Крис Захариев: Разказвачът на истории
Крис Захариев оставя на заден план влогърството, за да седне на режисьорския стол. В портфолиото му вече има документални филми и реклами, а видеоклиповете, които режисира за група „Молец“, са гледани близо 50 млн. пъти в YouTube
Като режисьор. Така се представя все по-често Крис Захариев, когато трябва да обясни с какво се занимава. Отговорът всъщност не е никак лесен. Много хора го познават като влогър и инфлуенсър (с близо 39 хил. последователи в Instagram), други – като създател на документални филми, водещ, режисьор на видеоклиповете на някои от най-известните песни на група „Молец“ и продуцент. Сега към това добавяме участник в клас 2024 на „30 под 30“.
„Все по-често казвам, че съм просто режисьор – казва Крис Захариев (26). – Защото за мен в режисурата се включват всички тези други елементи. Това да бъдеш по някакъв начин артист и да работиш с хора, да ръководиш екипи, да създаваш концепция, да гониш срокове. Всички тези неща според мен се включват в режисурата, така че винаги се представям просто като режисьор.“
Думите „просто режисьор“ обаче далеч не отразяват мащаба на проектите на Захариев. Един от последните е да режисира най-големите концерти на „Молец“ досега. Първият е през ноември миналата година в зала „Асикс Арена“ пред над 5000 души публика. Вторият мащабен спектакъл е в края на ноември тази година – в зала „Арена 8888 София“ пред хиляди хора, и включва 3D спектакъл, танцьори, гост-музиканти.
„Чувството е много странно – да създаваме нещо толкова голямо с толкова млад екип. Ние сме може би 50 души екип и средната ни възраст е 26-27. Стъпваме на най-голямата сцена в България просто на мускули, с един такъв младежки ентусиазъм, просто да видим какво ще се получи“, казва той.
ЛЮБОВТА КЪМ КИНОТО И РЕЖИСУРАТА
се заражда още в ученическите му години. Като малък мечтае да стане художник и затова избира гимназия за изобразително изкуство на път за Националната художествена академия. Интересът му обаче постепенно се пренасочва към дигиталните изкуства и създаването на видеосъдържание.
По същото време в България започват да стават популярни и първите влогъри в YouTube. 15-годишният тогава Крис следи чуждестранните създатели на съдържание, тъй като все още няма много българи, припознали се в тази роля. Така му хрумват идеи за видеа и решава да пробва. Първите опити заснема с фотоапарат, който може да снима и видеа. Няма дори статив и нарежда книги една върху друга, за да получи необходимата височина.
Сред видеата със скечове и влогове намира място и първият му мини документален филм, заснет в края на 2014 г. „Покрив“ разказва за приют за временно настаняване в Добрич, който в навечерието на зимата е пред затваряне. Крис решава да разкаже за приюта на своята аудитория и така да помогне за събирането на средства. Заедно с най-добрия си приятел заминава за Добрич и след три дни снимки създава клип, който успява да събере 2000 лв. за каузата.
„Тогава осъзнах, че има сила в това да разказваш истории, има сила в това да ги споделяш онлайн, че можеш да оставиш някакъв отпечатък и можеш да бъдеш полезен на обществото.“
И така мечтата, която има в училище, рязко се променя и той решава като на шега и без много предварителна подготовка да кандидатства в НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“. Решението идва дотолкова в последния момент, че портфолиото, което представя пред комисията, са негови видеа от YouTube. Преподавателите обаче виждат в него таланта и го приемат в академията в специалност кинорежисура.
В НАТФИЗ пред него в пълна степен се разкрива светът на киното и именно като студент прави следващите си, вече по-уверени, стъпки в документалистиката, като за целта отново се хвърля презглава в неизвестното.
Заедно с приятелите си Атанас Шипков и Ясен Атанасов купуват стара жигула и тръгват без план и без GPS сред най-затънтените кътчета на България. Тримата изминават над 5600 км и разказват за приключението си в уебсериала „Да се изгубиш нарочно“, който Захариев споделя с аудиторията си в YouTube. Всеки от дванадесетте епизода има десетки хиляди гледания, а събраният в едно документален филм е гледан над 2 млн. пъти.
„В живота така се случват нещата, че може би човек не трябва да има някакви очаквания, просто трябва да скача и да твори, да споделя и да създава и хората го намират“, казва той.
По време на пътуването Крис си води и дневник, който след това използва за основа на книгата „Да се изгубиш нарочно“. Книгата, издадена от издателство „Колибри“, е фотоалбум, пътепис и дневник в едно и излиза в тираж 1000 броя, които бързо се изчерпват и е препечатана още два пъти. Днес тя съществува и под формата на аудиокнига в Storytel, озвучена с гласа на Крис Захариев.
За уебсериала Крис Захариев печели наградата „Будител на годината“ през 2018 г., а през 2019 година е отличен и с приза на TOYP International „Най-изявена млада личност на България“.
Едно от най-големите признания за Крис обаче е разказът на българин, който признава, че документалният филм на Крис е това, което го е накарало да се върне от чужбина и да заживее отново в България.
Докато учи в НАТФИЗ, влогърът продължава да развива YouTube канала си (сега той има 88 хил. последователи) и там качва кратките филми, които създава като студент. В това число е и дипломният му филм „Един асансьор разстояние“, продуциран от Деси Тенекеджиева и с участието на актьорите Йорданка Кузманова, Павел Поппандов, Елеонора Иванова, Георги Къркеланов, Лили Гелева, Койна Русева. Филмът е селектиран в международната панорама Short Film Corner на Кинофестивала в Кан през 2021 г., печели награди на фестивали в Русия, Шотландия и получава номинации в различни азиатски и европейски фестивали.
„Целият ми опит беше свързан с правене на видеа за интернет. Сега изведнъж се сблъсках с голямото кино, с това какво означава драматургия, какво означава писане на сценарии, как професионално се работи с екип. Създаването на съдържание се сблъска с голямото кино и някак си този сблъсък ме оформи, създаде ме този, който съм в момента.“
КРАТКИТЕ ВИДЕА ПРОДЪЛЖАВАТ
да увличат Крис Захариев и след като завършва НАТФИЗ, като към портфолиото си добавя създаването на реклама и музикални видеоклипове.
Заедно със своите колеги от академията Анастас Шипков, Данаил Колев, Мария Цветкова създават продуцентското студио RAZKAZ. Четиримата са съдружници в регистрираното през февруари 2021 г. дружество „Разказ Студио“ ООД.
Интерес към това Крис да работи по корпоративни видеа има още докато той е фокусиран единствено върху YouTube канала си, така че съвсем естествено продължава тази дейност с помощта на продуцентското студио.
През годините създават реклами за клиенти като OMV („ние снимахме първата им българска реклама, досега винаги са адаптирали реклами от чужбина, а сега взеха тази реклама и адаптираха нея за чужбина“), Fibank, ДСК, „Верея“, Tuborg, Philips и много други.
Постепенно поръчките и продукциите стават по-големи. Всяка година се увеличават и приходите на студиото, които отбелязват ръст от 50% на годишна база.
Въпреки това стратегията им е да бързат бавно и да избегнат проблемите на бързия растеж. „Рискът е, че понякога човек може да загуби страстта за това, което прави, заради бизнес частта на тази индустрия. Опитваме се да не скачаме прекалено бързо и прекалено високо“, разяснява Крис бизнес стратегията на RAZKAZ.
Междувременно Крис Захариев успява да постигне и друга своя цел – да режисира музикални видеоклипове. Пътят обаче се оказва доста труден.
„Много исках да вляза в сферата на музикалните клипове, тъй като за мен това е много интересен формат, който е универсален. Може човек от всяка точка на света да гледа един музикален клип и заедно с песента и историята, която се разказва, или визуалния наратив, да усети емоцията.“
Дълго време обаче не му се удава тази възможност и се върти в омагьосан кръг. Той пише и предлага концепции за клипове на различни български звезди, но му отказват, защото няма опит, а няма как да натрупа опит, без някой да му даде шанс.
„Докато един ден мои приятели, с които съм израснал, не си направиха банда.“ Именно Кристиян Макаров и Юлиян Славчев, които сформират група „Молец“, дават на Крис шанса, от който се нуждае.
В последните две години той режисира клиповете към песните „Цялото време“ и „7 дни“, за които печелят наградата „БГ видеоклип“ на Годишните музикални награди на БГ радио. Заедно създават още клиповете към песните „Бял лист“, „Там ли си“, „Бисер“, „Няма значение“, „Стене сърцето ми“, дуетната песен с Мила Роберт „Силна“.
„Имах шанса да създавам и да творя. В последните две години заедно сме създали музикални клипове, които имат близо 50 милиона гледания“, казва режисьорът.
Сега и много други артисти са готови да работят с него за своите видеоклипове. Той вече е режисирал клипове на Дара, Стефан Вълдобрев, Михаела Филева, Imera и други и започва работа с английски лейбъл.
Най-новото предизвикателство за Крис е сценарият за пълнометражен филм, който пише и който ще режисира. Сюжетът вече е ясен, сценарият също е в напреднал стадий, но вероятно работата по него ще продължи дори и по време на снимките, „защото за мен това е много жив процес“. Филмът е продуциран от No Blink Pictures и е в процес на кандидатстване за финансиране по различни проекти – европейски и от Националния филмов център. Стартът на снимките се очаква до края на следващата година.
„За мен това е едно връщане към първата ми любов, която е киното. Защото няколко години работя по по-къси формати и сега се връщам към киното с една нова страст и с желание да създам нещо, което се надявам да остане след мен.“
А какво ще дойде след това? „Все още не знам какво ми предстои, но каквото и да е, аз съм готов да скачам с главата надолу“, казва Крис Захариев.