4 непопулярни правила, които богатите хора следват
Не винаги съм била добра с парите. Трябваше да се науча как да бъда. Израснах в дом на китайски имигрант с двама много любящи, но пестеливи родители – където изрязването на купони и повторното използване на чанти с цип беше норма, разказва пред CNBC Вивиан Ту.

Едва когато започнах кариерата си на Уолстрийт, разбрах, че свръхбогатите са по-малко загрижени за пестене и спестяване и са по-фокусирани върху инвестирането и увеличаването на богатството си.
Наблюдавайки и учейки се от техните навици, направих първия си милион на 27-годишна възраст. Ето четири непопулярни правила, които богатите хора следват, които повечето други не спазват:
Не се притеснявайте да впечатлите хората
Богатите хора влагат по-голямата част от своята покупателна способност в закупуване на активи (неща, които им правят пари с течение на времето), вместо пасиви (неща, които им струват пари с течение на времето).
Вместо да купи, например, лъскаво Lamborghini, което губи една трета от стойността си веднага щом тръгнете от паркинга, един наистина богат човек ще купи двуфамилен апартамент и ще го даде под наем.
Те не се интересуват какво мислите за тях или дали сте впечатлени. Те са щастливи просто да осребрят вашите чекове за наем и да ви позволят да платите тяхната ипотека.
Имайте мислене за изобилие
Толкова много хора имат мислене за недостиг – постоянно чувство, че никога няма да имаме достатъчно пари, че сме на една грешка от бедствието и трябва да трупаме до последния цент.
Проблемът с този начин на мислене е, че може да направи хората много конкурентни с други хора в подобни финансови ситуации. Така че имате хора в дъното на пирамидата, които прекарват цялото си време и енергия в борба помежду си за ресурси, вместо да се опитват да свалят тези на върха.
Богатите хора имат мислене за изобилие. Тъй като знаят, че ще могат да се погрижат за сметките си, те не се притесняват. Това им дава свободата да решават какво искат да правят с времето си, вместо да се фокусират само върху това, което трябва да направят, за да оцелеят.
Мислете дългосрочно
Богатите хора разбират, че понякога нещата отнемат време и са щастливи да чакат. Те са крале и кралици на забавеното удовлетворение.
Един богат човек няма проблем, например, да натрупа пари в пенсионна сметка. Да, 6000 долара, които са инвестирали в своята сметка тази година, са недостъпни, докато не навършат 59 години и половина.
Но те знаят, че само защото не могат да похарчат тези пари сега, те не са изчезнали. Всъщност е точно обратното: колкото по-дълго чакат, толкова повече пари получават по-късно.
Споделяйте, разменяйте и се подкрепяйте
Богатите хора обичат да бъдат известни като най-умния човек в своята група приятели: този с най-добър вкус, който е на върха на всички тенденции. Често ще ги чуете да казват неща като:
- „Имам страхотен данъчен служител – трябва да работите с него.“
- „Намерих най-добрия коктейл бар – трябва да опитате мартинито.“
- „Присъединих се към най-добрия кънтри клуб – и ще ви спонсорирам да се присъедините също.“
Те осъзнават, че когато са отворени за знанията си, другите хора ще бъдат по-склонни да споделят това, което знаят. Това е друга ценна форма на валута и същата причина богатите хора не обичат нищо повече от поставянето на най-добрите си приятели на властови позиции.
Техният мисловен процес е: „Аз не съм квалифициран за тази работа, но моята приятелка е и щом я получи, ще ми дължи услуга. Тогава, веднага щом тя заеме лидерска позиция, аз автоматично се включвам в цялата тази мрежа.
Да, това е така, защото те обичат да виждат как приятелите им успяват, но това е и защото те мислят стратегически – и към бъдещето.
Вивиан Ту е бивш търговец от Уолстрийт, превърнал се в експерт, преподавател, собственик на подкаст и основател на феномена за финансов капитал Your Rich BFF.