Енергия за бизнес растеж
Компанията за производство на протеинови блокчета „Хелти барс“ удвоява приходите във всяка от последните няколко години, а бизнес плановете включват по-сериозно разрастване на производството
Северните крайни квартали на София са предпочитано място за изграждане на производствени мощности на доста компании. Има шосейна и железопътна свързаност, дори и митнически пункт. Има и много площи за търговия на едро и дребно. Докато пътувам към Илиенци, си мисля какво ли ще открия и разбера при срещата си с основателите на компанията „Хелти барс“, които също са избрали този район за своето производство.
Още при влизането в предприятието става ясно, че тук се правят хранителни продукти. Работниците са облечени в специални облекла, имат и шапки, което показва, че се спазват изискванията за хигиена. Усмихнат ме посреща единият от съоснователите на компанията Валентин Стрекаловски. Минути след това към нас се присъединява и другият съосновател и съдружник Мавитан Чифтчи, който също е в много добро настроение.
И може би основната причина за това е доброто представяне на „Хелти барс“ в специфичното все още за България производство на протеинови блокчета. В последните три години компанията почти удвоява приходите си от продажби, като по данни на Търговския регистър за 2022 г. те достигат до 12 млн. лв., при печалба от 680 хил. „За 2024 г. планираме да удвоим продажбите. Имаме сключени договори, поръчки, проекти, както и нови държави, в които ще навлезем сериозно“, казва изпълнителният директор Мавитан Чифтчи.
„Хелти барс“ работи по бизнес модел, който все още не е толкова развит в България, поне по отношение на храните. Компанията е производител на частни марки (private label). Рецептата и технологията за производство са техни, а опаковката е на клиента. При този модел продуктите се произвеждат от определен производител за търговец на дребно, който продава под собствената си марка. Търговецът на дребно контролира всичко относно продуктите – спецификациите на продукта, как е опакован и всичко останало. По подобен модел е организирано и част от производството на публичното дружество „Смарт Органик“, но продуктите са различни.
Основните пазари на „Хелти барс“ в момента са в Западна Европа, а компанията продава активно в общо 46 страни. „Доста сме гъвкави и адаптивни и разработваме нови продукти. Знаем какво е търсенето и се опитваме да бъдем една крачка преди него, а продуктите, които предлагаме, се харесват от потребителите и резултатите показват това нещо“, допълва Чифтчи.
Произвежданият продукт е нишов, който обаче става все по-масов. „Вече има цели регали за подобни продукти в магазините, а не отделни кутии“, сподели Валентин Стрекаловски, който е и главен оперативен директор на компанията. Ръстовете на европейско и световно ниво са сериозни, а глобалният пазар расте с около 10%, при очаквания за 8 на сто, споделя той. „Ние не искаме да си поставяме ограничения, за нас има един пазар и той е глобалният, и затова е важно да бъдем на тази карта, а не толкова в България“, допълва Стрекаловски.
Той прогнозира, че с досегашните мощности могат да удвоят производството, но стратегията включва по-сериозно разрастване и в момента се планира инвестиция в нова фабрика. Целта е тя да стартира към 3-ото тримесечие на 2025 г., като новите поточни линии са договорени. Финансирането ще е смесено – собствено и банково. „Досега бяхме доста песимистични в нашите мечти. И когато видяхме, че те се изпълняват, добихме куража и смелостта да погледнем по-напред“, каза още Валентин Стрекаловски. С тези нови мощности според него компанията ще може да се позиционира в топ 10 на световните производители на този тип продукти.
Двамата съоснователи са състуденти от Университета за национално и световно стопанство и още докато учат, решават, че един ден ще направят нещо заедно. Идеята се ражда през 2015 г., а в следващата започват и бизнес. Основават дружеството „Хелти барс“ ООД, в което Мавитан Чифтчи има две трети, а Валентин Стрекаловски е с една трета от капитала. Техен приятел внася машини за барчета и те взимат една със заеми от познати и приятели, без знания, клиенти и пазари.
Единственото, което ги движи, е ентусиазъм и те започват с производство на собствена марка мюсли барчета, продават ги в България, но няма търсене за този продукт. Виждат, че има възможност да се продават сурови барчета, и започват да произвеждат такива. Резултатите също са доста лоши. Един ден им звъни техен клиент и ги пита дали могат да произвеждат протеинови блокчета и те се хващат за тази спасителна сламка, въпреки че нямат идея как се правят те. „Първият ни продукт беше изключително лош и не беше вкусен. Въпреки това видяхме възможност в тази сфера и постепенно в годините след това решихме да произвеждаме само протеиновите барчета“, спомня си Чифтчи.
С помощта на чуждестранни технолози сформират екип, който да разработва и развива отделните вкусове. „При нас R&D е ядрото на бизнеса, защото това ни отличава от така наречения бизнес ишлеме. Ние разработваме това, което иска пазарът, и след това го предлагаме на клиентите си в тази ниша“, казва в заключение Валентин Стрекаловски.