Електронната търговия у нас бележи значителен ръст четвърта поредна година
Все повече българи се насочват към електронната търговия. Но само социалните мрежи не са достатъчен канал. Нужен е онлайн магазин, с който да управлявате всичко по бизнеса си на едно място. Онлайн магазинът е платформа, с която следите наличностите, управлявате методите за доставки и генерирате товарителници. С онлайн магазина можете да следите броя продажби и да вземате важни решения за бизнеса си, разказва пред Forbes Борислав Божидаров, маркетинг мениджър на СуперХостинг.БГ.
Г-н Божидаров, успешна ли беше 2023 г. за електронната търговия в България?
Категорично данните сочат, че годината е била успешна за електронната търговия у нас. През отминалата година секторът продължи да расте с бързи темпове. По данни от проучване „ПАСПОРТ 2023 на е-комерс индустрията в България“ страната ни е отбелязала рекорд на интернет продажбите през 2023 г., достигайки над 1.95 милиарда евро. Това е с 19% повече от предходната година.
Според данните от Българската Е-комерс Асоциация, обемът на пазара за период от четири години насам е удвоен. От своя страна, разполагайки със статистики от над 200 000 български уебсайта, от СуперХостинг.БГ можем да заявим, че прогнозите за развитието на онлайн бизнеса тази година са дори по-оптимистични.
На какво се дължи тази успешна тенденция?
Факторите са много, защото дигиталният бизнес се променя изключително динамично под влияние на новите технологии, новите търговски стратегии и изменящите се нагласи на потребителите. Интересна предпоставка е именно поведението на българския купувач. По данни на БЕА над 53% от българските потребители предпочитат да пазаруват онлайн. А български онлайн магазини са избирани от над 94.4% от онлайн купувачите у нас.
Отговорността на търговците да предоставят високо качество на продуктите и услугите, които предлагат, също е основен фактор за повишаването на доверието в онлайн търговията последните години. През 2022 г. само 0.0015% от онлайн поръчките са били предмет на жалби в КЗП, като 90% от тях са били отхвърлени.
Говорейки за маркетинг, бихте ли откроили някои тенденции в тази сфера, които оказват влияние върху онлайн търговията?
Визуалният маркетинг става все по-важна част от стратегията за привличане на нови клиенти. Днес 67% от потребителите смятат, че качеството на изображенията е от голямо значение за тяхното решение за покупка. Затова, за да увеличат успеха на онлайн бизнеса си през следващите месеци, предприемачите е добре да инвестират в качествени продуктови снимки и видеа и не на последно място – да изградят свой уникален визуален стил.
Също толкова важни за продажбите са и продуктовите описания, които трябва да са уникални, информативни и директни, в комбинация с подходящите ключови думи, изображения и видеа. Да пишеш “просто” е изключително трудно, но си струва да се вложат усилия в тази насока.
Оптимизацията за мобилни устройства отдавна е норма както на самия онлайн магазин, така и на рекламните канали и все повече mobile friendly ще става всичко – вертикални видеа, вертикални банери. 60% от общите продажби на електронната търговия по света са реализирани от мобилни устройва през 2023 г. Тенденцията е този процент да расте, тъй като и рекламните канали стават все по-mobile friendly, така че насочете вниманието си все повече върху мобилното изживяване на аудиториите си.
Грижата за клиента и улеснението му в пътя на онлайн поръчката, трябва да вървят ръка за ръка с всяка маркетинг активност. Много важно е онлайн търговците да осигурят разнообразни методи за плащане и лесни начини за обратна връзка и рекламации.
От технологична гледна точка какви инструменти използват онлайн търговците за изграждането на своите онлайн магазини?
За създаване на един онлайн магазин чисто технологично са необходими платформа, на която да го изградиш – да добавиш продуктите, описанията и доставките, и име на магазина – домейнът. Според наши данни, категоричен лидер при избора на платформа за онлайн магазини е WooCommerce със 72% от проектите. Тя е следвана от Opencart, нашата SaaS платформа за готови онлайн магазини, Prestashop, Magento и др.
Може би няма да е изненада за никого, че за името на своя онлайн магазин търговците най-често избират домейна .com с дял от 41% от магазините при нас. Следващият избор е националният .bg домейн с 30%, а след него в този ред .eu, .net, .online са домейните с по-значителен дял процентно в класацията.
През последните години все по-популярни стават т.нар. Software as a Service (SaaS) системи за изграждане на онлайн магазини, като се очаква тенденцията да продължи и през тази година. Тези платформи, сред които е и нашата, предоставят на предприемачите готов онлайн магазин със специален дизайн, в който само да смените снимките и описанията на продуктите и започвате да продавате в интернет. Този тип услуга включва готов сайт, хостинг, интеграции с куриерски фирми, разплащателни методи и всичко необходимо за функционирането на един онлайн магазин, срещу месечен абонамент. Така всеки, който желае да стартира онлайн бизнес, може да го направи с достъпни начални инвестиции и да провери дали има потенциал за успех в тази сфера.
Изборът на платформа за онлайн магазин се оказва един от ключовите фактори за неговия успех. 93% от потребителите са склонни да напуснат даден уебсайт или онлайн магазин, ако той не се представя добре на устройства, с които разполагат. Съветваме онлайн търговците да избират правилната платформа и точното хостинг решение за нея, придружено от екипа от експерти, които да се грижат за безупречната работа на сайта.
А как се развиват методите за доставка в сектора?
Разнообразните методи за доставка стават все по-важни от гледна точка на удобството на потребителя и осъществяването на повече продажби. Моделът “Поръчай онлайн, вземи от магазина” (BOPIS) например позволява на клиентите да изберат продукти от комфорта на дома си и след това да ги вземат от най-близката локация в удобно за тях време.
Освен това, според чуждестранно проучване, повече от 51% от търговците по света предлагат доставка в деня на поръчката. Тази опция привлича 49% от купувачите да пазаруват по-често онлайн. Фулфилмънт услугите също се развиват изключително динамично.
Каква е причината те да стават все по-предпочитани?
Фулфилмънт моделът представлява складиране на продукти в отдалечено от собственика на бизнеса място, така че да са в близост до каналите на доставка за съответния пазар. Често фулфилмънт операторите поемат много от съпътстващите една поръчка дейности, заради което са предпочитани от все повече онлайн търговци.
Забелязваме, че все повече търговци се насочват да продават и извън пределите на страната. Това прави методите на доставка още по-важни, защото доставената пратка е гаранция за чуждестранните клиенти, че на съответния онлайн магазин може да му се има доверие. В добавка, много фулфилмънт фирми дават и ценна информация какви са най-добрите опции за доставка за съответния пазар. Мое лично проучване е, че плащанията с карта в чужбина са на първо място и изобщо или почти няма опция за плащане при доставка. Докато в България все още се използват методите “вземи от куриерски офис”, както и наложен платеж. Което показва границите на доверие в бранша и очертава поведението на съответния пазар.