Образование за всеки
Албена Спасова отговаря за образователните инициативи на Microsoft в 24 държави в Централна и Източна Европа. Преди това има дългогодишен опит в сферата на киберсигурността.
Какво трябва да е образованието, за да увлича децата?
Децата сега имат много различно детство от моето, а дори и от това на дъщеря ми. Днес едва ли не цялото знание на човечеството е на един клик разстояние. Затова е и много трудно да се запали и поддържа тази искрица на любопитството, на откривателството. Родителите и учителите са много важни в този процес. Образованието, независимо дали хибридно, онлайн или присъствено, трябва да създава среда, която стимулира работата в екип, уважава различията и дава еднакъв шанс на всички да покажат същността си. Вярвам, че е много ценна възможността да се дава постоянна обратна връзка на децата, да се насърчават и мотивират да постигат повече. Това е реално и постижимо в технологична среда.
Трябва да отчетем факта, че в много кратък срок българските учители постигнаха много за преминаване към онлайн образование. Много важна е и подкрепата към тях и родителите в процесa на трансформация. Организираме уебинари, в които участват над 40 000 учители от цялата страна и споделят добри практики за дигитализация на образованието.
Как да увеличим ефективността на онлайн обучението?
Независимо от формата, разбира се, че най-важен е човешкият фактор и способността на учителя да заинтригува учениците. В същото време технологиите са средството, което може да даде еднакви възможности на всички или пък да увеличи неравенството. От нас зависи. И тук отговорността на компании като Microsoft е огромна.
В отговор на сегашната ситуация, Microsoft предлага работещи технологични решения като Microsoft Teams и приложенията от Office 365 for Education, както и надеждни, достъпни и сигурни устройства с Windows 10, които дават равен достъп до образование и на деца, възпрепятствани да присъстват в класната стая.
Има и много функционалности, които са в помощ на учителя. Например с функцията „Stream” учителите могат да заснемат уроците в Microsoft Teams и след това да добавят субтитри и коментари, така че информацията да е достъпна за всички, включително за деца със слухови проблеми.
Целият процес по създаването на устройствата е ръководен от мисълта да се даде равен достъп на всички, както по отношения на зрение, слух и мобилност (с употреба на зрителен контрол за потребители с намалена подвижност), така и във връзка със специфичните образователни потребности. Има възможности за намаляване ефекта на анимациите, изключване на фоновите изображения и нежеланите нотификации с цел да се намали рискът от разсейване и да се осигури фокус върху учебния процес.
Иска ми се да обърнем внимание на предоставянето на достъп до знание за всеки, независимо от различията. Например за осигуряване на по-добро зрително възприемане може да се увеличи целият екран или конкретни части от него, има опция външният вид на елементите на интерфейса и текстът да се направят по-ясни и контрастни или пък да се слуша гласово описание на съдържанието на екрана с помощта на функцията „Разказвач“ (Narrator).
Съществува и опцията за свързване на периферни устройства като Брайлов дисплей към компютри с Windows 10.
Какви са необходимите качествата, за да е успешен човек в бъдеще?
Стремежът за надграждане на уменията ще е основната нагласа, която очаквам да води до удовлетворение и успешна реализация. Затова е важно да създаваме у децата култура на учене през целия живот. Наша отговорност е да дадем достъп до образование за всяко дете и Microsoft прави това като създава интуитивни технологии.