Сглобяемите екокъщи на Нина Манчорова
Архитектът Нина Манчорова се заема да докаже, че екостроителството, освен полезно за околната среда, може да е модерно и стилно. Нейната Nomad Cabins стъпка по стъпка се установява в България и вече си проправя път към Европа
Строителната индустрия е един от най-големите замърсители на околната среда. Секторът е отговорен за 37% от емисиите на парникови газове в глобален мащаб, сочи доклад на Програмата на ООН за околна среда. Най-широко разпространените строителни материали са бетонът и стоманата, които са и основният генератор на вредни емисии за околната среда. В същото време строителството в никакъв случай не забавя ход. До 2060 г. се очаква общата сградна територия в световен мащаб да се удвои.
Съветът, който Програмата на ООН за околна среда посочва в доклада си, е да се намали производството на строителни материали, да се подобри декарбонизацията на съществуващите строителни материали и да се премине към строителство с устойчиви материали.
Всичко това дава поле за изява на архитекти и строители, които са много по-отворени към използването на устойчиви материали в сградите, които създават, като дърво, глина и слама. Те са готови и да се нагърбят с нелеката задача да убедят потенциалните клиенти, че има смисъл да платят малко повече в сравнение с традиционното строителство, за да получат дом или ваканционна къща, построена с екоматериали.
„За да се постигне с конвенционални материали същата енергийна ефективност като това, което ние можем да постигнем с нашето строителство, цената е равнопоставена. Хората сравняват нашето строителство с конвенционалните методи, а всъщност е много важен крайният резултат – какви средства ще трябва да се вложат след това или пък какви разходи може да се приспаднат за отопление, охлаждане и за комфортно обитаване“, обяснява Нина Манчорова, създател и изпълнителен директор на Nomad Cabins. Компанията създава еднофамилни домове и ваканционни къщи от екоматериали, които са устойчиви и енергийно ефективни, имат отрицателен въглероден отпечатък на строителството, което от своя страна е значително по-кратко от конвенционалното – отнема между четири месеца за бунгалата и осем месеца за къщите.
Nomad Cabins зае второ място в категорията за продуктова иновация по време на Forbes Innovation Awards 2023, а Нина Манчорова стана участник в клас 2023 на селекцията „30 под 30“. Зад гърба си Манчорова (29) има помощта на двамата съоснователи на архитектурното студио – Веселин Москов и Витан Николов, и двамата със солиден опит в строителството, инвестиция от „Витоша Венчър Партнърс“ и общ проект с IKEA.
ПЪРВАТА НИ СРЕЩА С НИНА МАНЧОРОВА Е В МРАЧЕН ДЕН В СРЕДАТА НА НОЕМВРИ 2023 Г., когато Forbes заснема фотосесията за представянето на новия клас на селекцията „30 под 30“. Това е важен ден за Манчорова, защото в този ден е държавният ѝ изпит – завършва магистратура по архитектура в Университета по архитектура, строителство и геодезия в София. Въпреки това тя успява да излезе за няколко часа от целодневния изпит, за да се включи във фотосесията. И така след „почивката“, която включва грим, прическа, снимки и много емоции, някак успява да се върне в университета, за да продължи да чертае и да докаже, че е научила необходимото, за да е магистър по архитектура.
Когато се срещаме отново, вече е юли и въпреки всички перипетии в онзи далечен дъждовен ден (в който успяват да ѝ сложат и скоба на колата), Нина си спомня с усмивка за цялата лудница, сред която успешно взема изпита си и завършва магистратура.
Още по време на фотосесията Манчорова разказа с гордост за екипа, който е успяла да събере след създаването на Nomad Cabins преди три години. 8 професионалисти в различни сфери, които се напасват не само професионално, но и с ценностите си.
Може би звучи клиширано, но Манчорова вече е научила по трудния начин колко важен е екипът за създаването на успешен бизнес. След като завършва архитектура в University of Bath, Великобритания, тя трупа опит в архитектурни студиа, включително в едно от най-уважаваните студиа в Англия – Rogers Stirk Harbour + Partners, където има възможност да участва в мащабни проекти като разширение на Британската библиотека и консервационен център за Лувъра. След това се мести в Испания, където трупа опит и като предприемач с партньорско участие в строителна фирма. Пазарът е доста по-голям от българския и доста по-отворен към екостроителството, към което се е насочила, както и към ценовия диапазон, в който то попада. Екипът обаче не успява да се сработи и след близо три години в Испания Манчорова решава да се върне в София. Макар до този момент да си е представяла, че ще живее в чужбина, се връща в България по време на пандемията, защото ѝ липсват близките ѝ а междувременно установява, че „камъкът си тежи на мястото“. „Истината е, че когато се прибрах в България, така се стекоха обстоятелствата, че се намерих с правилните хора и нещата потръгнаха с изключителна лекота, каквато не бях усетила дотогава“, спомня си Нина Манчорова.
Така концепцията за бизнес, която започва да развива три години по-рано, си намира точното време, точното място и точните хора.
Прекараното дотогава време по разработка на бизнеса обаче не е загубено. Именно покрай контактите си с компании в България, създадени, докато развива бизнеса в Испания, се запознава с двамата съоснователи на Nomad Cabins – Витан Николов и Веселин Москов, които стават и съдружници в дружеството „Номад Кабинс“ ООД, в което Манчорова е мажоритарен собственик (дял притежава и „Витоша Венчър Партнърс“).
Веселин Москов е собственик на BARBALI – компания с осем години опит в екостроителството, най-вече със слама. Витан Николов е мажоритарен собственик на Parkland – компания с дългогодишен опит в строителството, в това число на дървени къщи.
Тримата се сработват много добре по време на първия проект на Nomad Cabins – къща край Костенец. Именно репутацията на Москов помага за намирането на първия клиент на стартиращата компания. За строителството се доверяват на Parkland и така за каузата е привлечен и Витан Николов. По същото време компанията получава и първата си финансова инжекция чрез акселераторската програма на „Витоша Венчър Партнърс“ в размер на 50 000 евро.
Концепцията на Nomad Cabins е екипът да е до клиента в целия процес по създаване на къща или бунгало с екоматериали и модерен вид, като в каталога им има предложения за обекти от 21 до над 200 кв. м. Това включва проектиране и изпълнение на проекта, в това число, ако сградата се намира в България, помощ с нужната документация. За строежите Nomad Cabins си партнира с производители на материали от различни държави – дървеният материал е австрийски, финишът е финландски. Партнират си и с производителя на панели от компресирана слама EcoCocon. След снабдяване с всички необходими материали за по-големите къщи се правят заготовки на по-големите панели в цеха на компанията край София. На избрания парцел се поставят основите, всички заготовки се транспортират и сглобяват, а довършителните работи се правят на място.„Всичко е предварително поръчано – прозорци, врати – всичко. Така в рамките на 8 месеца спокойно можем да завършим проекта“, уточнява Манчорова.
При бунгалата пък са избрали друг интересен подход. Компанията има възможност да сглоби бунгалото в цеха си и след това то да бъде транспортирано готово до мястото, където ще бъде позиционирано. По същата логика, разбира се, то може да бъде преместено и на друго място след това, ако собствениците решат да сменят локацията си. „Бунгалото тежи 6 тона и не е добре да се мести твърде често, но преместването му е напълно възможно“, уточнява Манчорова.
Използването на естествени материали за постройките позволява къщите да са енергийно ефективни – през зимата топлината се запазва значително по-лесно, а през лятото в тях е прохладно. Наред с това се създава и здравословен микроклимат. Дървената конструкция е дишаща, а глината е чудесен влагорегулатор.
„Хората, които се прекарали някакво време в такъв тип постройка, веднага разбират каква е разликата спрямо конвенционалното строителство“, казва уверено тя.
Използването на екоматериали в никакъв случай не е в ущърб на модерната визия, която се харесва и на IKEA. Nomad Cabins участва в обща маркетингова кампания с гиганта, като има възможност да представи своя първи прототип на бунгало, обзаведено изцяло с продукти на IKEA.
„Те ни дадоха една прекрасна платформа, на която да се изявим и да представим техните артикули в невиждана досега среда. Стана естествена симбиоза между двата бранда и сме много благодарни, че ни подкрепиха и ни дадоха увереност в нашия продукт“, казва Манчорова. Всеки желаещ да си купи бунгалото, сега получава списък с използваните за кампанията мебели от IKEA, за да се постигне същата визия.
ДОКАТО COVID СЛАГА ПРЪЧКА В КОЛЕЛАТА НА КОНВЕНЦИОНАЛНОТО СТРОИТЕЛСТВО
в рамките на година-две, пандемията дава сериозен тласък на строителството с екоматериали. Така моментът, който Нина Манчорова избира за старт на бизнеса си, се оказва повече от благоприятен. „Имаше интересен ефект. Много хора се ориентираха към живот извън големия град или към това да работят дистанционно. Тези, които са имали някакво намерение да избягат от града, се задействаха и задвижиха своите планове“, обяснява Манчорова.
Този тласък, заедно с очакваното законодателство, което да насърчи използването на екоматериали в строителството, дава добра основа за развитие на Nomad Cabins в бъдеще.
За момента завършените проекти на компанията са в България, но Манчорова вече планира излизане на нови пазари, на първо място в Европа. Усилията са насочени към изграждане на добри взаимоотношения с партньори в Ирландия, Нидерландия, Испания, като първият договор за проект в Ирландия вече е факт. Планът е при обслужване на клиенти, които са по-далече от България, да се предлага основно проектиране на къщата и използване на местни производители на екоматериали за завършване на проекта, за да се запази неутралният въглероден отпечатък. При бунгалата обаче ще има по-голям смисъл да бъдат построени изцяло в цеха и да се транспортират до съответната държава след това. Така е по-изгодно за клиентите и по-добре за природата, уточнява архитектът.
Планът за отваряне към нови пазари е добре подплатен с работата с производителите на еко строителни материали. „EcoCocon имат присъствие около 15 години на европейския пазар и всъщност тяхната най-голяма нужда е да предоставят цялостно решение на своите клиенти, защото много от тях са много заинтригувани от сламените панели и искат да ги имплементират, но нямат цялостно решение. Ние запълваме тази ниша, като им предлагаме цялостни проекти или пък можем да им изпратим готово бунгало“, допълва тя.
Nomad Cabins разработва и подвижни варианти на бунгалата си за хората, които не са готови да се ангажират с недвижим имот. Всичко се случва бавно и премерено, но с уверени стъпки напред. „Дадохме си пространство, за да изградим увереност и да проследим много детайлно всеки проект, да видим как ще се възприеме от клиента и да доразработим цялостен каталог. Започнахме с по-постепенни крачки в началото, сега ускоряваме.“