Как да развием нечий потенциал чрез обратна връзка
Можем ли да смажем нечий потенциал? За съжаление – да. Преди няколко месеца представих от сцената на събитие новата книга на един от най-добрите автори за личностно развитие. Книгата е „Скритият потенциал“ на Адам Грант. Ключово послание е, че най-опасни са обобщенията в стил „ти винаги“ и „ти никога“. А често се изкушаваме да ги ползваме, за да засилим посланието си, че другият трябва да промени поведението си. Или в желанието си да покажем емоцията си. Но често постигаме обратния ефект. И пропускаме, че обратната връзка има само една цел – бъдещето поведение. Като засилваме желаното успешно поведение, или обсъждаме какво човекът ще направи различно следващия път.
А как да сме най-полезни?
Като отчитаме отговорността си – една любима наша статия в тази рубрика касае именно екстремната отговорност. Когато я приемеш – всички решения и действия стават много по-лесни. И така всеки път отваряш по-правилната врата, с което увеличаваш вероятността да направиш действие, което ще направи теб и другите успешни. Повече за важността на избора на врата, която някой ще отвори, за да развие потенциала си или този на друг човек – можете да намерите в тази статия.
Кои са трите задължителни съставки, за да сме полезни?
Опит и знания („определено знаеш за какво става дума“). В момента почти всичко може да се генерира със съдържание и съвети от ChatGPT или друг AI инструмент или платформа. Те обаче просто обобщават и структурират знания. При обратната връзка именно нашият опит като хора в реалния живот е водещ – в конкретна област. Ако трябва да изберем за какво да дадем съвет – винаги е добре да избираме нещо, за което има натрупани значими знания и опит.
Емпатия („явно ти пука за мен“). Често обратната връзка не е полезна, защото не стъпва върху емпатия, а върху йерархия или даже лично его на даващия обратна връзка. А обратната връзка трябва да бъде приета, за да бъде възприета и приложена. Тя трябва да отчита и текущото състояние на човека, на когото даваме обратна връзка. Самите ние, на база на опит и знанията ни знаем, че „ако на някого му пука за нас“, то и самите ние сме готови да го изслушаме. В книгата за родителство посочваме как при „провиненията“ на децата, а според нас и в живота, трябва да подхождаме с нагласата, че ще приложим най-добронамереното възможно тълкуване за поведението на човека.
Контекст („знаеш достатъчно, за да не фантазираш или обобщаваш ненужно“). Тук е най-голямото предизвикателство, за да имаш нужния контекст, трябва да положиш усилия. Затова родители, учители, треньори, мениджъри са в ситуация да дават оптимална обратна връзка – те имат голям контекст, и то с натрупване. Неслучайно в тази поредица една от статиите е „Не можеш да извървиш пътя сам“. Коко, брата на Теди, е много отворен за обратна връзка, но не се притеснява да казва на Жоро „Тати, нямаш контекста и достатъчно информация“, това, разбира се, като признава опита и знанията на баща си.
Още за контекста при обратната връзка
Сигурно сте видели как AI платформите събират все повече информация и самият Сам Алтман, създателят на Open AI, сподели съвет от потребител, който ползва активно персонален профил в ChatGPT „На база на разговорите ни досега – сподели ми неща, които не знам за себе си“.
Същият принцип за натрупване на контекст се цитира в много книги за образование, че във Финландия, която се слави с едни от най-добрите образователни резултати, учителите няколко години подред са с учениците си, което им позволява да имат оптимален контекст за всеки ученик и да подкрепят развитието на потенциала му, независимо от стартова позиция и моментни предизвикателства.
И финално за контекста – в Принципи Рей Далио акцентира на значението на т.нар. Data Points, т.е. Конкретни случки, в които имаме достатъчно контекст. На тази база ние „изтискваме“ конкретната точка с нейната информация, но без да прекаляваме, за да можем впоследствие да се базираме на натрупването на информация.
Любими наши примери
Преподавателите на Теди в Harvard, които отчитат, че той избра по съвет на Мартин Вечев, основател и двигател на INSAIT, да следва един от най-трудните курсове. Академичният наставник на Теди го номинира и подкрепи още в първи курс и той получи Harvard Research Award. Но професорката прояви и разбиране и „не натисна“ Теди да направи летен стаж в университета и бързо да завърши проучването.
Луис, менторът на Теди за следването в САЩ, който има години опит в подготовката на кандидати за топ университети по света, видя потенциала на Теди – на едно интервю в рамките на по-малко от 10 минути. След това месеци наред даваше контекстуални насоки на Теди кога е положил усилия по правилния начин, как се е представил а интервюто и как се готви за следването си в чужбина.
През над 28 години бизнес и управленски опит Жоро е правил и много грешки. Но само веднъж е крещял при обратна връзка. Жоро винаги помни този случай като една от най-големите си грешки и отчита, че тогава нито е имал опита и уменията да дава обратна връзка, нито е проявил емпатия. Още повече, че не е събрал достатъчно контекст, за да даде обективна обратна връзка.
Години наред Жоро е ментор на млади хора. Тази седмица беше ментор на младеж, който искаше веднага да започне да прави сайт за своята бизнес идея. Жоро имаше идея, че ще е полезно както да се уточни стойностното предложение и бизнес модела, така и да се проучат конкуренти и да се осмислят фазите на развитие на компанията – при старт, след 6 месеца и т.н. Както и че, макар младежът да обяви, че има голямо ниво на себепознание – ще му е полезно да опознае личностния си профил и върху кои свои силни страни да стъпки и как да управлява предизвикателствата на профила си. Жоро и младежът се съгласиха за много ясен план – базиран на опит и знания, емпатия и най-вече поетапно добавяне на още и още контекст.
Всеки нов служител в Xplora, дигиталната агенция, в която Жоро е управляващ съдружник, преминава през срещи с Жоро. По време на интервю, след първата работна седмица, на края на първия работен месец и няколко месеца след това. Акцент е емпатията и че след всяка нова седмица и месец – и двамата имат повече контекст. Кой модел ползват и двете страни, защото в агенцията обратната връзка в двупосочна? Разбира се – KISS моделът, за който ще откриете три статии на Жоро във Forbes България. Последната се казва „Исках, но нямах желание“ и е приложима и за тази статия.
В книгата за родителство един от принципите, който споделяме е именно „Развийте потенциал на детето, част от групата принципи за успеха“. Даваме примери колко лесно да спрем да правим обобщения, а да се фокусираме да използваме това, че имаме много конкретен контекст. И нивото ни на емпатия е много високо в тази ситуация.
Текстът е от поредица от статии, в която баща и син представят как прилагат принципи в живота и в бизнеса, за да успешни. Георги Малчев е предприемач, лектор и преподавател, ментор, родител. Теди Малчев е лидер на инициативи за доброволчество, медалист от международната олимпиада по лингвистика и от четири месеца учи Изкуствен интелект в Harvard. Георги има блог malchev net, в който представя валидирани и приложими концепции, част от които са изведени като принципи. Наскоро излезе книгата “Бъди за пример като успешен родител – 17 доказани принципа”, която Жоро и Ани Малчеви написаха.