За облекченията, свързани със социални придобивки
В края на 2020 г. парламентът прие изменения и допълнения в режимите относно социалните разходи, представляващи вноски (премии) за допълнително доброволно осигуряване, за доброволно здравно осигуряване и за застраховки „Живот“ („Осигуровки/Застраховки“) и относно разходите за ваучери за храна („Ваучери“).
Тези промени са повод да акцентираме на основните моменти от облагането на посочените социални придобивки, коментират от Филипов и партньори.
Представянето на социални придобивки е наложена практика основно в средните и големите компании. Социалните придобивки са атрактивни за работниците и служителите като допълнителен елемент към получаваното възнаграждение – основната цел на трудовия договор от гледна точка на работника. Тези придобивки са атрактивни и за работодателите, доколкото позволяват предоставяне на допълнителни придобивки на работниците и служителите на по-ниска цена, поради облекченото си данъчно и социално облагане в сравнение с възнаграждението за труд.
Ако са спазени предвидените в Закона за корпоративното подоходно облагане (ЗКПО) условия, социалните разходи, предоставени в натура за осигуровки/застраховки и за ваучери:
- не се облагат с данък върху разходите (по ЗКПО)
- не се облагат с данък върху трудовото възнаграждение (по Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ)
- не се облагат с осигурителни вноски (социални и здравни). Изключение са разходите за застраховките „Живот“, които се облагат с осигуровки, ако се предоставят пряко, постоянно или периодично
- разходите за тези придобивки се третират, като признават разход (по ЗКПО), т.е. води до намаление на данъчната основа за целите на облагането с корпоративен данък.
За да е допустимо това третиране, е необходимо да са изпълнени предвидените в закона условия.
1. Социалните разходи следва да са разходи в натура, по смисъла на ЗКПО. За целта следва да са изпълнени следните кумулативни условия:
- Да е налице социална придобивка по смисъла на Кодекса на труда. Посочените две придобивки безспорно са такива.
- Придобивките да се предоставят по решение на общото събрание на работниците (ако има такова) или с решение на ръководството на компанията. На общо основание това решение трябва да е надлежно документирано.
- Придобивките да бъдат достъпни до всички работници, служители и лица, наети по договор за управление и контрол на дружеството, т.е. да са общодостъпни. По този въпрос е налице обилна практика на НАП, която търпи положително развитие в последните години.
- По повод предоставяне на социалната придобивка да не са налице парични взаимоотношения между работодателя и работника/служителя. По този въпрос също е налице практика на НАП, чието развитие е далеч от положителното.
2. Облекченото третиране е налице за разходи до определен размер – разходите за осигуровки/застраховки не се облагат, ако са в размер до 60 лв. месечно за всяко наето лице. Разходите за ваучери не се облагат, ако са в размер до 80 лв. месечно, за всяко наето лице. Необлагаемият размер на социалните разходи за ваучери за храна е повишен от 60 на 80 лв. с промените в ЗКПО в сила от началото на 2021 г.
Ако предоставените социални придобивки са в по-висок от посочения размер, на облагане подлежи само превишението над 60, съответно 80 лв. месечно. Важно е да се има предвид, че превишението се облага с данък върху разходите (т.е. на ниво компания), без обаче да се дължи данък от работника/служителя.
Що се касае за социалното и здравното облагане на предоставени придобивки в натура, при различните варианти на неизпълнение на изискванията на ЗКПО следва да се има предвид, че то се ръководи от собствени правила, чийто анализ на е предмет на настоящия материал.
3. Двете придобивки могат да се ползват едновременно. Това означава, че работодателят може да предостави както осигуровки/застраховки до 60 лв. месечно, така и ваучери до 80 лв. месечно, като ползва предвидените в закона облекчения и за двете придобивки при наличие на основанията за това. Така общата сума на месец от разглежданите облекчения за всеки работник или служител може да достигне до 140 лв.
Относно социалните придобивки изразяващи се в заплащане на вноски (премии) за допълнително доброволно осигуряване, за доброволно здравно осигуряване и за застраховки „Живот“ е важно да се държи сметка, че освобождаването от облагане се прилага до сумата от 60 лв. общо за всички видове придобивки предвидени в нормата. Така, ако работодател прави вноски за допълнително доброволно осигуряване за 40 лв. и за доброволно здравно осигуряване за 50 лв., независимо, че всяка от придобивките е на стойност под 60 лв., доколкото общата сума на придобивките е над 60 лв., освобождаването няма да е приложимо за разходите над 60 лв.
4. Изискване работодателят да няма подлежащи на принудително изпълнение публични задължения.
Именно спазването на това изискване, създава най-много практически затруднения. Без да навлизаме в детайли, ще отбележим само, че НАП наложи практика, при която ползването на данъчни облекчения е отказвано със задна дата поради неплатени санкции по наказателни постановления за неданъчни нарушения (включително и фишове на КАТ) и/или за неплатени в срок държавни такси по трудови дела. При това тези задължения ставаха пречка за ползване на облекчения далеч преди да бъдат предявени пред НАП за събиране. Нещо повече – наличието на издадено от НАП удостоверение за липса на задължения не се приема от приходната администрация като обстоятелство, изключващо отговорността на работодателя.
По наше мнение тази практика явно противоречи на целта на закона. С промените в сила от началото на 2021 г. се направи огромна крачка в положителна посока, като вече пречка за признаване на разглежданите облекчения ще бъдат само задължения, които са отразени в данъчно-осигурителната сметка или са отразени като предявени за принудително изпълнение в НАП.
Промените дават възможност на работодателите да управляват процеса, като създадат необходимата организация за гарантиране на отрицателния факт – липса на отразени в данъчно-осигурителната сметка или на отразени като предявени за принудително изпълнение в НАП задължения на дружеството.
Това може да стане чрез проверка в регистрите на НАП по партидата на работодателя. Тази проверка следва да бъде към точно определен момент – края на месеца, за който са начислени разходите. Това е последният ден на месеца, като е важно да се напомни, че последният ден на месеца е последният календарен, а не последният работен ден.
С оглед посоченото данъчно задължените лица трябва да създадат организация, за да установят и документират липсата на задължения към края на месеца, за който са начислени разходите.
Предоставянето на социални придобивки е положителна тенденция в съвременното развитие на трудовите и служебните правоотношения. Чувството за удовлетвореност на работника е все по-значим фактор за подобрена производителност на труда в съвременният свят на дигитализация и роботизация. В тази връзка данъчните облекчения за предоставени придобивки са една възможност за работодателите да постигнат тази цел. С направените изменения на закона данъчните и осигурителните последствия при предоставяне на социални придобивки стават значително по-предвидима, в един все по-сложен и несигурен заобикалящ ни свят…