Бездимните алтернативи формират една трета от общите приходи на Филип Морис Интернешънъл
„Колкото по-наясно са хората с истинската причина за проблема с пушенето, толкова по-отворени са към бездимните иновации“, споделя Ирене Де ла Крус Галан – мениджър “Бизнес планиране“, Филип Морис България
Неотдавна Филип Морис Интернешънъл обяви, че нетните приходи на компанията от бездимни алтернативи достигат до почти една трета (32%) от общите приходи на компанията през 2022 г. Как оценявате напредъка в постигането на целта Филип Морис Интернешънъл да се превърне в бездимна компания?
Уверено постигаме по-добри резултати от очакваните в усилията си да се превърнем в преимуществено бездимна компания. През 2022 г. бездимните алтернативи формират почти една трета от общите нетни приходи на компанията и надвишават 50% на 17 пазара. Общият брой на потребителите на IQOS в световен мащаб възлиза на 24.9 милиона, като 70% от тях (близо 17.8 млн.) са преминали изцяло на него и са спрели да пушат.
Освен това от 2008 г. насам сме инвестирали над 10.5 млрд. долара за разработване, научна оценка и комерсиализация на бездимни иновации за пълнолетните пушачи, които иначе биха продължили да пушат и целта ни е да спрем напълно да продаваме цигари. Това са решителни стъпки, с които показваме, че за нас този ангажимент е дългосрочен.
Миналата година изпълнихме и две важни стратегически задачи – първата е споразумението за поемане на пълен контрол върху IQOS в САЩ през 2024 г., а втората – успешното приключване на сделката за придобиването на Swedish Match – пазарен лидер при никотиновите изделия за орална употреба.
Как върви реализацията на вашата мисия в България? Какви са основните предизвикателства, които срещате на местно ниво?
След като споделих постигнатото от компанията в глобален мащаб, мога с гордост да заявя, че България е част от този успех и има своята роля за изпълнението на мисията ни. Над 230 000 пълнолетни пушачи вече използват нашите бездимни устройства, избирайки по-добра алтернатива и намалявайки вредата в своя живот.
За да продължим в същия дух, е важно да поддържаме открит диалог относно потенциалните ползи за общественото здраве от бездимните алтернативи, да отчитаме ролята на регулации, които взимат предвид различната степен на вреда на отделните продуктови категории и да осигуряваме равен достъп до иновации за всички.
Споменахте Swedish Match. Каква са бизнес основанията за придобиването на компания, която произвежда никотинови изделия за орална употреба?
Като обединяваме своите усилия, очакваме да ускорим реализацията на общата си амбиция за постигане на бъдеще без дим, като убедим по-голям брой пълнолетни пушачи, които иначе биха продължили да пушат, да преминат на по-добри алтернативи по-бързо, отколкото всяка от компаниите поотделно би могла да направи това.
Swedish Match е пазарен лидер при никотиновите изделия за орална употреба, като компанията се е превърнала в институция в Швеция през последните 100 години. И макар че с времето формата, функцията и собствеността на компанията са се променяли, нейните продукти, служители и въздействие са и ще си останат повод за гордост в страната.
Swedish Match има немалък принос за това нивата на тютюнопушене в Швеция да са едни от най-ниските в света. Подобно на Филип Морис Интернешънъл, и Swedish Match се стреми да изгради бъдеще без дим. Продуктите в портфолиото на двете компании се допълват. Освен това географският отпечатък на нашите компании, развойната и научна дейност, търговските способности, организация и наборът от таланти си пасват отлично както от бизнес, така и от културна гледна точка.
Кои са пазарите, където иновации като бездимните алтернативи се приемат най-добре? И защо според Вас иновациите са по-добре приети в някои държави в сравнение с други?
Всички знаят, че пушенето води до заболявания. И е ясно, че най-доброто решение за пушачите е да спрат да пушат. Много хора обаче не знаят каква е първопричината за тези заболявания. Проблемът започва с горенето.
В процеса на горене се отделят високи концентрации на вредни химикали в дима, като този процес на практика генерира хиляди химически вещества, близо 100 от които са класифицирани като вредни или потенциално вредни. Според мен именно това знание е причината за разликите във възприемането на иновациите на различните пазари. Колкото по-наясно са хората с истинската причина за проблема, толкова по-отворени са те към това бездимните алтернативи да станат част от техния живот.
Ако погледнем например градове като Вилнюс, където над 43% от потребителите са избрали бездимна алтернатива, или Атина и Рим с над 25%, ще видим, че тези хора са наясно с вредата и търсят начин да я намалят чрез иновации. Българите по традиция са отворени към иновациите и аз съм убедена, че България може да се нареди сред лидерите в тази промяна към по-добро.
Как големите глобални компании могат да въздействат на обществото, така че то да поеме в по-добра посока?
През последните години става все по-очевидно колко е важно компаниите да имат мисия, която е по-широкообхватна от това просто да правят бизнес. Филип Морис Интернешънъл е организация с цел и тази цел е да помогнем на хората да живеят по-добре, изграждайки бъдеще без дим. Знаем, че нашият принос към обществото се състои в това да намерим решение на фундаменталния въпрос, свързан със здравните ефекти от цигарите. Ние през цялата си история сме били лидер на пазара на цигари.
Сега напълно съзнателно обръщаме гръб на това минало и осъществяваме трансформация, насочена към предоставяне на по-добри алтернативи на пълнолетните пушачи, които иначе биха продължили да пушат. През 2016 г. поехме ангажимент за изграждане на бъдеще без дим, на свят без цигари за доброто на нашата компания, нашите инвеститори, настоящите пълнолетните пушачи и общественото здраве в глобален мащаб.
Научноизследователската ни дейност от 2008 г. насам по отношение на нашата бездимна алтернатива включва 18 неклинични и 10 клинични проучвания, както и над 450 рецензирани статии и глави в книги, свързани с бездимните алтернативи. Но решенията на проблемите на човечеството не се изчерпват само с една иновация или инициатива на частния сектор. Важно е и други да се възползват от възможностите, които иновациите и науката предоставят на света.
Материалът е публикуван с подкрепата на Филип Морис България