Българският стартъп, който иска да изкорени проблема с плевелите в Европа
Българският стартъп Smart Farm Robotix получи 2.4 млн. евро финансиране от Европейския съвет по иновациите. С парите компанията планира да ускори процеса по производството на своя робот за плевене.
Машината се захранва от слънчева енергия и е пригодена за работа на неравни терени. С помощта на изкуствен интелект тя може да обхожда нивите и да различава и изкоренява вредните растения, без да закача посевите.
“Опитваме се да да променим земеделските пракитки към по-екологично и устойчиво земеделие – казва Росен Колев, съосновател и главен изпълнителен директор. – Искаме да дадем на земеделците средстава да произвеждат по зелена продуктция ,с по-малко торове, пестициди и човешки труд.”
Smart Farm Robotix вече има работещ прототип, но тепърва трябва да го превърне в комерсиален продукт. Според съоснователя и главен изпълнителен директор Росен Колев на първо време компанията ще продава и ще отдава под наем роботите си предимно на дребни земевладелци в Южна Европа. След това ще се търси скалиране на бизнеса чрез навлизането на нови пазари и добавянето на нови функционалности към робота като например сензори за анализ на почвата и въздуха.
Южна Европа е апетитен пазар, тъй като терените са по-неравни и трудни за обработване, което означава, че Smart Farm Robotix ще има по-малко конкуренция, отколкото например в Северна Европа (където терените са по-равни). Колев оценява целевия си пазар на 6.5 млрд. евро.
Роботът на Smart Farm Robotix има и още едно предимство. Според Колев внедреният в машината изкуствен интелект помага за по-пълноценното изкореняване на плевели при многогодишни растения.
Smart Farm Robotix е създадена през 2022 г., за да реши един от най-старите проблеми в земеделието: борбата с плевелите. Традиционно този проблем се решава или на ръка – фермерите обикалят и късат плевелите един по един – или с пестициди, или със специализирани машини.
Ръчното отстраняване на плевелите обаче отнема много време и увеличава разходите за труд. Пестицидите може да влошат качеството на реколтата или да я направят неатрактивна за потенциалните потребители на крайния продукт. Машините за плевене изискват поддръжка, имат разходи за гориво и може да допринесат за замърсяването на въздуха.
Създателите на Smart Farm Robotix са убедени, че решават всички тези казуси със своя робот, който се захранва със соларен панел, няма нужда от оператор, който да го насочва в нивата, и не използва пестициди.
Компанията стартира през 2022 г. след участие в инкубатора на Професионалната асоциация по роботика, автоматизация и иновации. Впоследствие печели грантове и получав афинансиране от частни инвеститори. Досега е набрала около 500 хил. евро.
В момента Smart Farm Robotix не реализира приходи, но Колев очаква да генерира около 14 млн. лв приходи през 2028 г.
Markets and Markets оценява на 13.5 млрд. долара световния пазар за земеделски роботи. Очаква се този пазар да расте динамично през следващите години: със среден годишен темп от около 24%. Ако това се случи, през 2028 г. обемът на пазара вече ще надхвърля 40 млрд. долара годишно.