Да вечеряш в бяло или бизнес по женски
Eлена Спирина е личност, която впечатлява с енергията си и активния начин на живот. Създател на няколко бранда, управлява успешно от 15 години компанията за корпоративни събития PARTY MANAGEMENT, създател е на публичното събитие White Dinner и бизнес форума Business Talks. Има над 20 години стаж в сферата на маркетинга и комуникациите в големи компании на мениджърски позиции, но решава да превърне страстта си към това да събира хората и създава емоции в бизнес.
Стартирала е първият си бизнес едва на 19 г. Не спира да учи и чете, смята че цял живот се усъвършенстваме и не всички успяват да постигнат осъзнатост в житейския си път, но трябва да се стремим към нея и израстваме. Майка на две деца, разведена, но щастлива, споделя че през 2008 година е имала честта да стане Mrs Lady Bulgaria 2008, но смята, че красотата е добър актив, но не е ценност, ако не я носиш вътре в себе си. Преминала е редица обучения, включително “PR и управление на репутация” към „London School of PR“.
Член е на Управителния съвет на „Българско дружество за връзки с обществеността“ (БДВО), а от 2 години популяризира и дейността на Top Employers Institute в България, тъй като управлението на работодателската марка й е страст, пряко свързана с бизнеса. През последните години Елена е активна като мотивационен лектор, както и в преподаването на ивент мениджмънт и комуникации като гост лектор в бизнес форуми и университети.
Бизнес по женски и баланс в живота? Смятате ли, че жените са по-добри лидери и предприемачи?
Жените са изключително добри предприемачи. На тях не им липсва смелост, а природната им надареност с интуиция и добра комуникация, проява на емпатия, ги прави изключително добри лидери. Жените могат да прекрояват добре както голямата картинка в детайли, така и да съшият от детайлите голямата стратегия, цялостната визия на един бизнес.
Балансът в живота е труден за всички, но за жените двойно повече. Не защото жените не успяваме да жонглираме с важните центрове в живота като работа и кариера, дом деца и семейство и любовта и грижата към самите себе си, а заради кодираните от природата отговорности пред обществото и семейството.
Донякъде са остарели убежденията за ролята на жената и мъжа, но не ги отхвърлям. Все пак нямаме равен старт. В същото време свръх еманципацията на жените, е вредна за самите тях. Познавам редица успешни жени, неуспяли да създадат семейство и деца или обратното: Жени отдали се на дома и семейството, поставили нуждите на мъжа и децата над личните си, нямащи изява с кариера, бизнес, хобита. Изведнъж на 40 години се събуждат и искат промяна. Балансът е трудно нещо.
Трябва да се стремим да балансираме всичките си центрове.
Добре балансираните личности имат развито високо ниво на житейска осъзнатост. Те са хора, в които има хармония и с трите центъра на човека. Те са задоволили емоционалното, духовното и материалното ниво.
Имаме не малко примери на богати материално хора, живеещи в духовна нищета. Има богати хора, но болни. Успешни хора с бърнаут и паник атаки. Все пак не всичко е пари, бизнес и предприемачество.
Забелязали ли сте, че истински успешните хора, са спокойни, имат време винаги да изслушат всеки?
Те са се научили да се доверяват и успяват да делегират на други хора задачи. Не пропускат възможности с аргумента “нямам време”. Нямат проблем с управлението на време. Гъвкави са и адаптивни към променящата се среда. Не се отказват, но и не робуват на умиращи идеи, отношения. Отделят време за спорт и пътувания. Често дори екстремен спорт. Това е техният начин да изпускат парата.
Моето мото е “Work hard. Play harder.” Аз се опитвам да храня и трите си центъра. Имало е периоди в които съм се губила, нещо е изостанало.
Балансът е трудно нещо. Затова „work-life balance” в последните години е с голям фокус в много компании и техните стратегии за управление на работодателската марка, както и в равнопоставеността и разширяване на присъствието на жените в дадени сектори, на ръководни позиции, изравняване на нивата на заплащане. Много трябва да се работи и по темата за насилието над жените в България.
Разкажете ни повече за бизнеса ви с организирането на събития?
Първият ми бизнес беше още на 19 години – една малка количка за фрешове на площад Славейков в София, която правеше оборот от 200 лв. на ден. От тогава извървях доста път. Работих 10 години в корпоративните среди, но нуждата за нещо свое винаги ме зовеше и успоредно стартирах компанията за корпоративни събития PARTY MANAGEMENT. През февруари отпразнувахме успешни 15 години на компанията. Повечето ни събития са с 100 до 300 участници, но имаме много гала вечери и конференции, коледни партита за по 600, 800 и дори 2,500 човека.
Оцеляхме дори в пандемията – имахме доста работа с дигитални тиймбилдинги, виртуални студиа и стрийминги, дори стартирахме собствен бизнес форум Business Talks който имаше успешни 6 издания по теми свързани с комуникация, PR и HR. В пандемията оборотът ни падна за цели 2 години с 80%. Представете си стреса да имате оборот в размер на приблизително 1 млн.лв. и той да изчезне. Хубавото е, че през 2022 възстановихме без никакви усилия нивата и продължаваме напред.
Какво представлява проектът ви Бяла Вечеря (White Dinner)?
Мен като личност, особено дамите, ме асоциират повече с публичното бизнес събитие Бяла Вечеря. „Бяла вечеря“ не е поредният фестивал, не е поредният концерт. Той е емоция, преживяване, различно събитие за сетивата. Провеждаме успешно формата от 2017 година. Концепцията за „изискан градски пикник в бяло“ е световна. Част е от облика на над 70 градове по света като Париж, Ню Йорк, Барселона, Хамбург, Виена, Сидни с 15 до 20,000 души като гости. В България форматът е познат с мотото си „Тайно място.
Тайна среща. Бяла вечеря.“ и събира около 500 човека всяка година на тайна локация в град София. Гостите до последно не знаят къде ще ги отведем – те получават само мейл с място за среща. Има около 10 срещи и тълпа от усмихнати хора, носещи цветя, пикник кошници с храни и напитки се отправя към мястото на събитието. Забавната програма включва различни изпълнители – през годините сме имали акробати на кокили, балети, артисти като Графа, Миро, Орлин Павлов, Стефан Вълдобрев, комици и групи с рок и с френска музика.
На 16 юли 2023 г. на сцената на White Dinner ще се изправи отново Стефан Вълдобрев.
Имаме страхотни партньори от няколко години в лицето на Savex и Semana, a привличането за предстоящото издание на Mastercard e “priceless” и за нас, както и на новите ни партньори в лицето на онлайн магазина Fashion Days и Tefal – водещ френски бранд за малки домакински уреди и съдове. Това показва, че форматът е вече достатъчно зрял и все повече хора вярват в него. С партньорите имаме специални отстъпки за гостите на събитието, интересни тематични фото кътове, много подаръци и награди.
За да стимулираме градската пикник култура, кулинарията и желанието хората да творят и да се наслаждават на събитието не като консуматори, а на самия процес и очакването, всяка година има конкурс за „най-красива маса“.
Това е повод и за много корпоративни клиенти да си направят регистрации за маси с колеги и това да е техния летен тиймбилдинг.
Каквa e aудиторията на White Dinner (Бяла вечеря)? Има ли конкретни послания събитието?
Имаме прекрасни гости! Хора, които обичат социалните събирания, пътуващи, кулинари, любители на хубавия стил – от външен вид до масата и храната. Хора, на които им допада и ЕКО посланието ни:
Независимо къде сме, да почистим след себе си, да не използваме еднократни пластмаси и прибори, да бъдем дизайнери на красота, но и настроение и емоции. Всичко зависи от самите нас. Бих казала, че Бяла Вечеря е единственото ЕКО устойчиво публично събитие в България – въпреки че събираме 500+ човека на някой площад или улица, генерирането на отпадък е сведено до минимум, а хората почистват след себе си. Гостите споделят храна с познати и непознати – събираме гостите на големи маси и имат възможност за запознанства и нетуъркинг. Някои стават приятели и идват отново заедно на следващи издания. В крайна сметка смисълът на събитията е в това – да си тръгнеш с нови приятелства, да разшириш контактите си.
Бизнес по женски – почти всеки дамски бизнес клуб, присъства на събитието. Жените обичаме да изграждаме неформално бизнес отношения помежду си и това е голяма сила – нетуъркинга.
Нещо ново е, че за Бяла вечеря на 16 юли 2023 сме подготвили и готов VIP пакет за хората, които нямат време и всичко е включено, от посудата до вкусна храна, от френски мастершеф.
На Бяла Вечеря има и голямо многообразие. Гостите са от 20 до 65 годишни, има много семейни с деца, има хора пристигнали за събитието от други градове в България, от други държави.
Има хора с различна сексуална ориентация. Има групи от колеги и това е техния летен тиймбилдинг, влюбени двойки, големи приятелски компании, празнуващи рожден ден или моминско парти Имаме гости, които се регистрират сами и идват сами и тях ги слагаме с други гости и те се запознават. Наистина е страхотна емоция. Който е бил на събитието, иска да повтори, а някои идват всяка година.
Трудно ли се прави публично събитие в България? А бизнес? Кои са най-големите предизвикателства?
Намирането на партньори спонсори е супер предизвикателство. Всеки има пари и бюджет, но не иска да дава (усмихва се). Първите години винаги са най-трудни и именно тогава много предприемачи се отказват от бизнес идеите си. Няма асансьор към успеха, освен някоя и друга щастлива случайност, но ние трябва да работим дори по създаването на такива случайности. И за да не остане случайност – се полага много труд и постоянство.
Големите в бизнес, работят с големите в бизнеса.
Често е много трудно да навлезеш на разработен пазар, особено ако не предлагаш нещо различно, иновативно. Аз стартирах много отдавна и това ми даде възможност за по-малко конкуренция и повече поле за изява. Да се поуча от грешки, да си изградя know-how за организирането на събития. Нямам притеснение дори за събития с мащаб 8-9,000 души. Сега името работи за нас и изградения имидж на доверие.
Най-голямото предизвикателство винаги е били и ще си остане екипа.
Много е лесно да правиш страхотни неща за екипа си, но не и в малка компания. Когато няма нито физически, нито финансов ресурс, а собственикът дирижира всичко от HR и подбора на персонал, до одобрението на фактурите, договорите и маркетинга и продажбите. Да си предприемач е най-трудно, особено в началото. Нямаш заплата и работиш 24/7.
Понякога завиждам на мениджърите в големи компании, но пък те – могат да завиждат на всеки предприемач за безкрайната свобода, за полета на креативността и гъвкавостта, която притежават, бързото вземане на решения и уникалния бизнес нюх – какво ще работи и какво не.
Осъзнатост и житейска мъдрост, до която достигнахте през последните години? Има ли книги или личности, които ви вдъхновяват?
Да си визуализираш желания и цели и да работиш по тях, е важно, но не е достатъчно. Осъзнах, че трябва да се оставяш на течението понякога. Не насилвам нещата. Хората трябва да се доверяваме повече на интуицията си. Особено жените. Научих се да казвам „НЕ“ – това е много важно умение, за да оцелеем в свръхпретоварения живот в 21 век. Научих, че всеки в живота ни идва с някаква цел – ние сме в ролите си на учител или ученик.
Книгите се променят спрямо наша осъзнатост и търсения, както и може би кумирите ни. Аз нямам кумири, имам си собствена индивидуалност и не искам да подражавам на никого. Възхищавам се на личности с голяма смелост – като Юри Гагарин. На бизнес лидери с невероятен индивидуализъм и креативен подход като Ричард Брансън.
Последните години много харесвам будистките притчи на Аджам Брам, Фредерик Бакман, които са изключително забавни и смислени, „Без лого“ на Наоми Клайн, която е супер бунтарска спрямо комерсиалното ни общество. Саймън Синек и Ювал Ноа Харари, Ричард Брансън и Мел Робинсън. Последната е страхотно активна и в Инстаграм и я следя с интерес.
Kaкво мислите за наличието на бизнес етикет и бизнес култура в България? Има ли я? Вие като комуникатор, смятате ли че помагат уменията за комуникация?
Смятам, че всеки мениджър и собственик на бизнес, дори бих казала всеки човек трябва да учи основи на етикета като поведение, да има добра бизнес култура и добри обноски в обществото. Това трябва да стане задължителен предмет в училище, заедно с публичното говорене и презентационните умения.
Масово хората се чудят защо не им се получават разни неща в личния живот или в бизнеса. Защо не умеят да продават себе си като личност или бизнеса си успешно? Защо не са ги разбрали? Защо партньора им не ги зачита или разбира и защо отново има проблем с комуникацията? Всичко започва с отговора на въпроса ЗАЩО. На мен така ми тръгна живота, че от 20 годишна презентирам пред големи аудитории, давала съм безкрайно много интервюта за медии и телевизионни предавания и репортажи. Не се притеснявам да комуникирам, но въпреки това и аз правя комуникационни грешки. Хората на първо място не трябва да се взимат насериозно и да знаят как да се пошегуват или измъкват от ситуации. Това е пак комуникационно умение.
Бизнес етикета ми е много болна тема. Първото нещо, което учат хората в моят екип е как да пишат мейли, как да си подреждат комуникацията. Какво е правилно и какво не. Особено ме шокира явлението „ghosting”.
Не може PR, мениджър „Комуникации“ да не вдига телефон, да не връща обаждания, да не отговаря на мейл. Впечатлява ме обратното – дори да е след 3 дни, да ми върнат обаждане. Това е вид уважение и добра култура на бизнес комуникация. Другото е тотална незрялост и отново ще се върна на темата за казване на „НЕ“ – тактичен отговор е по-добре от никакъв отговор.
Умеят го истинските лидери и мениджъри.