BeyondWork: За по-добра среда на работното място
съавтор
Велина Куманова, младата и винаги усмихната основателка на BeyondWork, смята, че всеки един успешен бизнес трябва да решава конкретен проблем. Това е и основната й мотивация да започне работа по платформата, която включва в себе си два основни елемента. BeyondWork от една страна е анонимно проучване и измерване на удовлетвореността на служителите в една компания, което е последвано от анализ и конкретни препоръки за управленския екип, а от друга – награди за работодател на годината по индустрии. Платформата вече е отворена за кандидатстване.
„Работната среда в днешни дни е много динамична, казва Велина. Очакванията на служителите към работодателите им, се променят бързо. Компаниите от своя страна инвестират значителни бюджети в инициативи за човешки ресурси, които обаче често не носят реална стойност за удовлетвореността на екипите“. Това са проблемите – а Велина вярва, че BeyondWork, проект, който е част от глобалния тренд Future of Work, е търсеното решение.
Велина Куманова започва работа по BeyondWork след разговори с водещи български предприемачи.
Много от тях й споделят, че липсата на кадри, мотивацията на служителите и задържането им са най-голямата пречка една компания да расте с по-бързо темпо. Така тя стига до идеята за платформа, която споделя добрите работодателски практики.
Първоначално Велина започва да оформя проекта като награди за компании. Тя е наша любима колежка, работила близо 10 години като събитиен мениджър във Forbes, и познава стойността на обективните награди. От друга страна, казва: „Масово, с годините думите „конкурс“ и „награди“ в България са се превърнали в символ на субективност, задоволяване на интереси на спонсори и платено участие.“
Обективно и научно базирано анонимно проучване
Така тя решава, че за да бъдат наградите обективни, трябва да стъпят на проучване на искреното мнение на служителите. За да развие проекта, Велина събира силен екип специалисти. Георги Янков, който водещ международен експерт в психометрията, разработва проучването. В него включва 8 фактора и общо 74 въпроса, които влияят на удовлетвореността в работната среда. Помага му изследователката Валентина Долмова – социален и организационен психолог. В процеса се включват брандинг и бизнес експерти.
Всички те създават перфектната буря. Самата Велина смята, че силата й е да разпознае експертите и техния потенциал, а впоследствие да ги овласти да допринесат за това, което тя иска да постигне. „Екипът ми помогна да видоизменя BeyondWork, казва тя. Учените, Валентина и Георги, знаят по-добре от мен какво влияе на удовлетвореността на служителите. Аз просто им дадох рамката от какво имат нужда компаниите“.
Същото важи и за софтуерния екип на DWise. Базираната в Нидерландия компания е специализирана в изграждане на софтуер за проучвания и събиране на данни. DWise изгражда платформата, в която служителите попълват проучването на BeyondWork.
Участващите компании обаче нямат достъп до нея.
Проучването не събира лични данни и в него няма въпроси, които могат да подскажат дейността, която служителите упражняват в компанията. Допълнително системата изисква телефонен номер на служителя, с който да докаже, че е уникален респондент. Никой от BeyondWork няма достъп до него, защото той се верифицира от независим външен софтуер.
„Смятам, че тази сигурна среда за служителите ще помогне за събирането на искрена обратна връзка. Това, че всеки в компанията ще може да се отпусне и да сподели анонимно мнението си, е най-важната добавена стойност на BeyondWork, казва Велина Куманова. Наясно съм, че много компании правят собствени проучвания на удовлетвореността. Вярвам обаче, че искреността, която ще дадем ние, ще бъде оценена от ръководния персонал“.
Безценна обратна връзка и препоръки
„BeyondWork ще добави стойност за българския бизнес – независимо от размера на компанията“, казва във видеоинтервю от Питсбърг Георги Янков. Според него собствениците на по-малки компании ще получат важна обратна връзка и препоръки какво да подобрят в HR практиките си. За големите фирми пък ключов ще е сравнителният анализ по индустрия и наградата като сериозно признание.
За Георги метриката на проучването ще е ефективна за компании с над 50 служители – това е и условието за включване в BeyondWork. „Проектът предлага пакетна сделка – идентифицираме силните и слабите места и даваме решения, казва той. Така мениджмънтът ще може да започне конкретни мерки за удовлетвореността на служителите.“
Георги има докторска степен по Трудова и организационна психология от Bowling Green State University в САЩ. Основната му работа днес като Senior Research Scientist в DDI, международна консултантска компания за човешки ресурси и лидерство. Фокусът му в момента е интегрирането на иновации като изкуствен интелект и машинно обучение в центровете за оценка на уменията на DDI, които се използват от някои от най-големите компании в света.
„Българският пазар все още е далеч от тези процеси, но BeyondWork е добро начало“, казва още Георги.
Според него икономиката на страната може да стигне в задънена улица заради липсата на качествен човешки ресурс.
„Компаниите в България трябва да се научат да използват пълния потенциал на служителите си, да ги обучават и развиват, но и да ги слушат“.
И тук идва силата на BeyondWork. „Проектът ни става наложителен за бизнесите в България – защото, ако си тръгнат качествените служители, просто няма да има други“, казва Георги Янков.
Служителите като съмишленици
Според Велина Куманова осемте фактора, които покрива изследването, са достатъчно комплексни, за да покрият темата за удовлетвореността на служителите. „Говорим за добро ниво на комуникация, заплащането, разбира се, баланса между личен и професионален живот.“ Друг важен аспект е всички да имат усещането, че работата им има въздействие върху успеха на компанията. В момента въпросникът включва само затворени въпроси, но екипът на BeyondWork вече разработва решение, което чрез изкуствен интелект да интегрира обратната връзка от отворени въпроси в проучването.
Велина говори за BeyondWork със страст, която може да е заразна за компаниите, които участват в платформата. Тя вярва, че зад успеха на бизнесите стои припокриването на ценностите на основателите и ръководния персонал и служителите.
„Компаниите имат нужда от това да имат съмишленици в лицето на служителите си, казва Велина Куманова. Това е и целта на екипа ни – с BeyondWork да провокираме отворената, позитивна и искрена комуникация между компаниите и служителите, които да водят всички напред“.
За много бизнеси това може да промени цялата игра.
Велина смята, че когато служителите и основателите говорят открито, целите и мотивацията стават общи. Удовлетвореността на работодателите би се увеличила, ако служителите са по-ангажирани. Реципрочно служителите ще са по-доволни, ако „смятат, че с работата си са свършили нещо значимо, ако са помогнали на компанията, на света, на себе си…“.
Именно тази взаимна удовлетвореност е в ДНК-то на BeyondWork. „Мисля, че тя всъщност свързва служителите и компаниите и е разменната монета между тях“, казва Велина Куманова. И ето как уроците за основателката на BeyondWork стават уроци за цялата бизнес екосистема в България.