Български ученички създадоха компресиращ фотоволтаичен контейнер
Човечеството генерира над 2 млрд. тона отпадъци всяка година, сочат данните в доклад на Световната банка. Това число се очаква да нарасне до 3.4 млрд. тона до 2050 г. Увеличеното генериране на отпадъци води до необходимост от по-устойчиви решения за управление на тези отпадъци, за контрол, редуциране и рециклиране с оглед опазване на природните ресурси и намаляване на вредните емисии.
Именно в този процес четири момичета от 137 СУ „Ангел Кънчев“, гр. София, откриват ниша за зелено предприемачество. Кристиана Станчева, Александра Василева, Ванеса Вучкова и Ерина Радославова създават учебната компания Em–Pax, с която през 2023 г. печелят първо място в конкурса на Junior Achievement, а по-късно представят България на европейския финал в Истанбул Gen–E.
Ученичките разработват фотоволтаичен контейнер с механизъм за компресиране на отпадъка, който намалява общия му обем 5 пъти. При изхвърляне на боклук в контейнера сензори вътре го засичат и механизъм, задвижван с енергия от фотоволтаичен панел, го притиска. Създаденият от тях контейнер в момента компресира алуминий и хартия, като предстои разработването на контейнер за пластмаса. С изобретението си те отговарят на един от важните проблеми в управлението на отпадъци, а именно – намаляването на общия им обем.
При използването на компресиране в дългосрочен план екипът на Em–Pax вижда допълнителни ползи както за природата, така и за потребителите. От една страна, компресираните „тухлички“ отпадък ще бъдат много по-компактни и лесни за извозване, рециклиране или складиране по сметищата. При обвързване на данък смет с количеството генериран отпадък подобна технология би намалила данъка. А ако сметоизвозването се осъществява, когато контейнерът е пълен, намаляването на обема на отпадъците би разредило графика на сметосъбиране, което ще намали разходите за поддържа и въглеродните емисии от камионите.
Заредени с този визионерски подход и еко решения, десетокласничките тогава започват редица срещи с фирми и общини. Първоначалният им план е да използват готов контейнер за битови отпадъци, върху който да разработят задвижващия механизъм, но нито една от фирмите за чистота, с които се свързват, не се съгласява да си партнират. Така ученичките създават сами цялата конструкция на контейнера. Казват, че основното им предизвикателство е било „електрическата част – кабели, моторчета, свързване на механизма“, но при разработката им помага инж. Таньо Станчев, който подкрепя смелата идея на Em–Pax. Впоследствие оценяват създаването на собствен контейнер като важно предимство, защото успяват да направят естетически издържан продукт, който да отговаря на избраните таргет групи.
В момента основните клиенти, към които са се насочили, са бизнес и офисни сгради, при които потреблението на хартия, картон и алуминий (отпадъците, които контейнерът компресира) е най-голямо. „Смятаме, че ще е удобно и за организатори на събития например. В бъдеще искаме да направим по-малък размер, който да се използва от домакинствата, и по-голям, който да бъде на улиците“, казват създателките на Em–Pax.
С подкрепа от училището си момичетата се опитват да се свържат с няколко общини, с които да тестват новия контейнер, но отвсякъде получават откази. Това не ги обезкуражава и днес, вече в 11. клас, развиват продуктовата гама, разработват допълнително филтър за пречистване на въздуха и търсят партньори за решаване на едни от глобалните проблеми на XXI век.
Публикацията е част от специалната рубрика на Forbes “Следващото поколение предприемачи“