партньор по тази сделка от страна на Eleven още от момента, в който фондът става първият институционален инвеститор в Payhawk. В следващите редове ще разберете каква е тяхната формула и какво правят, за да поддържат добрите си отношения, как разрешават конфликтите и какви са съветите им към основателите и инвеститорите.
Силно начало
Васил Терзиев и Христо Борисов не са типичните основател и инвеститор. Двамата са изградили силна връзка, преди да навлязат в сегашните си роли. Те са работили заедно в продължение на 10 години като колеги в Telerik (компания, съоснована от Терзиев и по-късно придобита от Progress Software). Това им е помогнало да имат по-ясни очаквания, да познават стиловете си на работа, характерите и ценностите. С тази изградена вече основа за тях е било по-лесно да развият отношенията си в правилната посока.
Друго предимство е опитът на Васил Терзиев, който се различава от стандартния за партньорите във фондове. Практиката е те да идват от финансовия, консултантския сектор или пък от инвестиционното банкиране. Затова нивото им на съпричастност към основателите е по-ниско и те не навлизат в дълбочина в проблемите им. „Фактът, че имам предприемачески опит, ни помогна да стъпим на различна и по-стабилна основа. Успяхме да водим по-открити и честни разговори от самото начало и да си кажем трудните неща по-лесно”, споделя Васил.
Ценности и очаквания
Нагласите, ценностите и очакванията на инвеститорите и основателите често са различни. Но според Васил Терзиев съгласуването им е най-важният фактор за устойчиви взаимоотношения. Когато има разминаване в ценностите, то се проявява още в началото и води до главоболия за всички.
Вижте също: Шест съвета от Eleven Ventures как да откриеш най-добрия фонд за твоя стартъп
Първата стъпка при навлизане в отношенията основател – инвеститор е да координирате вашите ценности и да положите основите в аспекти като очаквания, комуникация и работен процес. Втората стъпка е съпоставянето на рисковете и възможностите от гледна точка както на основателя, така и на инвеститора. „Трябва да бъдеш абсолютно честен, открит и директен от самото начало. За мен беше наистина важно инвеститорите да разберат както възможностите, така и рисковете”, споделя Христо Борисов.
Създаването на стартъп може да бъде хаотично, а предизвикателствата са неизбежни. Как обаче основателят и инвеститорът могат да се справят заедно с тях? Според Васил Терзиев първата стъпка е да приемете, че има теми, по които няма да сте на едно и също мнение. Но преди да побързате да кажете на другия, че не е прав, опитайте се първо да разберете.
„ТОВА, КОЕТО НАИСТИНА МИ ХАРЕСВА В БОРДА НА PAYHAWK, Е, ЧЕ ВСЕКИ ПЪТ СЛЕД ЗАСЕДАНИЕ СЕ ЧУВСТВАМ ПО-УМЕН.
Получава се ползотворна дискусия, надграждане на мненията, всички са проактивни в разговора и взимаме най-добрите решения за компанията”, споделя Терзиев.
Нужда от доверие
Никой не прави грешки умишлено. Истината е, че фондовете инвестират в несъвършени хора с несъвършени компании. Развитието им може да бъде хаотично, трудно, неясно и това е нормално. Най-сигурният начин всичко да се обърка е основателят и инвеститорът да избягват трудните разговори. А такива ще има. Но в крайна сметка и двете страни трябва да са сигурни, че постъпват правилно и да постигнат споразумение като екип. За предприемача, който има достатъчно проблеми, с които да се справя, е напълно излишно да се бори с инвеститорите си. Фокусът както на основателя, така и на партньора трябва да бъде върху създаването на стойност и спечелването на пазара.
Вижте също: Как да определиш правилно размера на твоя пазар?
Грешка, която правят някои инвеститори, е да забравят ролята си. За съжаление понякога инвеститорите решават да действат като предприемачи, опитвайки се да налагат своята визия, план и начин на работа. Те го правят с очакването основателите да ги слушат и да изпълняват. Истината е, че предоставеното финансиране и правата, които им дава то, не променят факта, че основателите са тези, които ръководят и изграждат компанията. Инвеститорите са напълно зависими от тях и не трябва да злоупотребяват с позицията си.
Връзката с реалността
За Борисов един от най-ценните начини, по които VC партньор може да подкрепи основателя, е като му даде отговори на многото неизвестни и го държи здраво стъпил на земята. Предприемачите са несигурни, а в същото време трябва да вземат твърде много решения. Така че целта им е да се уверят, че вземат правилното решение, като имат възможност да проучат различни позиции и мнения, без да се налага да убеждават инвеститора в своята гледна точка.
„КОГАТО НАБИРАХ ПЪРВИЯ СИ РУНД НА ФИНАНСИРАНЕ, НАЙ-ВАЖНОТО НЕЩО ЗА МЕН БЕШЕ ДА СЪЗДАМ БОРД.
Липсваше ми място за дискусия, за градивна обратна връзка, както и някой, който да ми покаже правилния подход и да ме държи здраво стъпил на земята”, споделя Христо.
Според Терзиев важен аспект, който предопределя динамиката между добрите инвеститори и предприемачи, е подходът им един към друг. Основателят трябва да създаде основа за растеж, да мотивира екипа си, да му помогне и да го вдъхнови да даде максимума, на който е способен. В същото време не трябва да претоварва колегите си. Същото се очаква и от инвеститора към предприемача, който е избрал да подкрепя. Както в училище, трябва време на учениците, за да възприемат наученото и да израстват. За инвеститорите е важно да знаят кога е подходящият момент да бъдат стриктни и изискващи и кога да подадат ръка на основателите.
Повече действия, по-малко говорене
Когато предприемачите си избират инвеститори, е важно да бягат от една конкретна нежелана характеристика – пасивни играчи. Работата на VC фондовете и бизнес ангелите не се ограничава до това да поздравят основателите, когато всичко върви добре, и да критикуват, когато нещата се объркат. За съжаление много инвеститори избират по-удобния и лесен начин. Лошото при тихите инвеститори e, че не са там, когато всъщност са най-необходими и не прекарват време да подготвят основателите за трудните моменти.
Вижте също: Какво не ви казват за успешните трансформации в бизнеса?
В заключение Терзиев и Борисов споделят, че създаването на ползотворни и подкрепящи взаимоотношения изисква време и ангажираност и от двете страни. Звучи сложно, но след като положите стабилни основи, пътят до изграждането на страхотна компания ще бъде много по-приятен.
Автор: Роберта Тихомирова, специалист Маркетинг и комуникации