Най-добрите джинове в света
Като един от най-старите дестилирани спиртни напитки, джинът, елегантният гръбнак на класическите коктейли като мартини, негрони и джин рики, придоби младежки блясък през новото хилядолетие. Днешните занаятчийски дестилерии разширяват границите на вкуса и експериментирането, създавайки зашеметяващ набор от джинове с уникални ботанически профили. Възможностите изглеждат безкрайни, от флорални нотки като роза и лавандула до цитрусови акценти като грейпфрут и юзу.
Тази нова посока доведе до „ginaissance“ и направи джина гореща тема. Продажбите по целия свят продължават да растат, водени от прегръдката на силно адаптивния дух от бармани и миксолози. Очаква се приходите в световен мащаб да достигнат 10.3 милиарда долара през 2024 г., с прогнозиран годишен темп на растеж от 5.35% за периода 2024-2028 г., според скорошен доклад на Statistica.
Това е фантастична новина за консуматорите, тъй като нови продукти и марки навлизат на пазара, особено в премиум и супер-премиум категориите. Въпреки че Обединеното кралство все още доминира в производство на джин, много нови региони също привличат вниманието. Австралия, Индия, Германия, Япония и Съединените щати създават вълнуващи нови продукти.
В големият избор се крие проблемът – опитването да се намери „най-добрата“ бутилка може да изглежда невъзможно в категория, която става все по-претъпкана всяка година. За да ви спестим време и малко болка, Forbes се обърнах към експертите зад някои от най-значимите международни състезания за спиртни напитки, за да видим кого са определили за най-добрия джин за 2023 г. Ако те не могат да го направят правилно, тогава кой може? Ето пет фантастични бутилки, които ще подчертаят красотата на модерния джин.
PETER IN FLORENCE LONDON DRY GIN
На пръв поглед Peter in Florence London Dry Gin изглежда малко странно. Произведен в микродестилерия в Италия, разположена край Флоренция, в малка ферма в сърцето на Тоскана, той изглежда не на място на световната сцена на джин. Но след това го опитвате и разбирате защо не само беше обявен за Джин на годината, но и като цяло за Дух на годината на Bartender Spirits Awards, спечелвайки 99 от 100 точки.
Peter In Florence London Dry Gin влага в джина си прясна хвойна от сорт, който се използва от редица мега-марки, сред които Hendricks и Bombay. Тази хвойна след това се смесва с тринадесет други растения, единадесет, които растат на територията на фермата, за да се създаде джин, който е чист, елегантен и ароматен.
DOWNPOUR SCOTTISH DRY GIN
Ако има една група от хора, които трябва да знаят какъв страхотен джин е Downpour, това са британците. Джинът се произвежда във Великобритания от началото на 1700 г. и най-разпознаваемите марки в света са от там. И така, когато наградите London Spirits Awards определиха Downpour Scottish Dry Gin както за най-добър джин, така и за най-добър спирт с 98 от 100 точки, знаете, че има нещо добро в бутилката.
Произведен на малкия остров Бенекула, Шотландия, място, от което човек би очаквал да се появи шотландско уиски, Downpour е отличен пример за новата порода производители на джин. Прави се от съпрузите Джони Ингледю и Кейт Макдоналд в тяхната модерна дестилерия, Пълно е с аромати на цитрусови плодове, подправки и пирен. Ето какво казаха съдиите по въпроса. „Това е сух джин с хвойна, цитрусови плодове и подправки, които галят носа и небцето с добре заоблена и богата текстура. Има послевкус на кардамон и женско биле.“
GINNY PIG DISTILLERY BOTANIC GIN
Ginny Pig Botanic Gin има може би най-нестандартната история за награден спирт. Създаден от двойка съпрузи в свободното им време на малък дестилатор в гаража им в Аделаида, Австралия, той е роден от желанието да се създаде джин, който отразява пикантните нотки на класическото великденско ястие – топлата кръстосана питка. Е, справили са се добре, след като техният джин спечели титлата за най-добър в класа като цяло за джин на Световните награди за спиртни напитки в Сан Франциско, събитие, считано за Оскарите в света на напитките.
Ginny Pig Botanic Gin е зареден с аромати на хвойна, лимонова мирта, розмарин и цветове от бъз. Има сладък вкус, който се задържа с леко пикантен край. Ще работи перфектно в различни коктейли, от мръсно мартини до сингапурски слинг.
TIPPLEMILL LONDON DRY GIN
Повечето марки могат само да мечтаят да бъдат обявени за най-добър като цяло джин на толкова престижно събитие като Световното състезание за вино и спиртни напитки в Ню Йорк. И все пак Tipplemill постигна това признание през първата си година на производство. Изработен в семейна ферма от пето поколение на северното централно крайбрежие на Великобритания, този джин е направен от домашно отгледана пшеница, която се смила между два древни воденични камъка, задвижвани от най-старата работеща вятърна мелница в Обединеното кралство.
Тези зърна се подават в традиционен меден съд, пълен с местна вода и смес от десет растения. Резултатът е питателен джин, който перфектно показва характеристиките, търсени в класическия London Dry джин. Има леко тяло, силен аромат и е болезнено сух.
BLOODY UNDERHILL VINEYARD SHIRAZ GIN
Повече от пет века Международният конкурс за вино и спиртни напитки връчва почести на най-добрите от най-добрите. Така че, когато една марка непрекъснато се отличава, се случва нещо специално. Такъв е случаят с Four Pillars Distillery в Австралия. През първото си десетилетие три пъти спечели Международния трофей на производителите на джин, включително миналата година.
Марката е образец на новата ера в производството на джин, тъй като нейните дестилатори непрекъснато разширяват границите на иновациите и сътрудничеството, често с други дестилатори и винопроизводители. Най-новият им, колоритно наречен Bloody Underhill Vineyard Shiraz Gin, спечели двойно злато на събитието. Произвежда се по следния начин – Four Pillars вземат оригиналния си рядък сух джин, накисват го с местно грозде Шираз и след това го оставят да отлежи в бъчви. Съдиите на събитието бяха възхитени и ето какво казаха за него: „Сластно дързък експресивен джин, подкрепен от непоколебим гръбнак на вълнист Шираз. Сияещ на небцето с прекрасни аромати на гладка ванилия, подправки на плодове, бял пипер и дълбока нотка от хладен евкалипт върху великолепен тревист завършек“.