Запознайте се с българския стартъп Eilla AI, който иска да преобърне пазара на дялов капитал за 260 млрд. долара
Съоснованата от Никола Лазаров Eilla AI помага на фонд мениджърите да сключват сделки, спестявайки им дни в проучване. Два фонда вече са сложили 1.5 млн. долара на дръзкия залог, че компанията ще стане световен лидер на пазара за дялов капитал
Около седмица след като Никола Лазаров и съдружниците му са пуснали за свободен достъп платформата Eilla AI, той е повече от доволен от резултатите. „Пуснахме го в четвъртък вечер и оттогава имаме над 200 човека от различни фондове и банки – казва Лазаров. – От някои от тях влизат по няколко човека, но ако изчистим повтарящите се, ще са над 150 уникални фондове и банки.“
Лазаров (29) има защо да е толкова ентусиазиран. Достъпът до платформата, която е активна от октомври 2024 г., струва 300 долара месечно за потребител, след като приключи безплатният тестов период и промоционалния по-евтин месец. Това би означавало поне 60 хил. долара приходи месечно, ако съществуващите потребители запазят абонамента си. А към тях тепърва ще се добавят и нови потребители.
Съоснованата от Никола Лазаров Eilla AI анализира данни за непублични компании от цял свят. Целевите потребители на платформата са инвестиционни банкери, фонд мениджъри и всеки, който се интересува от пазара на дялов капитал. С няколко клика те могат да получат тонове информация за дадена компания; включително какви инвестиции е привлякла до момента, кои са конкурентите ѝ, колко обяви за свободни позиции е публикувала, кои са основните хора в компанията.
Eilla AI действа като брокер на информация: купува корпоративни данни от различни източници и ги смила така, че да са подръка на хората, които вземат инвестиционните решения; без да им губи време за проучване. „Идеята ни е да автоматизираме всички процеси, които правят инвеститорите – казва Лазаров. – От намиране на компании, агрегиране и всякакви данни за тях, намиране на конкуренти, намиране на потенциални купувачи за тези компании, правене на много дълбок анализ за всичко за компанията, но и за хората вътре, за пазара им.“
Лазаров твърди, че в момента платформата може да предостави информация за около 7 млн. дружества.
Eilla AI е създадена през 2022 г. и тепърва ще трябва да доказва, че може да генерира приходи. Въпреки това компанията вече привлича вниманието на инвеститорите. През 2023 г. Eilla AI набра 1.5 млн. долара в инвестиционен рунд, който се води от компанията за рисково финансиране Eleven Ventures и е подкрепен от британския фонд Fuel Ventures. Лазаров твърди, че фондовете са инвестирали в Eilla AI именно защото осъзнават острата необходимост на пазара от подобна платформа. „Те изключително много ни подкрепят и ни помагат с изграждането на продукта – казва Лазаров за своите инвеститори. – Винаги тестват, винаги ни дават идеи.“
Великобритания и САЩ биха били естествените пазари за продукт като Eilla AI. Причината според Лазаров е, че там са съсредоточени най-много пари, които се инвестират в непублични компании. САЩ действително са най-големият пазар за дялови инвестиции в света.
И там, и на глобално ниво обаче се забелязва охлаждане на пазара. Според S&P Global през 2023 г. са се случили малко над 23 хил. сделки с дялови инвестиции, което е с 32% по-малко спрямо предходната година. Общата стойност на тези сделки пък е 260 млрд. долара, което е с над 40% по-малко в сравнение с 2022 г.
„Говорили сме с различни фондове навсякъде по света. Естествено, говорим си и с български фондове и банки, но мога да кажа, че таргет клиентите ни са в САЩ и Обединеното кралство – казва Лазаров. – Там са най-големите фондове и банки, най-голямо количество има там. Отделно те са лидери в индустрията си и когато те използват един продукт, то се разчува сред всички. Ако успееш да им продадеш на тях, ще можеш да продаваш на всички.“
ИЗРАСНАЛ ВЪВ ВЕЛИКО ТЪРНОВО и завършил местната математическа гимназия, Никола Лазаров заминава за Шотландия, за да учи компютърни науки, а след това записва и магистратура в Кембридж в сферата на изкуствения интелект. Междувременно си намира работа в хедж фонд и се запознава с особеностите на изкуствения интелект и приложението му в инвестиционната индустрия. Там научава, че алгоритмите могат да анализират финансовите отчети на публичните компании и да създават успешни стратегии за търговия с ценни книжа.
Лазаров е вдъхновен от начина, по който големите езикови модели анализират финансова информация за компании. Така той стига до идеята, че е дошло време да мисли за бизнес с продукт, базиран на изкуствен интелект.
Затова през пролетта на 2022 г. се свързва с дългогодишните си приятели Петър Петров (27) и Николай Бабулков (29) и им предлага да създадат обща компания.
В началото тестват различни пазарни ниши – например платформа, която създава маркетингово съдържание, или пък оптимизира текстове за интернет търсачки. „Малко не знаехме защо го правим – спомня си Лазаров. – Искахме да тестваме, защото е нещо ново. Това е като създаването на интернет. Искаш да тестваш много различни неща, да видиш къде има клиенти, къде има интерес.“
В крайна сметка решават, че ще се насочат там, където е силата на Лазаров: финансовите пазари. Привличат към екипа Николай Папазов, който има опит като инвестиционен банкер и играе ролята на финансов директор в Eilla AI.
Междувременно в края на 2022 г. OpenAI пуска Chat GPT. Изведнъж всички се интересуват от изкуствен интелект и виждат потенциала му. Фондовете започват да замерят с пари стартъпи, които разработват продукти, базирани на изкуствен интелект.
Два от тях са английският Fuel Ventures и българският Eleven Ventures. Те виждат потенциала в продукта на Eilla AI и през 2023 г. наливат общо 1.5 млн. долара в компанията. Инвеститорите са впечатлени от способността на продукта за секунди да генерира синтезирани, но детайлни резюмета на непублични компании, създаването на които иначе би отнело часове, ако не и дни, на един фонд мениджър.
„От собствения ни опит още в началото ни беше ясно, че иновативният и базиран на изкуствен интелект подход на Eilla ще спестява много време и ресурси – казва Марк Пиърсън, основател на Fuel Ventures. – Eilla ще помогне на хората, занимаващи се с дялово инвестиране, инвестиции в непублични компании и корпоративни финанси, да се фокусират върху добавянето на стойност. Развълнувани сме да инвестираме заедно с Eleven Ventures и се надяваме да създадем нещо страхотно заедно с екипа на Eiila.“
На фона на неуверения глобален пазар за дялови вложения инвестициите в стартъпи, занимаващи се с генеративен изкуствен интелект, са напът да постигнат рекорд. След като през 2023 г. тези компании привлякоха инвестиции за общо 22.7 млрд. долара, според S&P Global тази сума ще бъде надмината през 2024 г. За това подсказва фактът, че още в края на септември стартъпите, развиващи генеративен изкуствен интелект, привлякоха над 20 млрд. долара инвестиции.
Тази сума беше акумулирана от няколко мегасделки като тази на OpenAI, която си осигури финансиране от 6.6 млрд. долара, както и инвестицията в xAI на стойност 6 млрд. долара. Тази сделка оцени компанията, която е собственост на милиардера Илън Мъск, на 24 млрд. долара.
В момента Eilla AI поддържа малък офис в Лондон и скромен екип: и Лазаров възнамерява да го запази такъв. Той вярва, че не е необходимо да разполагаш със стотици служители, за да правиш чудеса. Дава пример с Instagram, които през 2012 г. успяха да се продадат на Facebook за 1 млрд. долара с едва 13 души в работния състав. Две години по-късно Facebook подписа и сделка за главозамайващите 19 млрд. долара за WhatsApp, чийто персонал беше под 60 души.
Не че Лазаров възнамерява да продава Eilla AI. Вместо това той вижда бъдещето ѝ на борсата. „Със сигурност целта ни не е бърз exit или продаване дори за 100 – 200 – 300 милиона – казва Лазаров. – Ние сме големи мечтатели и работим здраво за нещата, които правим. Така че да сме живи и здрави, мисля си, че в бъдеще се виждаме като публична компания, която да е лидер в един нов пазар… Да, имаме много големи планове, но със сигурност не да се продадем на някои от доставчиците на данни. Смятаме, че имаме суперсилен екип, имаме преднината да сме един от първите на пазара; и виждам много голям потенциал.“
Макар основната група потребители за продукт като Eilla AI да са банките и фондовете, Лазаров вижда потенциални клиенти и в редица други индустрии като консултантските услуги и медиите. Засега обаче за него е по-важно да се съсредоточи върху развитието на продукта. Казва, че на този етап излизането на печалба е по-второстепенна цел, която рано или късно ще постигне. Вижда и неизбежно второ набиране на пари от инвеститори. „Нашата идея – казва Лазаров – е да създадем най-развитата платформа за проучване на пазара за непублични компании на Земята.“