Доставчици на изкуствен интелект в производството
Станислав Мановски, технически директор в LIREX ST, компания от групата LIREX, за предизвикателствата при внедряването на високи технологии в производството
Как изкуственият интелект (ИИ) помага на производствения сектор?
ИИ може да бъде полезен във всички ключови области, като осигури непрекъсваемост на производствения процес и оптимизации, свързани с намаляване на разходите и подобряване на качеството на продукцията. Основната полза в момента от ИИ е при рутинни дейности, където контролът се извършва от човек, а решенията се базират и на наблюдение и на конкретни параметри на средата. Това е особено осезаемо, когато наблюдението трябва да се извършва постоянно, а параметрите могат да бъдат измерени и отчетени с класическите SCADA системи.
Може също така да са много и зависими едни от други и алгоритъмът да не може да даде еднозначен резултат. ИИ може да е особено полезен, като непрекъснато извършва анализ на видео в реално време и разпознава събития или обекти, които изискват незабавни действия. Когато това се комбинира и с анализ на данни в реално време от различни системи, автоматично ИИ може да идентифицира и алармира за нетипични комбинации от обекти, събития и данни, сигнал за потенциална авария, спадане на качеството или друго събитие, изискващо незабавни действия.
Бихте ли ни дали пример от работата с ваши клиенти?
В момента в LIREX сме се фокусирали върху разработката на решения, използващи ИИ, за следене на видео от производствения процес в реално време и разпознаване на определени обекти и алармиране за събития, които са ключови за непрекъснатостта на производството. Целта ни тук не е да създадем продукт, който да се предлага на пазара, а да правим специални разработки по поръчка на конкретни производства, като по пози начин решенията ни са изцяло съобразени с техните специфики.
Освен в самите производства, такъв тип решения са полезни и в други дейности. Например наш клиент използва успешно разработен от LIREX иновативен ИИ модул за следене и оптимизация на заетостта на своя подземен паркинг.
Друго направление, в което работим, е свързано с анализа на данни за нетипични отклонения. Например в разработената от нас система за управление на достъпа и работното време – LIREX ACS, има функционалност, която анализира нетипично поведение на служители. Всеки човек има определена рутина (поведение), свързана с работните задължения – кога пристига или си тръгва от работа, кои работни зони достъпва и колко често. Анализът на такива данни помага да се открият различията в поведението от предварително зададените насоки и така да се повиши ефективността, като се автоматизира и улесни работата на дежурния персонал по сигурността.
След колко време производствата, които инвестират в подобна технология, ще могат да си възвърнат вложените средства?
Този въпрос е много важен и ключовото е как го изчисляваме. Kaто цяло няма еднозначен отговор, защото и вложените средства, и ползите са различни при всеки конкретен случай. Но при изчислението е важно, то да не бъде сведено само до съпоставяне на инвестицията спрямо очакваното намаление на текущи разходи. В изчисленията е редно да включим и пропуснатите ползи и предотвратените загуби, за които ИИ би спомогнал, свързани със спиране на производствения процес, свързани с ремонти и аварии.
Кои са основните предизвикателства при внедряването на високи технологии в този сектор?
Хората невинаги разбират напълно какво представлява ИИ и какви са възможностите му. Това поражда недоверие и страх от такава технология, които допълнително се засилват от медийния шум и противоречивата информация, включително и в социалните мрежи.
Наша задача, като хора занимаващи се с това, е да обясним на разбираем език какво представлява технологията, която ползваме, и по какъв начин и в каква насока може да се приложи и да допринесе. Важно е да изберем с автоматизацията на коя дейност е най-подходящо да се стартира, така че резултатите да бъдат видими, разбрани и осъзнати от хората, които взимат решения.
Това може да се постигне посредством ясна комуникация и демонстрация на постиженията и предимствата от използването на ИИ, както и чрез демонстриране на конкретни положителни резултати. Само така можем да помогнем за по-гладкото и успешно влизане и интегриране на високите технологии в сектора.
Какво не можем да оптимизираме чрез ИИ?
Съществуват решения и ситуации, изискващи човешка интуиция и житейски опит, които ИИ не може да вземе или разреши. В текущата си фаза на развитие ИИ не работи с абстрактни или морални разбирания за красиво, добро или полезно и техните нюанси. Все още ИИ не може да разбере и тълкува субективни концепции като емоции, изкуство и възприета красота. Въпреки, че ИИ може да анализира данни и да извършва сложни изчисления, му липсват механизми за оценка на естетически или субективни аспекти при взимане на решения.
Трудно е да се създаде система, която да е изцяло способна да разбира и взаимодейства с човека на емоционално и контекстуално ниво. Създаването на истинско емпатично и значимо междуличностно взаимодействие с ИИ е все още предизвикателство, защото изисква хуманна интелигентност и емоционална ангажираност, които тепърва се опитваме да подобрим в интелигентните машини и устройства.
Как високите технологии ще улесняват продуктовия бизнеса след 10 години?
Следващите 10 години ще донесат значителен напредък във високите технологии и тяхното влияние върху живота ни ще бъде несравнимо по-голямо отколкото в момента. ИИ ще играе ключова роля в промяната и понятието за умна технология. Очаквам да има много промени включително и с понятието какво е ИИ. Както и дори дали теста на Тюринг е все още критерият за ИИ и дали и кога ще достигнем точката на сингулярност, и какво точно ще значи това.