Модна еко вселена
Боряна Узунова създава екологичната модна платформа Kool and Konscious, за да намали вредното въздействие на модата върху околната среда. С фондово финансиране от 200 хил. евро и над 200 партньора от цял свят, целта е платформата да стане глобален лидер в областта
Боряна Узунова е на 25 години и само няколко минути след като започва да разказва за работата и мисията си, ние започваме да се чудим какво сме правили с живота си досега. Динамиката, с която изпълва последните десет години от живота си между България, Япония и Хонконг, e достойна за уважение. Смисълът и дълбочината на това, с което се занимава в момента обаче, ни накара искрено да ú се възхищаваме.
Боряна Узунова е създател на Kool and Konscious – „първата 360-градусова платформа за устойчива мода“, която е не само магазин за дрехи, но свързва процесите, които предхождат създаването на дрехите, с управлението на модата, след като вече не я използваме. „Вярвам, че промяната идва с вдъхновението, вдъхновението – с грижата, грижата – със знанието. Затова първата огромна стъпка, която имаме пред себе си, е да научим хората защо трябва да премисляме малко повече начина, по който произвеждаме, използваме и изхвърляме модата. Kool and Konscious има тази мисия – не искаме хората просто да си пазаруват дрехи, а да разберат защо трябва да сменим модела на консуматорство на модата“, казва Узунова и разкрива някои от фактите, които остават незабелязани зад блясъка на модната индустрия. Две трети от всички дрехи на света са полиестерни, за един килограм полиестер отиват пет килограма въглероден диоксид, а когато го изхвърлим, той се разгражда за 400 години, и то в микропластики, които влизат в природата и никога не могат да бъдат отработени. „В момента сме почти напът да имаме планина от полиестерни дрехи, по-голяма от Еверест.“ Екологичните и моралните проблеми в модата започват от изработването на платовете, превръщането им в дрехи, ниското заплащане и рисковите условия на труд, в които се произвеждат, свръхпроизводството на стотици хиляди бройки, които не е сигурно, че ще се купят, придвижването на дрехи между различните краища на света, което е отговорно за много от вредните емисии, които убиват основна част от екосистемата на Земята, допълва картината Узунова. Мащабът на екологичната катастрофа, която причинява модата в световен мащаб, я кара да мисли глобално и да създаде цяла модна еко вселена, която адресира проблема от всичките му страни.
Знание
Първата стъпка пред Kool and Konscious е комуникиране на проблема по приятен и достъпен начин. „Искаме да предадем важни факти, които на много първично ниво те афектират и те карат да се замислиш, защото са толкова шокиращи, че хората лесно се запалват и ги споделят“, казва Узунова и дава пример, че за изработката на една най-обикновена памучна тениска са необходими 2700 литра вода, а памукът е вторият най-голям консуматор на пестициди и инсектициди в света, като тези химикали се задържат в тъканите и са една от главните причини за автоимунни заболявания на кожата.
С екипа ú използват два основни канала за предаване на посланията. Единият е отварянето на класически магазини по света, които са насочени към изграждането на по-близка връзка с хората, които се интересуват от мода и екология, и създаването на пространство за обсъждане на тези теми и повишаване на информираността. Вторият канал е тясна работа с инфлуенсъри, които са активисти, показващи колко сме разрушили природата. Младата бизнесдама подчертава, че умишлено бягат от мейнстрийм звездите, които говорят за мода, защото разбирането на Kool and Konscious за мода е различно. „За нас модата не е толкова начин за себеизразяване, слагаме я на едно ново ниво, което е по-скоро мисионерско. Искаме да се деасоциираме с модата като просто едно безразборно консумиране, чрез което всеки ден да бъдем различни, а да гледаме на нея по-функционално“, казва Узунова и добавя екзистенциалния аспект, че чрез всички маркетингови трикове сме намерили хиляди начини да изразяваме себе си чрез външни фактори – дали ще е марката на телефона или бранда на дрехата, но не и търсене на истинската ни идентичност. „Време е да осъзнаем, че модата е средство и това средство може да бъде много мощно на индивидуално ниво. Това, което правим със собствения си гардероб, може да има изключителен ефект върху планетата – както положителен, така и отрицателен. Затова се опитваме да вдъхновим game changer-а у всеки от нас“
Грижа
Начинът, по който мислим за всяка една дреха в гардероба си, може да бъде различен, когато мислим през призмата на опазването на околната среда. Узунова обяснява, че бързата мода в момента е свела сантименталността ни към дрехите до нула, защото знаем, че за малко пари в магазина можем да си намерим същата дреха, ако на тази ú се случи нещо. Ниската цена и достъпността на бързата мода ни отдалечават от това да се грижим за вещите си. „Трябва ни нов фактор, който да ни кара да се асоциираме с нещата, които притежаваме“, казва създателката на Kool and Konscious и с екипа ú го откриват в историите на дрехите. Данните им показват, че хората, които си купуват дреха от тях, след това я носят много по-дълго, грижат се за нея и с удоволствие разказват къде и как е създадена. „Като знаеш историята, няма как да не те е грижа“, казва Узунова и разказва историята на един от любимите ú брандове, Maisha Concept. Зад марката стои Ракиша, която е полуафриканка-полуиндийка и за създаването на колекциите си работи с две семейства. За да избелва памука за дрехите си, не използва химикали, а го оставя на африканското слънце няколко месеца, за да избелее естествено. За обагрянето на тъканите вкарва в действие традиционни растения от Африка и Индия, които придават цвят. Шарките по платовете пък се получават с ръчно щамповане от издялани дървени блокове в определени форми. „Целият плат е ръчно принтиран и има тези малки несъвършенства, които виждаш, когато си погледнеш дрехата, и веднага те занасят на мястото, където е направена. Прекрасно е да знаеш, че това не е поредната тениска от 300 хил. по света.“
Цената на етичната мода е по-висока в сравнение с тази на масовата, като зад това стоят няколко фактора. Първият е използването на по-качествени материали, които я правят по-издръжлива и съответно може да се носи по-дълго време. „Обикновено плащаме около 30 – 40% повече, но е важно да разберем, че цената на носене е между четири и шест пъти по-ниска.“ Втори важен фактор е достойното заплащане на производителите на дрехи, а трети – по-малкият обем продукция в сравнение със стотиците хиляди бройки на масовите производители.
Промяна
За да се случат всички промени, които планира в глобален мащаб, преди година екипът на Kool and Konscious започва изграждането на цялостна екосистема от доставчици на суровини – през брандове за екологични дрехи до платформи за рециклиране. Започват с доставчиците и производителите на суровини, които проучват внимателно и търсят поотделно, за да са сигурни в качеството на платовете. Насърчават използването на естествени тъкани, които дори и да се изхвърлят на сметището след употреба, ще станат естествена част от почвата като оризови тъкани, коноп, памук, бамбук, лен, текстил от водорасли.
Като създател на екосистемата Kool and Konscious започват да инициират процеси, които да са в полза на всички страни. Например предлагат на тези производители на тъкани да обединят заявките на всички 200 бранда в агрегатора и по този начин да направят поръчка с размерите на тези на Zara, а за съответното голямо количество да получат отстъпка от цената, която да даде възможност на брандовете да предложат по-добра цена и да са по-аткрактивни за потребителите. Узунова казва, че в 100% от случаите получават положителен отговор от всички, и вижда много повече сътрудничество, отколкото конкуренция в сектора. „Знаят, че промяната няма как да се случи от един-единствен бранд или един-единствен потребител. Всички трябва да работим заедно, за да се случи. Начинът, по който затваряме целия цикъл, се дължи на успешните партньорства с всички в системата.“
Следващият ключов етап в тази екологична система е разработването на процеси по рециклиране на дрехите, след като излязат от употреба. В момента само 4% от дрехите в световен мащаб могат да се рециклират. Причините са, че още в началото дизайнът не се прави с мисъл за преработка. Използват се смесени тъкани – например 95% памук и 5% еластан, като при рециклиране нишките няма как да се разделят. „Полиестерните дрехи са страшни, защото от тях се отделят стотици хиляди пластмасови микрофибри. Дори като ги перем, излизат 700 хил. микрофибри на пране, които влизат в системата за отпадъчна вода, а впоследствие отново се връщат при нас“, обяснява Узунова. Над 80% от дрехите се изгарят, което води до допълнителни въглеродни емисии. „Много от луксозните брандове предпочитат да изхвърлят и изгорят непродадената си стока, за да не им пада цената, и да няма лесен достъп до марката в аутлети. Например Burberry по- миналата година изхвърли артикули на стойност 137 млн. долара.“
Kool and Konscious работи двустранно за решаване на този проблем – от една страна, предприемат стъпки за по-добра информираност на брандовете как да произвеждат дрехи, които имат „кръгов живот“. От друга страна, насърчават потребителите да изпращат неизползваните си дрехи, които се разпределят за рециклиране или за препродаване отново на платформи за втора употреба, а потребителят получава вътрешен кредит за пазаруване на сайта на Kool and Konscious.
Бизнесът
Боряна Узунова е студентка в Хонконг, когато вижда нуждата от сериозни действия за преодоляване на въглеродния отпечатък на модата върху природата. Решава да отвори пробен магазин в рамките на месец, за да провери дали въобще ще има интерес към купуването на еко дрехи. Партнира си с осем бранда и до края на месеца абсолютно всичко е разпродадено. Потребителите в магазина често ú казват, че не се интересуват от марката на дрехата, ако с това ще помогнат на планетата, но не знаят откъде могат да си купуват такиви дрехи. Идеята за платформа, която да предлага еко мода, започва да се оформя. „След Хонконг разбрахме, че има пазар, и си казахме, че ще направим бизнеса глобален. Екологичната криза в света е на ръба на колапс и наистина трябва да мечтаем за повече от идеалния вариант, за да постигнем вариант, в който да имаме въздействие навреме“, казва Узунова.
В продължение на една година проучват еко модата, водят преговори с над 3 хил. бранда и подписват договори с 200 от тях. Избират само онези фирми, които отговарят на критериите на Kool and Konscious за екологична мода, а на останалите предоставят достъп до екосистемата и безплатни насоки за подобряване на производството. В момента участието на брандовете на платформата е безплатно, а приходите на бизнеса идват от всяка успешна продажба, от която получават по 25%. Създателката на сайта казва, че брандовете са доволни от тези условия, тъй като екоплатформата поема целия маркетинг, ИТ експертиза, логистика, комуникация с клиентите, а за производителите остава да правят това, в което са най-добри – да произвеждат екологична мода.
В началото на 2019 г. Kool and Konscious получи финансиране от акселератора Eleven в размер на 200 хил. евро, което Узунова казва, че ще използват, за да увеличат темпото на работа по платформата. Следващият рунд за фондонабиране е в размер на 2.5 млн. евро, което ще им позволи да станат най-големият глобален проект в този сектор. Екипът в момента се състои от осем души, разпределени между София и Лондон, като предстои откриване на офиси в Хонконг и Сингапур. Боряна Узунова и бизнес партньорката ú Ева Вучева, бивш изпълнителен директор на Fashion Days с огромен опит в създаването на международен онлайн бизнес, изграждат устойчива среда за развитие на екипа, в която всеки ден започва с медитация и напомняне защо правят точно този бизнес. Защото това, което правят, е повече от бизнес.