Телекомуникации 2025: Неограничена, незабавна свързаност. Необратимо
Неограничена свързаност, растящи скорости, незабавен достъп до съдържание. Тези очаквания, свързани с клиентското преживяване, ще притискат телеком сектора да инвестира все повече в иновации и инфраструктура. Тенденцията за пазарна консолидация ще се засилва, защото инвестициите ще поглъщат огромни финансови ресурси. Идва времето на революционните технологии, като навлизането на изкуствения интелект ще се отрази на всяка дейност, включително на компетенциите, за които ще разчитаме на хората си. Секторът на телекомуникациите е основен двигател на иновациите и напредъка и следователно допринася за икономическия просперитет. Регулирането трябва да дава възможност за иновации и да спомага за насърчаване на този напредък. Vivacom ще отстоява ролята си на двигател в този процес.
Пътят към неограничената и светкавична свързаност минава през еволюцията в мрежите и всички съпътстващи я инвестиции. Според доклад на McKinsey & Company1 търсенето на свързаност без ограничения нараства бързо и броят на свързаните устройства ще стигне 51.9 милиарда през 2025 г., спрямо 43 милиарда през 2020 г. Освен това се очаква 5G и 6G да осигурят свързаност на 80% от световното население до 2030 г. Заради очакванията за светкавичен достъп ще се засили и ролята на edge computing (периферни изчисления) и network slicing (разделяне на мрежата).
6G инфраструктурата се очаква на навлезе през 2030 година – и ще даде още повече възможности. Знаете, че междувременно с тази цел във Vivacom тестваме 5,5G и отчитаме много добри резултати.
А 6G мрежите ще отидат още една крачка напред във възможностите за свързаност и приложенията. Ще дам пример от транспорта – истинското предизвикателство не е трафикът на лични превозни средства, а управлението на големите транспортни системи. Умното управление на складове, пристанища и товарни автопаркове може да оптимизира трафика. Ще бъде предизвикателство България да бъде лидер по отношение на 6G – нашият пазар е твърде малък, за да води в тази област. Но търсенето на по-високи скорости от бизнеса и от индивидуалните потребители е необратимо. Това търсене ще наложи 6G и ще оформи Индустрия 4.0, която трансформира ежедневието ни. Умното управление на градовете започва да става реалност. Гордеем се, че в България партнираме със 130 общини в това направление.
Пазарната консолидация става стандарт, защото това е единственият начин телеком секторът да посрещне нуждата от растящи инвестиции. Само Vivacom е вложила над 1.1 милиарда лева в мобилната си мрежа. Тенденцията започна още преди 2 години в Европа. Сега Европейският съюз има за цел да инвестира в свързаност 188 милиарда евро до 2030 г., за да дигитализира и да увеличи конкурентоспособността на икономиката. За да могат европейските телекоми да инвестират достатъчно, ключови ще бъдат консолидацията и вертикалната интеграция. Пазарите в САЩ и Китай например се обслужват от три оператора, което им позволява да инвестират масирано във внедряването на нови технологии. А на нашия континент повече от 60 оператора се борят за пазарен дял. Време е Европа да рационализира и да обедини своя подход, включително на регулаторно ниво. Те трябва да насърчават иновациите, за да може нашият сектор, който има толкова съществено влияние върху качеството на живота, да изпълнява мисията си.
Изкуственият интелект ще ни донесе по-висока добавена стойност, когато го използваме правилно и сме наясно с предизвикателствата. От една страна, AI предлага безгранични възможности – мрежата може да се управлява автоматизирано, ефективността и качеството на услугите да се увеличават, да се разработват иновации на по-ниска цена. Според доклад на McKinsey & Company телекомите, които интегрират AI във всеки аспект на бизнеса, могат да намалят разходите и да стимулират растежа си.
Предизвикателство остава голямото потребление на мрежови ресурси. А с увеличаването на натиска за неограничена и незабавна свързаност нарастват и заплахите за киберсигурността. Колкото повече навлиза AI, толкова по-важно става за телеком сектора да привлича и таланти, които „владеят“ тази технология, могат да се възползват от предимствата є и да се справят с предизвикателствата. Правилното внедряване е ключът към истинската добавена стойност на AI за бизнеса.
Във Vivacom вече използваме AI решения, които анализират количества данни, за да можем да предоставим персонализирани услуги на клиентите. Предимствата за потребителското преживяване са неоценими.
Всъщност всичко е насочено към клиентското преживяване и усилията на телеком индустрията в тази посока ще се увеличават паралелно с ръста в потреблението на мобилни данни в 5G мрежата. Очаква се 5G да надмине 4G по брой абонати в световен мащаб за първи път през 2027 г., според последния Ericsson Mobility Report2. А предстоящото навлизане на 5,5G, 5G SA и 6G ще вдигне още повече летвата на очакванията. Само в момента над 2 милиона потребители използват 5.5 милиона телеком услуги от Vivacom. Планираме до края на 2026 г. нашата 5G мрежа да покрие 90% от населението. С нарастването на глада за мобилни данни неизменно се увеличават и очакванията за достъп и скорости.
Инвестирахме над 700 млн. лв. само в изграждането на най-голямата оптична мрежа 10 GIGA с покритие от 1,5 млн. адреса, защото клиентите на ЕON например очакват функционалности на световно ниво и да достигат до съдържанието незабавно.
Решаващо за телекомите в конкуренцията за потребители ще бъде и лансирането на нови продукти, включително с революционни технологии, в точния момент. За пример мога да дам пускането на EON в комбинация с 5G Home Internet, когато разширихме капацитета на 5G мрежата на Vivacom.
Все по-голяма част от клиентското преживяване ще бъде свързана със способността на телекомите да гарантират сигурността на данните. Трябва целенасочено да инвестираме в решения за киберсигурност, за да може спокойно да въвеждаме нови технологии и услуги.
Събития и фактори, които ще се отразят на телеком сектора
Политическата нестабилност и забавянето на важни законодателни инициативи, свързани с Плана за възстановяване и устойчивост, може да се отразят негативно на темпото, с което се случва дигиталната трансформация в България.
Междувременно ЕSG политиките стават неразривна част от телекомуникационната индустрия. Нашият сектор е сред най-големите потребители на електрическа енергия. И потреблението нараства с около 2–3 процента годишно. Делът на възобновяемата енергия обаче почти се е удвоил през последните три години, което води до леко намаляване на въглеродните емисии в глобален мащаб. Нашата компания-майка United Group се ангажира с постигане на нулеви нетни емисии до 2040 г., затова очаквам Vivacom да има централна роля в намаляването на въглеродния отпечатък на индустрията и в България. Ние ще преминем изцяло към възобновяеми енергийни източници до 2027 г. и ще използваме 100% зелена енергия от соларни и вятърни електроцентрали.
Текстът е от рубриката “Икономиката на България през 2025”. По традиция в края на годината, началото на новата, се обръщаме към предприемачи и мениджъри от различни сектори на икономиката, за да споделят пред нашите читатели очакванията си за новата година. Кои са тенденциите, които забелязват? Кои са предизвикателствата, които стоят пред нас, и как можем да ги преодолеем? Това знание може да ни помогне да планираме по-добре новата година и да се справим с трудностите, срещу които ще се изправим в България