ИТ визия с дълбока медитация
Отразявам успехите на българските предприемачи с фокус върху стартъп екосистемата, технологиите и социалното предприемачество
Процесът по трансформация на бизнеса започва по различен начин за всяка компания. За BGO Software промените идват след дълбока медитация. Годината е 2020, средата на март. Пандемията блокира целия свят и няма сектор, който да не е повлиян. Иван Лекушев и Ивайло Иванов са в ИТ бизнеса от 12 години, преминали са през много предизвикателства, но това не прави настоящата криза да изглежда по-малко опасна.

Снимка: Иван Коловос
В търсене на отговори Лекушев се обръща към стар навик за взимане на решения – остава насаме със себе си и поглежда във вътрешния си свят. „Беше около полунощ и семейството ми спеше. Взех слушалките и се потопих в тибетската музика. Започнах да изследвам сегашната несигурна ситуация“, казва изпълнителният директор на BGO Software. Лекушев подчертава с усмивка, че не се мисли за „голям разбирач“ и използва източните практики само за да се справи със стреса и да вземе обективни решения. Има седмици, в които медитира всеки ден, и месеци без нито една минута.
Не е сигурен колко време е стоял така във въпросната вечер. Предполага, че са около два-три часа. В тях той осъзнава, че кризата ще освободи достатъчно капитали за дигиталното здравеопазване, и си ляга с ясна стратегия. Така започва нов, четвърти, период в историята на технологичната компания. BGO Software 4.0 напуска непрофилирания пазар за ИТ решения, за да помага на дигитализацията на здравеопазването. Според Лекушев успехът се крие в предоставянето на пълен цикъл услуги – от облачна платформа за лицензиране на лекарства, до софтуери за мониторинг на производството.
Този подход отваря нови врати за BGO Software. „Дадох си сметка, че ни се открива голяма възможност. Беше нужно да се специализираме в здравния сектор в рамките на няколко месеца“, казва Лекушев (38).
Впечатленията на съдружника му Ивайло Иванов (42) са сходни: „По всичко личеше, че здравето ще стане още по-важно за обществото. Преходът от аналогово към дигитално може да спаси животи, а BGO Software вече разполагаше с необходимите ресурси и знания как да допринесе към процеса.“
Лекушев и Иванов всъщност обмислят идеята да насочат бизнеса си към здравеопазването още в края на 2020 г. Тогава около 50% от клиентите им са компании от клиничните проучвания и фармацията. Двамата дори споделят с колегите идеята си на коледното парти на фирмата. Съдружниците заедно съставят план как да регулират „процеса по завъртане на кораба“.
Първоначалната времева рамка за тази трансформация е съвсем различна – предвидени са две-три години, за да се случи плавен преход. Лекушев и Иванов искат процесът да върви поетапно и всяка стъпка от него да се комуникира със служители, клиенти и партньори. Последвалите събития обаче изненадват предприемачите. За да вземат максимума от сегашните обстоятелства, се налага да действат бързо. Клишето, че кризата форсира много промени в бизнеса, в техния случай е напълно вярно. Вместо за години те трансформират компанията за месеци.
ЛЕКУШЕВ И ИВАНОВ ЗНАЯТ, ЧЕ КОНКУРЕНТИТЕ НА BGO SOFTWARE СЪЩО ЩЕ ЗАПОЧНАТ ПРИОРИТЕТНА РАБОТА С КЛИЕНТИ ОТ ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО
Познанията за случващото се в сектора обаче са ключово предимство за двамата съдружници. Родителите на Лекушев са доктори, а Иванов има опит с компании от бранша чрез предишни проекти. И двамата знаят кои са проблемите в сектора. Разбират и колко големи биха били позитивите за обществото от автоматизацията на част от процесите. Например стъпването на ново лекарство на пазара отнема между 7 и 10 години. Ваксините срещу COVID-19 обаче доказаха, че са достатъчни и само няколко месеца. Ако обстоятелствата не са извънредни обаче, процесът е тромав. Наблюденията на Ивайло Иванов показват, че голяма част от времето минава в чакане. Многократно се прехвърлят документи от фармацевтичните компании към регулатора и обратно. „Работим с Министерството на здравеопазването във Великобритания от 2013 г. Успяхме да изнесем в дигитална среда цялата пътека за получаване на разрешително за пласиране на нови медикаменти. Над 90% от всички проучвания и заявки на Острова минават през разработени от нас софтуери“, казва Иванов.
Когато през 2009 г. той и Лекушев започват общ бизнес, семействата им не се изненадват, защото търговията „тече във вените им от малки“. Прадядото на Лекушев – Стоян Лекушев, трупа опит зад граница, а когато се връща в Стара Загора, отваря собствена парна гладачница. Родителите на Иванов от своя страна са развивали търговия с машини за индустриалния сектор. Техните клиенти са предимно чужденци и това го учи, че сделките отвъд граница са нещо естествено.
Още преди да се познават, основателите на BGO Software влагат енергия в свои проекти. Три месеца след като завършва университет, Иван Лекушев създава своя агенция за изграждане на уебсайтове – Designs Solutions. Ивайло Иванов развива BG Outsource, чиито дъщерни бизнеси са Machine Box – портал за купуване и продаване на индустриални машини, и няколко блога за автомобили. (Този вариант на BGO днес съдружниците определят като първа версия – BGO 1.0.) Междувременно и двамата работят и за чужди компании.
Срещат се в представителството на английската компания Infonetica, която предоставя софтуерни решения в сферата на здравеопазването. Иванов е неин управител и стои начело на техническия екип. Той прави едно от интервютата за назначаването на Лекушев. В различни екипи са, но с течение на времето разбират, че имат потенциала да работят заедно.
До този момент Иванов е работил по проекти за BGO с друг технически човек. Дава си сметка, че за да направи успешна компания, се нуждае от познания за бизнеса. С Лекушев обединяват знанията и опита си и през 2009 г. започват като съдружници да развиват BGO Software. Приемат го като страничен бизнес и продължават да работят за английската компания. През първите няколко години търсенето е само към разработване на сайтове и реклами. Позиционират съдържание във вече развитите медийни платформи и купуват малки уебстраници и блогове.
След няколко години собствениците на Infonetika се сменят, а с тях и политиките на компанията. Младите предприемачи „не вярват в стила на работа на новите мениджъри“. През декември 2011 г. Иван Лекушев прави голямата крачка и напуска, за да се посвети на бизнеса си с Иванов. Тогава компанията приема името BGO Media (или BGO 2.0). „Вече един от нас работеше на пълен работен ден и нещата започнаха да се случват едно по едно. Появи се и първият ни голям клиент“, споделя Лекушев. Американска компания иска да изнесе част от работата си в България. Управителят ѝ е българин и търси Иванов за помощ. Всичко звучи чудесно, но тогава BGO няма нито офис, нито капацитет от хора за такава задача.
„Платиха ни месец напред, за да поемем проекта. Намерихме хора и помещение за по-малко от две седмици. След още няколко дни си стиснахме ръцете с нашия нов клиент. Пазим снимки от този момент. Забавното е, че около нас още текат ремонтни дейности, докато обсъждаме стратегията си за него“, спомня си Иванов. Новият ангажимент е значително по-голям от досегашните. Оказва се, че носи около 80% от приходите на компанията. Съдружниците се готвят за удвояване на служителите, за да увеличат дейността си. Основават и нова компания за обучения – Astra Nova Training.
СЛЕД НЯКОЛКО МЕСЕЦА ОБАЧЕ СЪВМЕСТНАТА РАБОТА ПО АМЕРИКАНСКИЯ ПРОЕКТ ВНЕЗАПНО ПРИКЛЮЧВА
„Бях на море, радвах се, че си текат регулярни плащания от клиента ни и си мислех, че сме успели. Тогава обаче получих имейл, че той има проблеми с инвеститорите. Нещата бяха сериозни. Даде ни един месец предизвестие. Междувременно имахме повече служители от всякога. Те разчитаха на заплатите си, а наемът на офиса със сигурност нямаше да ни бъде опростен“, казва Лекушев.
Опитват се да намерят нови ангажименти, които да ги измъкнат от ситуацията. Работят без заплата и изпразват спестовните си сметки, за да изкарат още един месец. „Не успявахме да си намерим нов проект. Бяхме притиснати до ръба, а вярвахме, че в ИТ сектора има много потенциал. За щастие се появи лъч. Подобно на миналия ни ангажимент – клиентът сам ни намери. Телефонът на Иво пак звънна неочаквано“, казва Лекушев.
Вторият им шанс много прилича на първия – голяма компания иска да изнесе дейностите си в България. Съдружниците обаче си взимат поука от „горчивия опит“ и не спират активното търсене на още проекти. Клиентите стават все повече. В края на годината Иванов също напуска Infonetica и се мести изцяло в офиса на BGO Media.
През годините компанията помага на редица корпорации, държавни организации, частни предприятия и образователни институции. Сред тях са и фармацевтични гиганти като Roche Holding (Швейцария) и Genentech (САЩ). По отношение на конкурентите Лекушев има твърда позиция: „Нямам статистики за представянето на другите компании. Може да звучи странно, но моята лична философия е, че това разсейва. Когато пораснеш много, е нормално да следиш какво правят другите. Днес искам 100% от енергията ми да е насочена към компанията.“ В средата на 2019 г. Лекушев и Иванов си дават сметка, че са изминали дълъг път, и решават да променят още веднъж името на компанията. BGO Media (2.0) се превръща в BGO Software (3.0).
Междувременно екипът на компанията се увеличава и днес достига над 100 души. Наемат нови офиси. Освен в София, Пловдив, Враца и Лондон компанията отскоро има хора и в Базел. През юни BGO Sоftware обяви новото си представителство в швейцарския град. „Новата ни локация е в центъра за иновативни решения в здравеопазването – – парк Basel Area. Искаме да трупаме експертиза именно в тази сфера и да наложим BGO Software като водещ разработчик на дигитални решения в нея“, коментира Лекушев.
Той има причини да е уверен. През 2020 г. консолидираният оборот на компанията достига 7.48 млн. лв., по собствени данни. Това е с над 1.58 млн. лв. повече от предходната година и с над 2.54 млн. лв. повече от 2018 г. COVID-19 и обявеното извънредно положение водят до увеличаване на оборота за второто и третото тримесечие на 2020 г. съответно с 27% и 22% спрямо същите периоди на миналата година. Целта на компанията е през 2021 г. да има 30% ръст на оборота.
Възможностите за разрастване са дори по-големи. През 2019 г. пазарът за дигитално здравеопазване надхвърли 106 млрд. долара, по данни на Global Market Insights. Очаква се той да нарасне до 201.24 млрд. долара през тази година според прогнози на глобалната агенция Research and Rarkets.
На база на опита си BGO Software изгражда стратегия, която се доказва през годините. Голяма част от дейността на компанията е в сферата на услугите. Така разучават в дълбочина връзките между различните участници в сектора на клиничните проучвания. От наученото създават продукти, които оптимизират процесите и увеличават производителността. Не на последно място са хибридните решения. Продуктът е готов на 80%, а останалите са запазени за персоналните нужди на клиента.
Иван Лекушев и Ивайло Иванов разчитат и на увеличаваща се кошница от дигитални продукти. „При продуктите има възможност за по-бързи продажби с големи маржове. Вече имаме три такива решения, като през следващите години ще ги увеличим“, казва Иванов. Той и Лекушев знаят, че здравеопазването няма да се радва вечно на такова внимание. Спокойни са обаче, защото гъвкавите решения са там и за да ги видят, е достатъчна една дълбока медитация.