“Няма здраве без орално здраве”
Д-р Николай Шарков, председател на Българския зъболекарски съюз и ковчежник на Световната дентална федерация
Д-р Шарков, през 2021 г. бяхте избран за ковчежник на Световната дентална федерация (FDI). За първи път българин беше избран да отговаря за финансите на организацията. Какво включва тази роля?
Казано накратко – финансови отговорности на различни нива на Федерацията. Заедно с изпълнителния директор на FDI, финансовия директор и директорите на отдели в централния офис на FDI, под наблюдението на финансовия комитет на FDI, всяка година изработва прогнозен и подробен бюджет за следващата календарна година, който се приема от Общото събрание на FDI; следи разходването на средства за текущата година на всеки четири месеца, коригира отделните пера в бюджета при необходимост и редица други. Всички действия се наблюдават от финансовия комитет на FDI и се докладват на Съвета (Борда) на FDI. Отделно ОАС създава вътрешни одитен и референтен бюджетен комитети. Ежегодно FDI подлежи и на външен одит.
През изминалите години аз, като българин, заемах отговорни позиции в FDI. Изборът ми за ковчежник през 2021-ва и до този момент, една от най-високите длъжности и позиции в FDI, позиция, която за първи път се управлява от българин в над 120-годишната история на Световната федерация, се дължи на годините ми упорит труд за благото на ОАС и денталната медицина в света от най-ниското стъпало, като член на един от постоянните комитети, до член на Съвета на FDI и член на изпълнителния й комитет. Позицията ми на ковчежник на FDI е гордост за БЗС и е гордост за България!
Какви са функциите на Световната дентална федерация и какво означава избирането ви на този пост за България и за БЗС?
FDI е основана през 1900 година. Тя е една от най-старите организации в областта на денталната медицина и е представителен орган и международен “глас” на над 1 милион стоматолози по целия свят. Членовете на FDI се състоят от около 200 национални зъболекарски асоциации и специализирани групи в близо 130 страни.
Като федерация, FDI се ангажира да гарантира, че интересите на нашите членове са представени на световно ниво, за да подпомогнат усилията им на национално ниво. Ние правим това чрез активно участие в световната общност на зъболекарите, ангажиране с агенции на ООН като Световната здравна организация, правителства и други международни партньори за подобряване на оралното здраве, като действа като катализатор за положителна промяна. Визията на FDI е “Водене на света към оптимално орално здраве” и ние не бихме могли да направим това без подкрепата и отличната работа, извършена от нашите членове в световен мащаб.
FDI изпълнява своята мисия, като се фокусира върху три стратегически области:
- Членство: разработване на програми и дейности, които да отговарят на нуждите на нашите членове и да спомогнат за повишаване на профила на оралното здраве на национално ниво.
- Застъпничество: водещи глобални застъпнически усилия за повишаване на грамотността в областта на оралното здраве и постигане на политически ангажимент и действия по отношение на оралното здраве във всички страни.
- Трансфер на знания: насърчаване на най-добрите практики в областта на науката и образованието за орално здраве и споделяне на знания в областта на превантивните грижи и лечение, за да се развие изкуството, науката и практиката на денталната медицина.
FDI помага членовете си за постигането на една всеобхватна организационна цел, която е: да водят глобалната борба за подобряване на оралното здраве на населението, за да осигурят общото здраве и благополучие на всички във всички възрасти.
Каква е ролята на Българския зъболекарски съюз за развитието на денталната медицина на национално, регионално и световно ниво?
Ролята на БЗС на национално ниво е ясно формулирана в Закона за съсловните организации и устава но БЗС. Като регулирана професия и като типична либерално професия, БЗС изпълнява всички функции, които преди бяха функции на държавата, т.е. саморегулира се. Представлява своите членове и защитава професионалните им права и интереси; сключва Националния рамков договор по задължителното здравно осигуряване; изработва Кодекс за професионална етика на лекарите по дентална медицина и упражнява контрол по спазването му; приема Правила за добра медицинска практика на лекарите по дентална медицина, предлага ги за утвърждаване от министъра на здравеопазването и упражнява контрол по спазването им; налага санкции, предвидени в ЗСОЛЛДМ, Кодекса за професионална етика на лекарите по дентална медицина и Устава на БЗС и следи за спазването им; съставя и води национален и районни регистри на членовете си; организира, координира, провежда и регистрира продължаващото медицинско обучение по дентална медицина; участва във Висшия медицински съвет към Министерството на здравеопазването; дава становища по проекти на нормативни актове в областта на здравеопазването; осъществява сътрудничество с други организации и институции в страната и в чужбина; подпомага своите членове и техните семейства в случай на нужда; създава Фонд за финансово подпомагане на редовни членове на БЗС със здравословни проблеми.
Преди около 30 години Българския зъболекарски съюз заедно с Гръцката дентална асоциация основаха Балканското стоматологично общество (BaSS), в което членуват представители на научните и съсловните организации от всички балкански държави. Тази година в началото на ноември, в Истанбул, предстои 27-ия Балкански стоматологичен конгрес.
Българският зъболекарски съюз е редовен член на: Съвета на европейските зъболекари (CED), консултативен орган на Европейската комисия от 1964 г.; Европейската регионална организация на Световната дентална федерация (ERO FDI); Световната дентална федерация (FDI). В тези престижни организации БЗС има една от водещите роли в обсъждането и приемането на решения и документи, определящи бъдещето на денталната медицина в Европа и света. Ще дам само един конкретен пример: през периода 2009 – 2015 г., като един от директорите на CED и председател на работна група, изработехме „Харта на либералните професии“, която бе подписана от европейските организации на лекарите, фармацевтите, ветеринарните лекари, строителните инженери и др. Документът бе припознат от Европейския икономически и социален комитет.
Какви са тенденциите в развитието на световната дентална медицина?
Мисля, че ще видим денталната медицина да бъде интегрирана в по-широката система на здравеопазване по-видно. Устата е съществена част от тялото и ключ към оптималното му функциониране. Следователно, оралното здраве и медицината са неразривно свързани, тъй като няма здраве без орално здраве. FDI подкрепят вътрешното и междупрофесионалното сътрудничество, така че услугите за орално здраве да могат да бъдат напълно интегрирани в здравните системи на първично ниво на здравеопазване, така че наистина да можем да предоставим ориентирана към личността, а не към болестта грижа. Това е очертано и в нашия доклад Визия 2030 – Vision 2030, който е ръководният документ за нашата работа и инициативи.
Какви са най-големите предизвикателства в сферата?
Както бе споменато по-горе, FDI следва своята Визия 2030 като ръководство за нашата стратегия за бъдещето на оралното здраве. Докладът подчертава приоритетите за постигане на оптимално орално здраве за всички. Той също така очертава предизвикателствата, пред които ще се изправят денталната медицина и общността за орално здраве през следващото десетилетие. Предложени са и стратегии за това как те могат да бъдат превърнати във възможности за подобряване на оралното здраве, намаляване на неравенствата в оралното здраве и допринасяне за намаляване на глобалната тежест на оралните заболявания. Визия 2030 ще движи работата на FDI напред и има за цел да подпомогне професията в реализирането на оптимално орално здраве за всички – без да бъде изоставен човек. Докладът е изграден около три стълба, всеки от които има основна цел:
- Стълб 1: До 2030 г. основните услуги за орално здраве да бъдат интегрирани в здравеопазването във всяка страна и подходящото качествено орално здравеопазване да стане достъпно за всички.
- Стълб 2: До 2030 г. да се интегрират здравеопазването, ориентирано към устната кухина и общото лице, което ще доведе до по-ефективна профилактика и управление на оралните заболявания и подобряване на здравето и благосъстоянието.
- Стълб 3: До 2030 г. специалистите по орално здраве ще си сътрудничат с широк кръг здравни работници, за да предоставят устойчиво, основано на здравните нужди и ориентирано към хората здравеопазване.
Тези стълбове са подкрепени от стратегия за образование, която ще създаде отзивчива и устойчива професия със знания и умения, за да ръководи реформите в системите.
Също така наскоро стартирахме Инструментариум за прилагане на “Визия 2030” – Vision 2030 Implementation toolkit, който ще помогне на застъпниците и политиците да направят трайни промени в своите страни. На предстоящия Световен конгрес на FDI в Сидни, Австралия, в края на септември, предстои да се обсъди и приеме Стратегия на FDI.
Изкуственият интелект навлезе смело в много различни области, като не подмина и денталната медицина – от интелигентна диагноза до планиране на лечение с AI. Кои са технологиите, които ще имат най-голямо въздействие върху денталната медицина в бъдеще?
Пациентите са свидетели на бурно развиващия се изкуствен интелект в ежедневието ни и в денталната медицина. Например поставяне на точна диагноза и планиране на лечението с томографи и скенери, дигиталната рентгенография, постепенната замяна на отпечатъчните материали за подвижно (протези) и неподвижно (коронки и мостове) протезирания със сканиране със специална 3D камера директно в устата на пациента и изпращането на данните на лаборатория или в специална CAD-CAM система, 3D изработването но протезни конструкции и др. Освен това роботиката навлиза в имплантологията. Предстоят още предизвикателства, но ролята на лекаря по дентална медицина винаги ще бъде основна и водеща!
В началото на септември беше подписан Националният рамков договор за дентални дейности за периода 2023-2025 г. Какви промени са необходими за подобряване на стоматологичната грижа в България?
Договорът е по-добър както за пациентите, така и за лекарите по дентална медицина, сключили договор с НЗОК. Но е нужно драстично увеличение на бюджет за дентална помощ, което категорично заявих при подписването на Националния рамков договор за медицинските и денталните дейности в МЗ в началото на месец септември. НРД за денталните дейности защитава правата на пациентите и на стоматолозите, но подчертах, че бюджетът за денталните дейности за пълнолетните е крайно недостатъчен. Повече от над 20 години БЗС настоява за значителен ръст на средствата тази насока, но това не се случва. Ние, за пореден път, ще настояваме пред ръководството на Министерството на финансите за драстично увеличение на бюджета за дентални дейности, който да увеличи броя на дейностите в пакета за лицата над 18 години. СЗО (WHO) публикува Доклад за състоянието на оралното здраве в Света в края на 2022 и План за постигане глобално орално здраве до 2030 г. Във връзка с FDI Визия 2030 и СЗО Планът за действие БЗС ще настоява да се заделят много повече средства за дентално лечение, като за целта ще са необходими много повече от 500 млн. лева!