За три години БНТ направи дигитална революция
Антон Андонов – Член на Управителния съвет на Българската национална телевизия говори за дигитализацията, новите проекти и доверието на зрителите
Каква е ролята на БНТ в процеса на дигитализация в България?
В последните няколко години Българската национална телевизия извървя дълъг път, правейки огромни крачки. Наричам крачките “огромни” неслучайно. Развивайки дигиталното си съдържание, ние неведнъж изпреварихме търговските телевизии. С началото на пандемичната обстановка видяхме ясно как хората търсят бързо точна и проверена информация. Реорганизирахме новинарския си сайт и пуснахме приложението BNT News, което още в първите дни се изкачи в челните позиции на магазините за приложения на основните операционни системи. Днес съдържанието ни е достъпно за всички – новините от деня могат да бъдат прочетени от робот и потребителите да ги чуят в метрото или в колата, на път за вкъщи. На сайта на БНТ програмата на БНТ 1 пък върви със субтитри в реално време. Така предоставяме качествено съдържание за хора с увреден слух, но и за незрящи.
По време на пандемията пуснахме в онлайн среда и уроците от поредицата “С БНТ на училище”, предоставяйки безценна възможност за подготовка на хиляди ученици в цялата страна. Но това не е всичко – реализирахме първото стратегическо партньорство на голяма българска медия с Viber; ние сме първата българска телевизия, която развива подкасти, а отскоро сме и първата национална телевизия, която има присъствие в TikTok. Пазарът бързо оцени направеното от нас и дори вече виждаме как колеги копират наши подкаст формати, например. В БНТ обаче не се притесняваме от конкуренция, а в дигитална среда имаме още много какво да покажем.
След като работихме усилено за изграждане и подобряване на дигиталната инфраструктура, ние готвим и много формати, произведени приоритетно за дигитална среда. Желанието ни е те да стъпят на силен фундамент и да утвърдят онлайн присъствието ни.
Ние не искаме да окачим цялата тази дейност като брошка на ревера си; да ползваме развитието на дигиталното съдържание самоцелно, защото е модерно да кажеш, че имаш “подкаст”. Всички тези усилия са част от обществената ни мисия. Когато сме достъпни, когато продукцията ни достига до повече хора – тогава я изпълняваме по-пълноценно.
Кои са водещите и най-новите дигитални проекти на БНТ ?
Една от големите ми гордости са двата сезона на подкаста “МеГра”, който вече бе отличен от гилдията. Чрез този проект, водещите журналисти на Българската национална телевизия чрез личен пример и истории от практиката дават ключ, който да помогне за повишаване на медийната грамотност в обществото. В профилите на БНТ Подкаст в Apple Podcasts, Spotify, Google Podcasts и Soundcloud са достъпни великолепни формати като “Американската мечта”, “Домът на българското кино” и “Подкастът на Нощта”, посветен на Нощта на театрите.
Сред новите ни проекти е поредицата “Ние от БНТ”, в която зрителите се срещат с интересни лица от екрана, но и фигури, които са зад кадър. Тази година отбелзваме четвърт век кулинария в българския телевизионен ефир с подкаста “25 години Животът е вкусен”. В този формат Ути Бъчваров разказва любопитни истории за предаванията си, странстванията в чужбина и развитието на кулинарната сцена като цяло.
Дигиталният екип на БНТ работи и върху още нещо, посветено на вкусната храна. То обаче ще е изцяло за социалните мрежи. В ефира на телевизията всяка делнична сутрин можем да видим и популярния влогър Флора, която продължава и онлайн поредицата си “Важното с Флора”. Избрахме да работим с нея, защото тя се вписва много добре в профила ни. От една страна е млада, има нестандартен поглед върху нещата и е атрактивна за много хора в социалните мрежи и YouTube. От друга страна – видеата, които прави имат публицистични елементи. Ако успеем да направим синергия между нейните интереси и изразни средства и опита, професионализма и традициите на БНТ – може да сме свидетели на раждането на нова голяма звезда.
Апропо, в процес на подготовка е още един дигитален формат с участието на Флора. А докато дойде време да разкрием повече за него – потребителите на канала на БНТ в YouTube могат да научат какво е да си NFT-артист, кариерен консултант или генетик. За тази цел в поредицата “Работи в бъдещето” ни помага водещата на “По света и у нас” Филипа Огнянова.
Ще изместят ли дигиталните канали ефирното съдържание на телевизията?
Този въпрос има няколко отговора и парадоксално – всички са верни. От една страна, в България ефирната телевизия продължава да е най-силният създател и ретранслатор на съдържание.
От друга страна – голяма част от младите хора са предимно онлайн. Ние си даваме сметка, че днешните деца на десет години след още десет ще са в ядрото на най-активната част от обществото и същевременно – ще са най-атрактивната аудитория за рекламодателите. Но ако днес те са често пред екраните на мобилните устройства, то след десетилетие едва ли изобщо ще потребяват телевизия. Затова нашата задача е, пазейки обществената си мисия, да намерим начин да достигаме до тази аудитория. В същото време обаче не трябва да загърбваме и по-възрастните; хората без достъп до съвременните средства за онлайн комуникация и потребяване на съдържание.
И тук, във възможните отговори на въпроса, има още един – форматът “Арт детектив” стартира като подкаст, но вече “заживя” свой собствен живот в ефира на БНТ 2. И обратното – предаването “История.БГ” вече е достъпно и в подкаст канала ни.
Като цяло вярваме в максимата “content is the king”. И работим върху това да вникваме на всички нива по-добре в значението на популярни на запад термини като “новинарска услуга”, “доставяне на информация”, “ангажиране на аудитория”. Опитваме се да променим мисленето и стереотипите, че зрителят трябва да стига до нас и да ни търси. Не, ние трябва да достигаме до зрителите. Независимо дали ще го правим чрез ефирната телевизия или дигиталните ни канали.
Успява ли обществената телевизия да поддържа изграденото през годините доверие на зрителите?
Съдейки по развитието на сайтовете и дигиталните ни канали – БНТ продължава да е лидер по доверие. Това показват и докладите на института “Ройтерс”, според които в последните години сме телевизионният бранд, с най-високо доверие в страната. Разбира се, днес работим в значително по-силна конкуренция и в доста изострена медийна и обществено-политическа среда. Едва ли можем да задоволим всички очаквания и да се харесаме на всички.
Днес информацията е по-достъпна от всякога, но се борим с предизвикателства като фалшивите новини. Борим се и с ограниченията на финансирането, остарялото медийно законодателство… Въпреки това се стараем да преодоляваме предизвикателствата и вярваме, че хората оценяват това.