Малките стъпки водят до големи промени
Юрг Буркхалтер, генерален директор на Кока-Кола ХБК България, подхожда към амбициозните цели с последователност и устрем
Юрг Буркхалтер се присъединява към екипа на Кока-Кола ХБК Швейцария през 2005 г., където заема различни търговски позиции, преди да поеме ролята на търговски директор през 2013.
Преди четири години той пристига в България, където поема поста генерален директор на компанията.
Преди да дойде у нас, той е директор „Продажби“ в Кока-Кола ХБК в Сърбия и Черна гора.
Буркхалтер има голямо семейство с четири дъщери и е магистър по Бизнес администрация от университета в Сейнт Гален, Швейцария.
Вие управлявате Кока-Кола ХБК България от четири години, през които бяхме изправени пред безпрецедентни предизвикателства, но развитието на компанията не спря. Как успяхте да запазите устрема, с който постигате целите си?
През последните години постигнахме много, но всъщност най-много се гордея с това, че екипът ни стана по-силен от всякога. Имаме повече талантливи хора от всякога и работим в чудесно сътрудничество. Това ни помага да се справяме с краткосрочните предизвикателства, но и да предприемаме правилните действия в дългосрочен план. Така сме по-добре подготвени за всичко, което може да се случи. Изминахме страхотен път и искам да благодаря на всички колеги за техните усилия, страст и отдаденост.
Гордея се, че съм начело на най-голямата компания за безалкохолни напитки в България, но всяка компания, независимо колко е голяма или разпознаваема, не може да пожъне успех без своите лоялни служители и партньори. Вярвам, че предизвикателствата, с които се сблъскахме през последните години, ни сплотиха още повече като екип. Това ни помогна да продължим да следваме целите, които си бяхме поставили, и дори успяхме да постигнем значителна част от тях предсрочно.
Социално-икономическите ни резултати са сред доказателствата, че сме на прав път. Системата на Кока-Кола е инвестирала 131 млн. лв. в българския бизнес през изминалата година, а икономическият ѝ ефект тук се изразява в добавена стойност от 640 млн. лв. Ние генерираме 1% от данъчните приходи в страната, като внасяме 41 млн. лв. данъци и косвено допринасяме за още 237 млн. лв. данъци, което се равнява на 1/2 от държавния бюджет за култура на година или на годишните разходи за образование на около 95 хил. ученици. Също така всеки 1 лев, похарчен за напитки от портфолиото на Кока-Кола, води до 0.75 лева приходи за България. Това не са просто числа, защото в крайна сметка освен прекия принос всяко работно място в Системата поддържа четири външни работни места. А това, в което искрено вярвам, е, че когато хората, с които работиш, споделят мисията, визията и ценностите на компанията, успехът е гарантиран.
Това ли са постиженията, с които най-много се гордеете за последните четири години?
Има още много примери, но се гордея с няколко основни. Както споменах, изключително горд съм от всичко, което постигнахме като екип, въпреки предизвикателствата. Също така – от инвестициите в завода ни в Костинброд, които от създаването му досега надхвърлят 160 млн. лв., а територията му е над 150 дка. Благодарение на разширението от 2019 г. и инвестициите в инфраструктурни проекти на стойност над 40 млн. лева, включително нова складова база, високотехнологична линия от ново поколение и други, изградихме мегазавод на бъдещето.
Продължаваме да предлагаме любимите на потребителите ни продукти, обогатяваме нашето 24/7 портфолио с редица иновации и заемаме заслужени позиции с утвърдените ни и нови премиум марки алкохолни напитки. Постигнахме истински успех с налагането на Costa Coffee и Caffe Vergnano.
Не по-малко вдъхновяващ е фактът, че продължаваме да постигаме отлични бизнес резултати и в същото време бяхме отличени като най-добрия екип по отношение на веригата за доставки за 2021 г. и в Топ 3 на Купата на Андрю Дейвид в Групата за миналата година. Двадесетото връчване на купата отдаде признание на бизнес звеното, което максимално използва всички възможности за растеж през годината. Докато се ориентираме в тези трудни времена, изпитвам удовлетворение, когато виждам стремежа ни към непрекъснато развитие и нашите хора, които споделят ценностите ни.
В световен мащаб Кока-Кола си поставя амбициозната цел до 2040 г. да постигне нетни нулеви емисии. Кои са най-големите пречки за постигането на тази цел за бизнеса в България?
Пътят към това да бъдем въглеродно неутрална компания е дълъг. Не съм сигурен, че мога да предвидя всички препятствия, с които може да се сблъскаме, но със сигурност ще направим всичко възможно, за да постигнем целите си. Гордеем се, че на местно ниво вече имаме големи успехи – намалихме преките въглеродни емисии с 30%, като за 2020 г. и 2021 г. бяха спестени над 90 хил. тона емисии от цялостната ни дейност. 48% от общата енергия, използвана в производствените ни центрове в България, са от възобновяеми и чисти източници. Гордеем се с нашата програма „Зелен автопарк“, благодарение на която преминаваме към нисковъглеродни и безвъглеродни алтернативи. Производственият ни завод в Банкя може да се похвали със 100% потребление на зелена електроенергия, а заводът ни в Костинброд също върви в тази посока. Инвестираме и в енергийно ефективни и екологични хладилни витрини.
Изискването към нас като социално отговорна компания да бъдем максимално щадящи околната среда е едновременно предизвикателство и възможност. Нещо повече, поставяйки си за цел да бъдем двигател на положителна промяна и да оказваме реално въздействие, предизвикателството и отговорността са още по-големи.
Какви стъпки предприемате, за да намалите въглеродния си отпечатък?
Това е тема, в която системно инвестираме всички видове средства – финансови ресурси, човешки капацитет, иновации. Започнахме да използваме възобновяеми и чисти източници в производствения процес, което доведе до намаляване на енергията, необходима за производството на литър напитка, с 10%, както и до намаляване на въглеродните емисии на единица произведена напитка с 37% в сравнение с 2019 г. Инвестицията в енергийноефективни хладилни витрини доведе до 46% намаление на потреблението на електроенергия само за година, което се равнява на около 3000 тона спестени въглеродни емисии. Освен това от началото на годината предприехме още две иновативни стъпки. Капачките за минерална вода Банкя вече са прикрепени към бутилката, като по този начин искаме да гарантираме, че повече капачки се изхвърлят и рециклират заедно с опаковките. Другата ни значима иновация е свързана с фолиото за опаковане на Кока-Кола в мултипак от шест кена, което вече е заменено с картонената технология KeelClip. Благодарение на тази на пръв поглед малка промяна ще спестяваме по 2 тона опаковъчно фолио годишно. С всички наши действия се стремим да сме добър пример и за нашите партньори, клиенти и всички други заинтересовани страни, които се надяваме да поемат по нашите стъпки като част от техния бизнес и начин на мислене.
Бяхте си поставили цел до 2025 г., която успяхте да постигнете предсрочно, 100% от опаковките ви да бъдат рециклируеми. Кои бяха основните фактори, които ви помогнаха за този успех?
В Кока-Кола вярваме, че е важно всяка част от бизнеса ни да бъде изградена по устойчив начин, за да бъде ефективна не само днес, но и в бъдеще. И това се отнася за всичко, което правим.
Първата ни стъпка към това 100% от опаковките ни да са рециклируеми беше да покажем на нашите служители защо това е толкова важно, а след това се обърнахме и към нашите клиенти и крайни потребители, показвайки им, че природосъобразният начин на живот не е толкова труден. В офиса например въведохме подхода „кръгова опаковка“ – съсредоточихме се върху продукти, които не изискват допълнителна опаковка, както и върху такива за многократна употреба.
Разполагате с богато портфолио, което непрекъснато обновявате. Кои са факторите, които влияят на решенията ви за неговото разширяване?
Стремим се да предложим на потребителите 24/7 портфолио, което да им предоставя всяка напитка, от която се нуждаят – от минерална вода за ежедневна употреба и безалкохолни негазирани напитки, през кафе и газирани продукти до алкохолни напитки. За нас мнението на хората е важно и ние редовно следим техните вкусови предпочитания. Стремим се да им предоставим висококачествен избор – не само различни видове напитки, но и различни комбинации от вкусове, различни нива на добавена захар, както и различни размери на опаковките.
Един от ангажиментите, които сме поели до 2025 г., е свързан с разширяване на портфолиото ни от напитки без добавена захар, както и с намаляване на съдържанието на захар в продуктите, които вече предлагаме на пазара. Голямо постижение е, че през последните 5 години безалкохолната индустрия в България вече е намалила с повече от 15% калориите в своите продукти. Средно с 6.7% е по-малко захарта в 100 ml напитка в сектора. Така потребителите са консумирали 3.497 тона по-малко захар.
В контекста на устойчивото използване на ресурсите много се говори за депозитна система за опаковките на напитките. Приложим ли е такъв модел в България и какво трябва да се случи, за да заработи подобна система?
Като най-големия производител на безалкохолни напитки в страната имаме отговорността и задължението и сме си поставили цели за събиране и рециклиране на опаковките, които произвеждаме и пускаме на пазара. Кръговата икономика и приоритетният достъп до събрания материал са ключови за постигането на модела „от бутилка до бутилка“ и опазването на околната среда, както и интересът на потребителите за най-добра цена на продуктите ни. Затова управлението на депозитната система трябва да бъде поверено на специално създадена централна организация без право на печалба, в която водещи са производителите на напитки. Вече започнахме обсъждания по темата и ще продължим да комуникираме с всички заинтересовани страни.
Редица страни в Европа и по света използват депозитната система за събиране и рециклиране на опаковки от напитки. Тя увеличава събираемостта на опаковките средно с 90%, което е изключително впечатляващо. Индустрията в България работи усилено по темата и това ме кара да вярвам, че съвсем скоро ще бъдат направени първите стъпки за промяна на закона за управление на отпадъците, ще бъдат приети съответните мерки и България ще се присъедини към останалите държави – успешно въвели депозитната система.
Според индекса „Дау Джоунс“ Кока-Кола ХБК е най-устойчивата компания за напитки в Европа. Кои постижения ви донесоха тази престижна награда?
За 11-а поредна година се нареждаме сред трите най-устойчиви компании в индустрията за напитки в световен мащаб. Това е голямо признание за работата, която всички наши колеги вършат всеки ден. Постигнахме много и на глобално, и на местно ниво – Системата на Кока-Кола в България за пореден път затвърди ангажимента и усилията си за опазване на околната среда, като предсрочно изпълни част от целите си за устойчиво развитие. Всички стъпки, които предприехме, за да намалим въглеродния си отпечатък, са част от това. Освен постиженията, които вече споменах, през 2021 г. намалихме отпадъците от производствените си процеси с 23% спрямо 2019 г. Постигнахме и рекордно намаление на потреблението на вода в заводите ни в Костинброд и Банкя – с 16%, а компанията вече е член на Alliance for Water Stewardship (AWS). Всичко това ни дава още по-голям стимул в бъдеще – да си поставяме още по-амбициозни цели и да поемаме още по-смели ангажименти.
Инициативата Youth Empowered осигурява професионално обучение на млади хора от екипа на Кока-Кола. Какво мотивира колегите ви да се включат в нея и какви резултати постигате?
Нашата цел е не само да допринесем за по-зелен свят, но и да помогнем за изграждането на следващите поколения професионалисти, като им предадем ценни знания. Вярваме, че по-доброто образование, развитието на потенциала на младите хора и подготовката им за успешна кариера са в основата на по-доброто бъдеще и че успехът им по някакъв начин зависи от нас. Ние им даваме възможност да се срещнат и да се учат от най-добрите специалисти в страната, а от тяхна страна е достатъчно само да имат желание.
Благодарение на нашите служители, които през изминалите две години отделиха почти 280 часа от времето си, за да повишат мотивацията, знанията и уменията на младите хора в България, за поредна година виждаме голям успех в програмата ни Youth Empowered. Близо 10 хил. младежи са преминали успешно през нея през 2020 – 2021 г. Вече сме постигнали 97% от дела на България в целта на групово ниво – 1 милион млади хора, да бъдат обучени като част от Youth Empowered.
Small steps drive big changes
Coca-Cola HBC Bulgaria
BRANDVOICE | Partnership programme
Juerg Burkhalter, General Manager of Coca-Cola HBC Bulgaria, pursues ambitious goals with consistency and impetus
Juerg Burkhalter joins Coca-Cola Hellenic Bottling Company Switzerland in 2005 in different commercial roles before taking over the role of Sales Director in 2013. Four years ago, he arrived in Bulgaria, where he took over as the company’s General Manager. Before coming to Bulgaria, he was Sales Director at Coca-Cola HBC in Serbia and Montenegro. Burkhalter has a large family with four daughters and holds a Masters in Business Administration from the University of St. Gallen, Switzerland.
You have been managing CCHBC Bulgaria for four years, during which we have faced unprecedented challenges, but the development of the company has not stopped. How did you manage to maintain the drive with which you are fulfilling the company’s goals?
We have achieved a lot in recent years, but what I am most proud of is that our team has become stronger than ever. We have more talented people than ever, and we work in great collaboration. This helps us tackle short-term challenges but also make the right choices for the long term. That way we are better prepared for anything that might happen. We did a great journey and I want to thank all my colleagues for their efforts, passion, and commitment.
I am proud to be the head of the largest soft drinks company in Bulgaria, but any company, no matter how big or recognizable, cannot succeed without its loyal employees and partners. I believe the challenges we have faced in recent years have brought us even closer together as a team. This has helped us to continue to pursue the goals we had set for ourselves, and we have even managed to achieve a significant part of them ahead of schedule.
Our socio-economic results are among the proofs that we are on the right path. The Coca-Cola System invested BGN 131 million in Bulgarian business during the past year and its economic impact here is expressed in value added of BGN 640 million. We generate 1% of the country’s tax revenues, contributing BGN 41 million in taxes and indirectly contributing another BGN 237 million, which is equal to 1/2 of the state budget for cultural activities per year or the annual expenditures for the education of about 95 000 students. Every BGN 1 spent on Coca-Cola drinks leads to BGN 0.75 of income for Bulgaria and these are not just some numbers, because apart from the direct contribution, every 1 job in the System maintains 4 external jobs. And what I truly believe is that when the people you work with share the company’s mission, vision, and values, success is guaranteed.
What are the achievements you are most proud of in these four years?
There are many more examples, but I am proud of a few main ones. As I mentioned, I am extremely proud of everything we have achieved as a team, despite the challenges. I am also proud of the investment in our plant in Kostinbrod, which since its inception has exceeded 160 million BGN, and its area is over 150 acres. Thanks to the 2019 expansion and investments in infrastructure projects worth more than BGN 40 million, including a new warehouse, a new-generation high-tech line and more, we have built a mega-plant of the future.
We continue to offer the products our consumers love, enrich our 24/7 portfolio with a range of innovations and take well-deserved positions with our established and new premium spirits brands. We have achieved real success with the launch of Costa Coffee and Caffe Vergnano.
Equally inspiring is the fact that we continue to deliver excellent business results and at the same time were recognised as the Best Supply Chain Team for 2021 and in the Top 3 of the Andrew David Group Cup last year. The twentieth presentation of the Cup recognised the business unit making the most of all the growth opportunities during the year. As we navigate these challenging times, I feel satisfaction when I see our drive for continuous development and our people who share our values.
Globally, Coca-Cola has the ambitious goal of being a carbon-neutral company by 2040. What are the biggest obstacles to meeting this goal for businesses in Bulgaria?
The road to being a carbon-neutral company is a long one. I’m not sure I can foresee all the hurdles we may face, but we will certainly do our best to achieve our goals. We are proud that locally we have already made great strides – we have reduced direct carbon emissions by 30%, with over 90,000 tonnes of emissions saved across our operations for 2020 and 2021. 48% of the total energy used in our manufacturing centers in Bulgaria is from renewable and clean sources. We are proud of our “Green Fleet” programme, thanks to which we are switching to low carbon and no carbon alternatives. Our production plant in Bankya boasts 100% green electricity consumption and our plant in Kostinbrod is also moving in this direction. We are also investing in energy-efficient and environmentally friendly refrigerated display cabinets.
The requirement for us as a socially responsible company to be as environmentally friendly as possible is both a challenge and an opportunity. What’s more, by setting ourselves the goal of being an agent of positive change and making a real impact – the challenge and responsibility are even greater.
What steps are you taking to reduce your carbon footprint?
This is a topic in which we systematically invest all kinds of resources – financial resources, human capacity, innovation. We have started to use renewable and clean sources in the production process, which has led to a 10% reduction in the energy required to produce a litre of beverage, as well as a 37% reduction in carbon emissions per unit of beverage produced compared to 2019. The investment in energy-efficient coolers has led to a 46% reduction in electricity consumption in just one year, which equates to around 3,000 tonnes of carbon saved. In addition, since the beginning of the year, we have taken two more innovative steps.
The caps for Bankya mineral water are now attached to the bottle, thus we want to ensure that more caps are disposed of and recycled together with the packaging. Our other significant innovation relates to Coca-Cola’s 6-pack multipack film, which has now been replaced by the KeelClip cardboard technology. Thanks to this seemingly small change, we will save 2 tonnes of packaging foil per year. With all our actions, we also strive to set a good example for our partners, customers and all other stakeholders who we hope will follow in our footsteps as part of their business and mindset.
You achieved your goal that 100% of your packaging is recyclable by 2025 ahead of schedule. What were the main factors that helped you to this success?
We at Coca-Cola believe that it is important for every part of the business to be built sustainably in order to be effective not only today but in the future. And this applies to everything we do.
Our first step towards 100% of our packaging is recyclable was to show our people why this is so important, and then we turned to our customers and consumers, showing that an eco-friendly lifestyle is not so difficult. In the office, for example, we introduced a “circular packaging” approach – we focused on products that do not require additional packaging, as well as reusable products.
You have a rich portfolio you are constantly updating. What are the factors that influence your decisions to expand it?
We strive to offer the consumers a 24/7 portfolio and every beverage they need – from mineral water for everyday use and non-alcoholic non-carbonated beverages, through coffee and carbonated products, to alcoholic beverages. For us, people’s opinion is important, and we regularly monitor their taste preferences. We strive to provide consumers with a high-quality choice – not just different types of drinks, but also different flavor combinations, different levels of added sugar, as well as different packaging sizes.
One of the commitments we have made until 2025 is related to the expansion of our portfolio of beverages without added sugar, as well as the reduction of the sugar content in the products we already offer on the market. It’s a great achievement that the non-alcoholic industry in Bulgaria has already reduced by more than 15% the calories in its products over the last 5 years. On average, there is 6.7% less sugar in 100 ml of beverage in the sector. Thus, consumers consumed 3,497 tons less sugar.
In the context of sustainable use of resources, there is a lot of talk about a deposit system for beverage packaging. Is such a model applicable in Bulgaria and what needs to happen for such a system to work?
As the country’s largest producer of soft drinks, we have a responsibility and an obligation and have set targets to collect and recycle the packaging we produce and present on the market. The circular economy and priority access to collected material is key to achieving the bottle-to-bottle model and protecting the environment, as well as consumers’ interest in the best price for our products. The management of the deposit system should therefore be entrusted to a dedicated central non-profit organisation, with the drinks producers leading the way. We have already started discussions on this and will continue to communicate with all interested parties.
Many countries in Europe and around the world use the deposit system to collect and recycle their beverage packaging. It increases the rate of collection of packages by an average of 90%, which is extremely impressive. The industry in Bulgaria is working hard on the topic and this makes me believe that very soon the first steps will be taken to change the law on waste management, the appropriate measures will be adopted, and Bulgaria will join the other countries that have successfully introduced the deposit system.
According to the Dow Jones index, Coca-Cola HBC is the most sustainable beverage company in Europe. What achievements have earned you this prestigious award?
For the 11th consecutive year, we rank among the top three most sustainable companies in the beverage industry globally. This is great recognition for the work that all our colleagues do every day. We have achieved a great deal both globally and locally – the Coca-Cola System in Bulgaria has once again reinforced its commitment and efforts to protect the environment by meeting part of its Sustainable Development Goals ahead of schedule. All the steps we have taken to reduce our carbon footprint are part of this. In addition to the achievements I have already mentioned, in 2021 we reduced the total amount of waste from our production processes by 23% compared to 2019. We also achieved a record reduction in water consumption at our Kostinbrod and Bankya plants – by 16% – and the company is now a member of the Alliance for Water Stewardship (AWS). All this gives us even more incentive in the future – to set even more ambitious goals and make even bolder commitments.
Your Youth Empowered initiative provides professional training for young people from Coca-Cola employees. What motivates your colleagues to join such an initiative and what results do you achieve?
Our goal is not only to contribute to a greener world, but also to help build the next generation of professionals by passing on valuable knowledge. We believe that better education, developing of young people’s potential, and preparing them for successful careers are the foundations for a better future and that their success in some way depends on us. We give them the opportunity to meet and learn from the best professionals in the country, and all they have to do is be willing.
Thanks to our staff who have given almost 280 hours of their time over the past two years to increase the motivation, knowledge and skills of young people in Bulgaria, we have seen another year of great success in our Youth Empowered programme. Nearly 10,000 young people have successfully completed it in 2020-2021. We have now achieved 97% of Bulgaria’s share of the group level target of 1 million young people to be trained as part of Youth Empowered.