Новата столица на Индонезия: План за 33 млрд. долара
Венеция потъва. Ротердам, Банкок и Ню Йорк – също. Но нищо не може да се сравни с индонезийската столица Джакарта, която е най-бързо потъващият град в света. Затова властите в страната представят амбициозен план на стойност 33 млрд. долара за изграждането на напълно нова столица. Конструкцията започва в средата на 2022 г., а още преди Нусантра да бъде завършен, градът вече се радва на първия си ексклузивен обитател – президентът на Индонезия Джоко Уидодо.
Уидодо се премества в Нусантра преди около две седмици, а в понеделник индонезийския президент провежда в новата столица и първата среща на кабинета на страната – сигнал за промяна. Офисът на Уидодо е насред строителна площадка, където в бъдеще ще се намира двореца “Гаруда” – име на митичната птица от герба на страната. След по-малко от седмица в града ще се проведе първото честване на Деня на независимостта на Индонезия на 17 август.
Планът Визия 2045, известен като “Златна Индонезия”, наистина е амбициозен. Част от него е именно построяването на нова столица на страната с близо 280 млн. жители. Не е ясно обаче откъде точно ще дойдат парите. Правителството очаква да плати само 20% от планирания бюджет от 33 млрд. долара и разчита до голяма степен на инвестиции от частния сектор за изграждане на ключова инфраструктура и обществени съоръжения в Нусантра. В стремежа си да привлече инвестиции по-рано този месец Уидодо предостави на инвеститорите в новата столица стимули, включително права върху земя за срок до 190 години.
Плановете за Нусантра са новата столица да се превърне във футуристичен зелен град с гори и паркове, който ще използва възобновяеми енергийни източници. Освен че потъва, досегашната столица Джакарта страда и големи задръствания и огромно замърсяване. Нусантра обаче има амбицията да реши тези проблеми като амбицията е за интелигентно управление на отпадъците. Освен това в края на десетилетието автомобилите с вътрешно горене ще бъдат заменени изцяло от електромобили.
Проектът обаче е обект и на критики. Най-вече защото земята под Нусантра е освободена след изсичане на част от джунглите на Борнео. Природозащитници твърдят, че Нусантра всъщност влошава състоянието на околната среда и свива още повече местообитанията на застрашени от изчезване животни. Освен това проектът принуждава местните жители, които разчитат на земята за поминъка си, да напуснат домовете си.