Фондация „Истински мед“ ще използва пчели като биосензори на околната среда
Фондация „Истински мед“ ще използва пчели като биосензори на околната среда в райони с интензивно земеделие.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- В условията на нарастваща загриженост за замърсяването на хранителната верига и влошаването на екологичното състояние на България, проектът EcoPulse представя радикално нов подход за наблюдение на околната среда, който ще разкрие и предотврати замърсявания и нерегламентирани практики в аграрния сектор.
- В рамите на проекта ще бъдат изследвани проби от 6 ключови региона с висока аграрна активност (Плевен, Велико Търново, Сливен, Стара Загора и други), което ще позволи да се установи екологичното състояние и нивата на биоразнообразие и замърсители.
- Със своя проект Фондация „Истински мед“ ще постави нов стандарт в екологичния контрол, като предостави на обществото безпрецедентна прозрачност и достъп до навременни данни за състоянието на околната среда.
- Проектът ще сигнализира за незабавни екологични рискове, ще стимулира прилагането на строги екологични политики и ще доведе до революционна трансформация на екологичната безопасност в страната.
- Проектът EcoPulse е разработен и координиран в партньорство с водещата компания в областта на иновациите за пчеларството – „Бии Смарт Текнолоджис” и се изпълнява с подкрепата на Фондация „Америка за България“ като част от конкурса Наука с Бъдеще IV.
ВАЖЕН ЦИТАТ
„Бъдещето на храната ни зависи от опазването не само на пчелите, но и на нивото на биоразнообразие в цялата екосистемата. Първата стъпка в този процес е да разберем базовата линия и до колко сме нарушили крехкия баланс на природата. Пчелите ще са нашите инспектори, за да можем да защитим храната си“, каза Сергей Петров, съосновател на Фондация „Истински мед“
КЛЮЧОВА ИСТОРИЯ
EcoPulse използва уникалния потенциал на пчелите, които с естествената си дейност по опрашване покриват широк териториален обхват. С всяка обиколка, пчелите събират до 3 милиона проби дневно в радиус от 3 км. Тези проби се анализират чрез иновативни генетични методи – eDNA и metabarcoding – които позволяват детайлно идентифициране на растителни и животински видове, както и откриване на замърсители и нарушения в околната среда от човешка дейност или природни явления. Този метод предлага ефективен, икономичен и непрекъснат мониторинг.