Развиващите се пазари във фокуса на инвеститорите през 2024 г.
Новият икономически цикъл, в който се намираме, изисква промяна в начина на мислене на инвеститорите и търсене на нови възможности, а развиващите се пазари могат да предложат много, смятат топ анализаторите на Schroders
Традиционно в началото на годината най-добрите портфейлни мениджъри от Schroders правят своите прогнози за основните класове активи. През 2024 г. те са подчинени на навлизането на световната икономика в нова ера, която Schroders нарича ера на 3D рестарт: световната икономика се променя под влиянието на 3 големи тенденции Демография, Деглобализация и Декарбонизация.
През 2024 г. несигурността ще продължи и пазарите на акции вероятно ще останат нестабилни, смятат експертите на Schroders. „Както винаги обаче, старата поговорка, че „винаги някъде има бичи пазар“, може да се окаже точна. Всъщност смятаме, че има редица области, които може да се окажат много печеливши за глобалните капиталови инвеститори през следващата година“, споделя Алекс Тедър, ръководител на направление „Глобални и тематични акции“ в Schroders.
Нова ера в инвестициите
Последното десетилетие беше белязано от политиката на количествено облекчение след Световната финансова криза. Когато лихвените проценти бяха равни на нула, всички активи се покачиха, и то много. Светът обаче се променя, а пандемията и последвалият конфликт в Украйна изостриха натиска върху финансовата система. Намираме се в различен инвестиционен пейзаж, смятат анализаторите на Schroders и за да постигнат успех, инвеститорите трябва да променят начина си на мислене. Просто да инвестираш в акции, да инвестираш в растеж и основно в САЩ, без да се притесняваш за оценките, вече не е достатъчно, за да бъдеш успешен.
За инвеститорите в акции е необходима промяна в начина на мислене. Това включва:
- повече диверсификация между регионите (по-малко САЩ, повече от останалия свят)
- по-голям акцент върху последиците от структурната промяна
- подновено внимание към оценката, качеството и риска.
Защо развиващите се пазари се завръщат във фокуса на инвеститорите?
Две от основните препоръки за експертния екип на Schroders към инвеститорите е да търсят дългосрочни тенденции и да обърнат особено внимание на оценъчните съотношения на акциите, или по-точно на съотношението цена/качество. Според тях, докато последното десетилетие беше свързано изцяло с растеж (особено растеж на приходите), следващото десетилетие вероятно ще бъде много повече свързано с намирането на компании, които предлагат истинска стойност. Това са и част от причините, заради които финансовите анализатори виждат голям потенциал в акциите на развиващите се пазари.
Развиващите се пазари се радваха на бурен период на растеж през 2000-те години, водени от Китай. Следващото десетилетие обаче беше разочарование. Постоянното поскъпване на щатския долар повлия върху финансовите условия и номиналния растеж на развиващите се пазари. Китайските недвижими имоти, инфраструктура и дълг се развиват, а геополитическото напрежение се засили с икономически и пазарни последици. Вече над 14 години развиващите се пазари се представят по-слабо от американския пазар и изглеждат подценени на база на всички оценъчни съотношения. В момента голяма част от развиващите се пазари са потенциални бенефициенти на някои от големите тенденции, които ще движат световната икономика в следващите години – декарбонизация и деглобализация, смята Schroders.
Паричната политика в развиващите се пазари също може да предостави възможности, смята и Том Уилсън, ръководител на направление Акции на развиващите се пазари в Schroders. Централните банки в развиващите се пазари обикновено са задължени да бъдат ортодоксални. В някои държави вече има място за значително облекчаване на паричната политика след агресивното повишаване на лихвените проценти и намаляване на инфлацията. Не на последно място Schroders виждат възможност и по отношение на силата на американския долар. Десетилетие на поскъпване на долара беше насрещен вятър за развиващите се пазари и това остава така в краткосрочен план. В момента обаче доларът изглежда високо оценен, докато САЩ имат значителни дефицити по фискалната и текущата сметка. „Забавящата се икономика, потенциално би смекчила долара, което би подобрило финансовите условия в развиващите се страни. В комбинация с оценки, които като цяло са привлекателни, това би било много благоприятно за възвръщаемостта на инвестициите в развиващите се страни“, казва Уилсън.
Инвеститорите могат да се възползват от потенциалните ръстове на развиващите се пазари чрез фондове на Schroders, инвестиращи приоритетно в тях като Schroder ISF Emerging Markets и Schroder ISF Emerging Asia.
Потенциал за големи ръстове през 2024 г. има в региона на Централна и Източна Европа, е мнението на анализаторския екип на партньорите на Schroders за България и Румъния – „Карол Капитал Мениджмънт“. Българското управляващо дружество има голяма експертиза в региона, инвестирайки през годините чрез три от фондовете, които управлява, включително и Адванс Възможности в Нова Европа, който отчете +27.62% доходност през 2023 г.
Едни от важните причини за доброто представяне на региона ЦИЕ бяха победата на проевропейската коалиция в Полша, чиято основна цел е подобряване на корпоративното управление и изпълнение на изискванията за отпускане на пълните 76 милиарда евро от фондовете на ЕС и отключването на 10 милиарда евро от фондовете на ЕС за Унгария след успешни преговори на Виктор Орбан. Но въпреки ръстовете, оценките на компаниите от ЦИЕ са все още много привлекателни.
Информация за риска:
Настоящото представлява маркетингово съобщение. Информацията, поместена в този материал, не представлява инвестиционен съвет, не е препоръка или инвестиционна консултация от страна на „Карол Капитал Мениджмънт“ ЕАД относно каквито и да са инвестиционни стратегии или предлаганите финансови инструменти. Информацията е валидна към датата на издаване на маркетинговия материал и може да се промени в бъдеще. Всички инвестиции, посочени тук, могат да включват значителен риск и да не са подходящи за всички инвеститори. Инвеститорите трябва да имат предвид, че приходите от инвестиции могат да се колебаят и стойността на дяловете на фондовете и доходът от тях може да се понижи, печалбата не е гарантирана и инвеститорите поемат риска да не получат пълна възвръщаемост в сравнение с първоначално инвестираните средства. Инвестициите във фондове не са гарантирани от гаранционен фонд, създаден от държавата, или с друг вид гаранция. Предходни резултати от дейността не са показателни за бъдещите резултати на фондовете. Преди вземането на окончателно инвестиционно решение, моля, прегледайте проспекта и основния информационен документ на фонда, в който бихте желали да инвестирате, и/или се запознайте с приложимите документи за други инвестиционни услуги. Бъдещите резултати подлежат на данъчно облагане, зависещо от личното положение на всеки инвеститор и може да се промени в бъдещи периоди. Документите са достъпни на български и английски език на интернет страницата на www.karollcapital.bg, като при поискване може да бъдат получени безплатно на хартиен носител в офис на Управляващото дружество. Обобщение на правата на инвеститорите може да бъде намерено тук и тук.