Droste отива в историята след 160 години дейност
След 160 години дейност нидерландската марка шоколад Droste отива в историята. Фабриката във Ваасен спира работа, съобщават медиите.

КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Droste беше собственост на германска фабрика за бонбони, която търсеше купувач за прочутата марка нидерландски шоколад.
- Белгийската шоколадова компания Pauwels Engineering е водила преговори със собственика за продължаване на производството, но очевидно тези преговори са пропаднали, пише в. “Телеграаф”.
- Компанията все още не е обявена в несъстоятелност, но според телевизия NOS никой във фабриката не отговаря на телефонните обаждания.
КЛЮЧОВА ИСТОРИЯ
Droste започва да произвежда шоколадови пастили и какао на прах през 1863 г. в Харлем. По-късно е построена фабрика на брега на Спаарне. Отчасти благодарение на умелия маркетинг Droste се превръща в световна марка. Известният образ на медицинската сестра, която носи на поднос кутия Droste с нейното собствено изображение и чаша какао, добива популярност като „ефекта Droste“.
Поглеждайки назад, експертът по марките Паул Стамснидер от консултантската компания De Reputatiegroep изразява голямо уважение към това, което Droste е направила по отношение на маркетинга. “Техният продукт беше какао, но това, с което се прочуха, бяха кутиите”, казва той.
За шоколатиера Тусен Клаесенс шоколадовите пастили на Droste са спомен от детството. “Тогава много ги харесвах, но продуктът отдавна вече не се вписва сред по-добрите марки шоколад”, посочва той. Според Клаесенс през последните години съдържанието на какао в качествените продукти се е увеличило значително. “Ако не си в крак с това, няма да те има”, обяснява той пред “Телеграаф”.
През последните години Droste се сблъска със сериозни проблеми, отчасти защото пандемията от коронавирус доведе до срив на износа, пише “Алгемейне Дагблад”.
Проблемите в Droste се проявяват на фона на впечатляващо нарасналите цени на какаото. “На световния пазар какаото е поскъпнало със 100 процента за една година до 10 000 долара за тон. Това се отразява в увеличение на цените с 40 на сто (веригата “Алберт Хайн”) до 60 на сто на шоколадовите яйца за Великден, които вече са в магазините”, казва икономистът от ING Тийс Гайер.
По материали на БТА