Как да напиша силна номинация за “30 под 30”
„30 под 30“ всяка година представя 30 млади и амбициозни българи под 30 години. Влизането в селекцията доказва, че участниците са постигнали значителни успехи, но и отваря нови врати за тях. А историите за тях вдъхновяват други млади хора да преследват мечтите си и да се борят за промяна.
Всяка година получаваме стотици номинации. Всички, които отговарят на критериите за участие, изпращаме до журито, което ги оценява и избира 30.
Лоша номинация може да коства място в селекцията дори на най-достойния кандидат. Затова тази година решихме да ви помогнем, като ви подскажем как да напишете номинация, която журито не само ще забележи сред останалите, но и ще помогне на кандидата да се изстреля до избрания клас 2024 на селекцията „30 под 30“.
Подходете правилно
Винаги пишете за кандидата така, сякаш е напълно непознат за журито. Има голяма вероятност да е именно така, затова не разчитайте, че оценяващите ще могат и сами да допълнят историята и да запълнят липсващите парчета.
Кажете ни най-важното
Всяка номинация може да съдържа до 1500 знака, така че се концентрирайте върху най-важното, което искате да знаем за кандидата. Подаването на повече текст не гарантира, че кандидатурата ще е по-силна.
Важно е да не казвате и твърде малко. Подаването на няколко думи за кандидата, допълнени с линк към бизнеса му или към публикация за него онлайн, няма да грабне вниманието на журито.
Всички кандидатури достигат до редактори на Forbes, които проверяват подадената информация и я допълват с данни от Търговския регистър и други източници. Въпреки това не разчитайте, че тази допълнителна информация ще е достатъчна, за да компенсира липсата на подадени от вас данни за вашия бизнес или проектите ви.
Заложете на конкретиката
По традиция в категориите „Бизнес – собственици“ и „Бизнес – мениджъри“ получаваме най-много номинации и съответно конкуренцията е най-голяма. За да излезете пред конкуренцията, е важно да предоставите възможно най-конкретна информация за бизнеса, като се концентрирате върху показателите, които подсказват какъв е неговият мащаб – печеливша ли е компанията, какъв е растежът на годишна база, колко наети служители има, с какво се отличава от останалите в сектора, какви са източниците му на финансиране, какви са възможностите за растеж в бъдеще.
Въпреки че тези показатели са от огромно значение за кандидатите в бизнес категориите, бъдете конкретни и за номинациите в другите категории. Знаем, че в някои от случаите (например в категориите „Култура, изкуство и медии“ и „Спорт“) не могат да се посочат финансови детайли. В тези случаи наблегнете на конкретни проекти и по възможност измерими постижения, с които да докажете успехите на кандидата.
При кандидатурите в категория „Социално предприемачество“ наблегнете на начините, по които проектът ще доведе до трайна промяна в обществото или как ще разреши проблем, който засяга дадена група от хора.
Пишете за реални успехи
Знаем, че искате да впечатлите журито. Затова често срещаме номинации, в които пишещият опитва изкуствено да увеличи успехите на кандидата. Например като хиперболизира участието му в различни проекти или ролята му в съответната компания, както и чрез описание на черти на характера му. Селекцията няма за цел да дава оценка на характера на кандидатите. Дори и те да са добри, целеустремени и да вдъхновяват околните, искаме да разберем как са използвали тези свои качества за реални постижения.
Качество пред количество
Подаването на повече номинации не дава по-голям шанс кандидатурата да бъде забелязана. До журито достига по една номинация за кандидат. Ако помолите няколко души да пуснат номинация за кандидата, рискувате да получим непълна информация, разпръсната сред няколко номинации. Вместо това концентрирайте усилията си върху една силна номинация.
Не се притеснявайте да номинирате себе си
Няма да погледнем с лошо око на номинация, която подавате за себе си. Напротив, така имате възможност да подадете още по-силна кандидатура, като последвате нашите съвети.
Съветите на журито:
Петя Дюлгерова:
„Много често номинациите са написани така, все едно всички познават номинирания. Нека номиниращите да напишат номинацията така, че непознат човек, който няма нищо общо с дейността и номинирания, да разбере за какво е тя. В допълнение, често номинациите съдържат субективни похвали – например, „той е отличен брокер“. Рядко има обяснение защо той е отличен брокер. Нека са по-прецизни в езика и изказа си.“
Виктор Гугушев:
„Фокусирайте се върху ясните примери за това как ваши действия са довели до постижения във вашата област. Изведете напред иновативния принос, измеримите успехи и как в работата си сте се справили с предизвикателствата на реалния свят. Силните номинации ще се отличат с уникални подходи, актуалност и трансформиращи резултати.“
Едуард Цветанов:
„Три изречения с линк към новина в медия не правят добра номинация. С помощта на сп. Forbes журито ще намери допълнително инфо за човека, но ако номинацията е слаба, без нужните обективни показатели и с обособени размисли в стил „Петкан заслужава да бъде в “30 под 30”, защото е много добър човек“, това не помага. Неграмотно написаните кандидатури дразнят окото. Не се изисква да работите в „Езикови справки“, за да подадете кандидатура, но е добра идея да се консултирате, преди да пуснете номинацията, ако прецените, че текстът може да бъде хигиенизиран.“
Богомила Гълъбов:
„Бъдете искрени, кратки и разкажете защо номинираният заслужава да е в класацията без суперлативи. Добрите кандидатури изпъкват именно с чистота и яснота на изказа. Не се опитвайте твърде много, насила хубост не става. Ако мястото в класацията е ваше, ще го получите!“
Подайте номинация за селекцията “30 под 30” ТУК.