Как да ангажирате служителите си успешно в LinkedIn
Допреди няколко години компаниите използваха LinkedIn, за да откриват подходящи попълнения за екипите си. Днес обаче професионалната мрежа е силен инструмент и в друг стълб от изграждането на работодателската марка (employer branding): комуникацията с настоящите служители.
В ерата на социалните мрежи вътрешнокорпоративните портали изглеждат отживелица и затова мениджърите търсят други адекватни начини да изграждат контакти със своите екипи. Това създава особено очакване към специалистите по комуникация и човешки ресурси и неслучайно LinkedIn е едно от първите места, в които се насочват погледите. Как да ангажират служителите си успешно в мрежата със сигурност е важна тема за много компании, особено в условия на работа от вкъщи, и следващите няколко съвета могат да са повече от полезни.
Започнете с ясно послание – “Имаме нужда от теб!”
Социалните мрежи са лично пространство, но случаят с LinkedIn е малко по-различен. В професионалната платформа повечето потребители са лице на корпоративен бранд – те представляват не само себе си, но и своята компания. Без значение на какво ниво в йерархията са служителите, това става факт в момента, в който свържат профилите си с LinkedIn страницата на организацията през нови работни позиции в своите Experience секции. И колкото по-рано си дадат сметка, че присъствието им в професионалната мрежа развива не само личния им бранд, но и общия, толкова по-ефективно ще бъде това позициониране и за самата компания. А данните на LinkedIn са категорични – фирмите с ангажирани екипи отбелязват 8 пъти повече посещения на страниците си и 4 пъти по-бърз ръст на последователите.
И НОВИТЕ, И НАСТОЯЩИТЕ СЛУЖИТЕЛИ ТРЯБВА ДА ЧУВАТ ДОСТАТЪЧНО ЧЕСТО ОТ СВОЯ РАБОТОДАТЕЛ ПОСЛАНИЕТО “ИМАМЕ НУЖДА ОТ ТЕБ!”
когато става въпрос за комуникацията в LinkedIn. Алгоритъмът от доста време не е особено благосклонен към брандовете като възможност за разрастване на техните страници, затова служителите и техните лични мрежи от контакти могат да помогнат доста. Веднъж на три месеца обръщайте внимание на хората в компанията, че важно да споделят съдържанието от официалната страница и в своите профили. Можете да минете и на следващото ниво – убедете най-активните сред тях да помагат за създаването на ъпдейти с идеи за теми, а защо не и със своя собствена рубрика.
Стягането на редиците може да става през буквално всички канали за вътрешна комуникация: от фирмения портал, през вътрешния бюлетин и дори със специални имейли до всички в компанията. Разбира се, тук посланието е особено важно, нека то да бъде насочено към ползите за самите служители, а не толкова към бизнеса.
От LinkedIn пък са се погрижили да имате силен инструмент в рамките на самата платформа – веднъж на всеки 24 часа можете да използвате бутон Notify Employees за важни публикации на фирмената страница. Така всички, които са отбелязали, че в момента работят в компанията, ще получат известие за важното съдържание. Останалото по пътя към споделянето е въпрос на корпоративна култура и навици.
Под светлината на прожекторите
Според LinkedIn потребителите са с 60% по-склонни да се ангажират с публикации от свои колеги спрямо друг тип съдържание. Същия феномен наблюдаваме и когато става въпрос за публикации за техни колеги. Ангажират се и обикновените посетители и последователи на страниците: когато съдържанието е свързано с хора от компаниите, често реакциите, коментарите и споделянията буквално летят. И как да е иначе – нима има по-привлекателно нещо в бизнеса от организация, която е горда със служителите си?
Един от големите ми лични успехи тази година дойде след корпоративно обучение с маркетинговия екип на един от телекомите у нас. Преди срещата ни те имаха рубрика за представяне на хора от компанията, но седмици по-късно ме изненада приятно фактът, че тези рубрики вече са станали три. Вярвам, няма нужда да пояснявам, че ангажираността с тези публикации също се увеличи.
Не забравяйте, че подобен тип комуникация работи не само за повишаване на лоялността на настоящите служители, но и за силата на работодателския бранд спрямо потенциалните кандидати. Малцина не биха се зарадвали да видят собствената си снимка до тези на висшите мениджъри.
Оръжието My Company
Над 16 000 български компании са официално представени със свои страници в LinkedIn и тези от тях с повече от 200 служители в професионалната мрежа имат специално оръжие в менюто: таб My Company.
Едно от нововъведенията на платформата позволява на хората в компанията (и на никого извън нея) да виждат на едно място най-важните новости около своите колеги и самата организация и да се ангажират с тях. Новоприсъединили се членове на екипа, постижения или годишнини на колеги – възможностите за комуникация вътре в общността са разнообразни.
ОТ LINKEDIN ОБЕЩАВАТ ПРЕЗ ДЕКЕМВРИ ДА БЪДЕ АКТИВИРАНА И ФУНКЦИОНАЛНОСТ ЗА КУРИРАНЕ НА СЪДЪРЖАНИЕ
което служителите да споделят на своите профили или в групи. Тук ще могат да се включват и вече успешни ъпдейти на хора от екипа, които да бъдат допълнително подсилени с подкрепа от колегите.
Вътрешната LinkedIn група – не само за избрани
Изграждането на силни общности в компаниите е един от начините да се запази лоялността на настоящите служители, а няма по-добро място за сплотяване на професионални общности от групите в LinkedIn. Ако компанията ви няма собствен портал за вътрешна комуникация, а ползването на Facebook в работно време не се толерира, то моят съвет е със сигурност да опитате със затворена (unlisted) група в професионалната мрежа.
Основното предимство тук е възможността да създадете тайна общност в изчистена от информационен шум среда. Нужни са само един или двама администратори, които да следят в групата да има достатъчно съдържание и активни дискусии. Новини от и за компанията, вътрешни съобщения до екипите, различни елементи от корпоративната култура – ето че и за модераторите стана една идея по-лесно да подбират темите. Трябва да споменем и минусите и основният сред тях е, че вероятно ще бъде предизвикателство да следите за това вътре да присъстват само актуални служители в компанията.
Веднъж в седмицата администраторите имат възможност да дават на една публикация статус “Препоръчана”, което да прати известие към членовете на групата.
ОЩЕ ЕДИН ЧУДЕСЕН НАЧИН ПОСЛАНИЯТА ОТ МЕНИДЖМЪНТА ДА ДОСТИГАТ ДО ВСИЧКИ В КОМПАНИЯТА, НЕ МИСЛИТЕ ЛИ?
И накрая, един коз от ръкава – LinkedIn е ефективен инструмент не само за employer branding, но и за социални продажби. Нищо чудно да се окаже, че освен по-голяма ангажираност със съдържанието на страницата, активната работа със служителите в LinkedIn може да даде като резултат и по-добри търговски успехи за част от тях. Всъщност… аз съм уверен, че ще се случи.