Искрата, която ни пали
Коя е искрата, която помогна на Теди да следва AI в Harvard? Част от нея се запали с танците по break dance, когато беше малък, а друга част в 9 клас на връщане с влак след поредната неуспешна за него национална олимпиада по информатика. При мен sky is (not) the limit са областите доброволчество, менторство, преподаване и спорт на открито. Мога да пренаредя цялата програма за деня, за да помогна на някого или на кауза. Често спортувам на открито при минус 7 градуса. Преподавам в 4 университета – на бакалаври и на магистри. Ментор съм на десетки хора всяка година.
Наскоро с Ани, моята съпруга и майка на Теди и на Никола Малчеви, представихме в една мастърмайнд група няколко ключови глави от книгата, която пишем четиримата заедно – “Бъди за пример като успешен родител”. Книгата ще излезе наесен и в първата глава описваме основната парадигма, на която стъпваме – всяко дете иска да е успешно.
Това беше валидирано като концепция веднага, доколкото и в бизнеса, и в мениджмънта това е така – всеки иска да е успешен, и лидерите и мениджърите носят отговорност да покажат какво е успех, и да направят мисията на екипа успешна. По време на дискусията изскочи нещо, което мислехме да е само тема в секция Основи на родителството. Както това, че всеки родител, както и мениджър, носи в себе си много от своето детство, съответно – предходни ръководители. За добро и за лошо.
Искрата, която ни пали
Но темата за искрата “запали” всички участници в мастърмайнда – на живо и онлайн. Почти всички споделиха, че децата им имат своята искра, която ги пали и винаги намират мотивация и време за тази своя страст. Така е и за тях като успели предприемачи и професионалисти.
Всеки от нас е имал тази страст към нещо, което го е мотивирало години наред да полага много повече целенасочени усилия, от която и да е друга област. За всеки човек е различно – от танци и колоездене, през книги и математика, до водене на лекции и доброволчество.
Както описахме в статията как да направим правилната среда, в която правилните решения са очевадни – няма мотивация по принцип, а конкретна мотивация. Това е най-видимо при нещото, което ни пали – имаме нещо, с което се идентифицираме (идентичност), чувство за успех (валидация), увереност за успех (способност) и разбира се – правим правилните неща (действия).
Как да отключим скрития си потенциал?
Темата за искрата, която ни пали, е ключова в Hidden Potential – една от най-добрите книги за развитие на личния потенциал. Това касае както нашия, така и на човек от екипа ни, но и на детето ни. Книгата на Адам Грант излезе миналата година и веднага се превърна в бестселър. В частта за индивидуалната за всеки от нас искра книгата ясно показва, че:
- за развитието на потенциала не е важно откъде тръгваме, а колко дълъг път ще изминем и какви усилия ще положим
- без увереност за успех е много трудно да не се откажем, особено ако получаваме негативна обратна връзка или човекът, който я дава няма нужния контекст
- искрата работи с ефект на натрупването и става ракета носител за развитието ни в много повече области за нас като личност и професионалист, отколкото конкретната област и дейност
Искрата, която пали всеки от нас – резултат от едно побутване, но реално е кръстопът за дълъг път
Ето любимите ни примери за Теди – той откри неща, които го палят и че Sky is (Not) the Limit:
- На 8 години заведох Теди на break dance урок – на него му допадна и в следващите няколко години той не пропускаше тренировка. Научи се да полага усилия, да се учи от грешките си, да става по-добър, но и да е смирен за успехите си да прави впечатляващи стойки на ръце и на глава. В един момент Теди дори беше солист в Зала 1 на НДК на тържеството за 45-годишнината на СМГ. И сега на събирания в Бостън и в София приятелите му го молят да направи няколко break dance движения.
- Теди от малък кара ски и това е негова страст. И награда за натоварените месеци в СМГ, кандидатстване за университети от Бръшляновата лига и вече – следване като пълен отличник в Harvard.
- Лингвистиката е искрата, която Теди откри чак в 9-ти клас – на връщане с влак от поредната неуспешна за него национална олимпиада по информатика. След като видя колко се пали от темата и намери отличен ментор – Теди полагаше усилия в продължение на десетки часове седмично. Докато стана един от най-добрите за възрастта си в България, а на следващата година спечели и сребърен медал на световната олимпиада по лингвистика,
Споделям и любимите ни примери за Коко, сега на 14 години и също ученик в СМГ:
- Искрата на Коко за математиката също е видима, като тя се засилва с всяка година. Което той комбинира с по 500 набирания на ден в къщи или в двора на СМГ.
- От съвсем малък Коко обича, а ние го насърчаваме, да се катери по въжени увеселителни паркове. Бързо достигна до ниво да минава последните и най-сложни кръгове. По няколко пъти. След това откри, по съвет на свой ментор, болдъринга, т.е. катеренето по стена в зала без обезопасителни въжета. Най-голямото му постижение до момента е трето място на национално състезание. Това сега му помага да калява волята си, да прави “проекти”, както той нарича преминаването през по-сложни болдъри. Научи се и да си прави “почивки” за раздвижване на тялото и за вкарване на кислород до мозъка. Прави го като на определен брой задачи по математика се катери по хоризонталната шведска стена, която има в стаята си, или се набира на една от най-сложните дъски в света за трениране на катерене в домашни условия.
И разбира се доброволчеството е нещо, което за всички нас в семейството е искра – винаги намираме време за още едно добро дело. И да реприоретизираме задачите, така че да имаме време, вместо извинения.
Връзката с другите принципи и подходи за развитие на потенциала
Дали да запалиш правилната искра помага да си консистентен, защото както споделихме в предходна статия от тази поредица – консистентността “бие” всичко? Дали е лесно да не губиш фокус за нещата, които те “палят” и в които доливаш още и още гориво? Отговорът е ясен за всеки от нас – като родител, професионалист, личност.
С Теди ви предизвикваме да се върнете назад във времето и да опишете поне 3 неща, които са били искрата лично за вас. Ще откриете, че често е имало просто едно побутване от някого, но това побутване е било огромен кръстопът в живота ви. Поели се по път, по който години наред сте се наслаждавали да вървите. От тези 3 примера биха станали отлични книги или филми. Всеки от нас в тях е писател, режисьор и главен герой. Но както помните от тази статия – пътят не може да бъде извървян сам и някой ни помага да открием и разпалим искрата в нас. И тази подкрепа е ключово, за да развием потенциала си.
В книгата “Бъди за пример като успешен родител”, която скоро ще е налична в книжарниците, ще откриете откъси за средата, за побутванията и кръстопътя, за консистентността, и разбира се – за искрата, която ни пали. Веднага след главата “Всяко дете иска да е успешно” и преди главата “Работи за дългосрочния успех на детето”.
Текстът е от поредица от статии, в която баща и син представят как прилагат принципи в живота и в бизнеса, за да да успешни. Георги Малчев е предприемач, лектор и преподавател, ментор, родител. Теди Малчев е лидер на инициативи за доброволчество, медалист от международната олимпиада по лингвистика и от четири месеца учи Изкуствен интелект в Harvard. Георги има блог malchev net, в който представя валидирани и приложими концепции, част от които са изведени като принципи.