Как се създава СПА дестинация
Явор Капитанов, собственик на хотелски комплекс Hot Springs Medical & SPA в с. Баня, за предизвикателствата да превърнеш комплекса си в един от най-предпочитаните в България
Намираме се в уютния лоби бар на хотел „Хот Спрингс“ в село Баня. Удобството и интериорът предразполагат към един спокоен разговор с г-н Явор Капитанов, който седи срещу мен. Това, което прави впечатление, е, че сме заобиколени от великолепни маслени картини на известни наши и чужди художници.
Г-н Капитанов, явно харесвате живопис, рисувате ли, или картините са подбрани от дизайнер?
Рисувам не лошо, чудесно мога да нарисувам риба, а с малко помощ дори боа, глътнала слон. Обаче картините в хотела са маслени копия на големи художници като Златю Бояджиев, Моне, Реноар, Ботичели, Вихрони Попнеделев, Мунк и др. Копията създаде изключително талантлив български художник. Разбира се, имаме и оригинални картини.
Приятно е усещането, влизайки от непринудената красота на заобикалящата ни природа да се потопиш в свят на изкуство. Как се роди идеята за това прекрасно място, през какви препятствия преминахте и как така неизвестното разложко с. Баня се превърна в една от най-предпочитаните СПА дестинации в България?
Когато започнахме, с. Баня беше едно тихо планинско селце, в което почти нищо не се случваше. Помня първия път, когато попаднахме тук с приятели, помислих си: „Как е възможно това красиво място, със спиращи дъха гледки към върховете на Пирин и Рила, вълшебна минерална вода, извираща от земните недра, да не е забелязано от никого?“.
В други държави далеч не толкова красиви места се превръщат в центрове на планински и СПА туризъм и кипят от живот. Искате да кажете, че никой друг преди Вас не е оценил красотата на мястото и не е видял перспективите му?
Да харесаш нещо и да реализираш идея са различни неща. Още от самото начало бях убеден, че вървим в правилна посока. Моята увереност беше подкрепена и от положителното отношение на общинското ръководство към изграждането на модерен СПА комплекс, отговарящ на световните стандарти, именно тук, в село Баня.
Кое наклони везните в полза на проекта „Хот Спрингс“?
Най-сигурният признак, че село Баня има потенциал да се превърне в СПА дестинация, беше неговото географско разположение, след това лечебната минерална вода и не на последно място – чудесните, мили и работливи местни хора.
Посочихте водата на второ място, защо не на първо?
Минерална вода има на много места в страната, но те никога няма да се превърнат в СПА дестинации. Или водата не е подходяща за балнеология, или местоположението не е удобно, или в района няма работна ръка. А село Баня се намира на почти еднакво разстояние между София, Пловдив, Солун и Кавала, в непосредствена близост до ски зоната на Банско. В околните малки градове Разлог, Банско, Добринище, Якоруда населението е сравнително младо, което ни дава възможност да набираме персонал от региона. Всички печелят по две причини, от една страна, наемането на местни хора подпомага развитието на туристическия бранш, а от друга, задържаме младите хора при семействата им, вместо да ходят да берат марули в мрачна Англия.
Смятате ли, че Баня ще продължи да се развива като СПА курорт и в каква посока?
От около една-две години се наблюдава неприятна тенденция за презастрояване на района. Съвместно с общинското ръководство търсим решение на този проблем, тъй като е ясно, че хората идват на места като Баня главно заради природата и лечебната минерална вода. В района нахлуха печалбари, започна масово строителство на така наречените къщи за гости, които по никакъв начин не допринасят за развитието на висококласен туризъм. В голяма част от годината тези къщи стоят празни, респективно това не генерира развитие на региона. Според мен трябва да се строят умно проектирани хотели!
Защо мислите така?
Работещият хотел осигурява постоянни приходи и професионална реализация на голям брой хора, подпомага малките местни бизнеси, дърводелци, занаятчии, търговци, производители на земеделска продукция, плаща данъци както на местната община, така и на държавата.
Хотел „Хот Спрингс“ е известен в България с това, че голяма част от вкусната храна, която сервирате на гостите си, е собствено производство. Как и защо решихте да правите нещата по този начин, не е ли по-лесно да зареждате от големите супермаркети, както правят всички?
Това, на което най-много държа да обърнем внимание, е, че нашият хотел е известен не само в България, но и в Европа, именно поради тази причина. В нашия чифлик произвеждаме органични зеленчуци и плодове, различни видове салати, домати, краставици, които отглеждаме на открито и в оранжерии, зелени, червени и люти чушки, различни видове боб, няколко сорта био картофи, подправки. Освен това имаме дини, пъпеши, тикви, голяма овощна градина с ябълки, круши, череши и вишни. Кокошките ни снасят около 400 яйца дневно, да не забравяме и къдравите прасета от ценната порода „Мангалица“, най-старата в света.
Приготвяме зимнина, печени чушки, туршии, сладка царевица, няколко вида сладка и конфитюри и много други неща, но няма време да опишем всички. През 2022 година бяхме отличени от Европейската СПА Асоциация, като най-иновативен СПА хотел в Европа. Това беше огромно постижение не само за нас, но и за българския туризъм. За съжаление, българските медии не отразиха това събитие, тъй като бяха заети с по-важни неща.
Какви по-важни неща имате предвид?
С колко кубика са станали по-големи гърдите на певицата Х, коя инфлуенсърка е забелязана на Малдивите с ново гадже, безкрайни политически скандали между неполитици и т.н.
Защо решихте да се захванете с нещо наистина толкова трудно?
Защото смятам, че в това е бъдещето на българския СПА туризъм. Още римляните са казвали: „Здрав дух в здраво тяло“. Не може да има нито здрав дух, нито здраво тяло, ако се храниш с полуфабрикати и храни, натъпкани с консерванти. Това, което правим, наистина е много трудно, но е нашата философия за развитие. Всеки гост на хотела може да дойде на място и да се убеди лично. В нашия чифлик – Адрианови ливади, всеки може да си откъсне плод, а децата ще видят откъде идва храната и, че магданозът не е дърво.
Толкова е хубаво, че звучи нереално!
Няма нищо по-удовлетворяващо от това да видиш как от едно малко семенце пораства растение, развива се, цъфти, ражда плодове и тези плодове достигат до масите на нашите гости. Целият процес изисква много труд, но ние го правим по начина, по който бихме го направили за себе си, и хората го оценяват.
Затова ли „Хот Спрингс“ се превърна в семеен хотел?
Имаме специално отношение към децата. Обичаме децата. Нашите най-малки гости изключително много харесват хотела и според мен това е най-верният признак, че вървим в правилната посока. Децата възприемат нещата със сетивата си, без да анализират като голям човек. Когато на едно дете му е добре, обикновено и родителите се чувстват комфортно. Опитваме се да създаваме всички удобства за семейства с деца, като основното и най-важно нещо е искреното отношение на нашия персонал към най-малките.
На идване видяхме, че срещу хотела кипи усилен труд.
Да, в момента реализираме една чудесна идея. Създаваме детски клуб.
Какво ще представлява?
В сградата на клуба има две основни зали. Едната е предназначена за стени за катерене, батути, пързалки и други забавления. Проектирана и оборудвана е от една от водещите световни фирми. Другата мултифункционална зала ще се използва за поставяне на детски постанoвки, куклен театър, детски дискотеки, рождени дни и т.н. Ще може да се използва и за различни видове семейни събития и тиймбилдинг мероприятия. Тя ще бъде оборудвана с модерна озвучителна и светлинна система, както и с мултимедия.
Звучи много интересно.
Също ще бъде интересно за Вашите читатели, че сградата е построена само от дърво и вероятно е най-голямата дървена сграда в България. Няма нищо по-екологично от естественото дърво. В парка на детския комплекс се изграждат два басейна, въжен парк, спортно игрище, както и зона за забавления за най-малките деца. Големият басейн е предназначен предимно за водни атракции, а по-малкият – за провеждане на групови занимания като водна гимнастика и терапии за деца с гръбначни изкривявания. Детският комплекс ще бъде отворен не само за гостите на хотела, а и за всички посетители и жители на региона. Смятам, че това е начинът да се прави така нареченият устойчив туризъм.
Идеите ви са чудесни, но най-чудесно е, че ги реализирате.
Може би това ни прави по-различни от другите.